MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Uygur Türkleri kimdir?

03 Ocak 2019, 23:06

Efraim Pala


Ana yurtlarının Orhun ve Selenga Vadileri olduğu tespit edilen Uygur Türkleri, en eski Türk topluluklarının bir boyudur. Türk kitabelerinde 9 Oğuzlar olarak ifade edilmektedirler. 9 Oğuzlar ibaresi, 9 ayrı Oğuz Boyu'nun bir araya gelerek oluşturdukları federasyonla güçlerini birleştirmesiyle ortaya çıkmış bir unvandır. Büyük Hun İmparatorluğu döneminden beri bu bölgede hayatlarını idame eden Uygur Türkleri, çoğu zaman kabileler olarak yönetilmiş, kimi zaman kabilelerin birleşmesi ile ortak bir varlık ve kültür oluşturmuşlardır. Gerek Çin, gerekse diğer bölgesel güçlere karşı kendilerini korumuşlardır. Uygur Kağanı “Kutluk Bilge Kül Kağan” önderliğinde Göktürklere karşı 744 yılında ilk Uygur devletini kurarak, Uygurları tarih sahnesine çıkartmış oldu. 840 yılında başka bir Türk boyu olan Kırgızlar tarafından ilk Uygur Türk Devleti yıkılmıştır.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsu üzerinde bulunan ve tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti'ni temsil eden 16 yıldızdan birisi de Uygur Devleti’ne aittir. 

1884 yılına kadar öncelikle Çinlilerin sürekli saldırılarına maruz kalan Uygur Türkleri bu tarihten sonra Çin İmparatoru'nun emriyle 19. eyalet olarak Çin’e bağlanmıştır. Çin sömürgesine karşı 60 civarında ayaklanma yaparak özgürlüğüne kavuşmak istemişlerse de başarılı olamamışlardır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çin hükümetinin ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslüman Uygur Türklerine "sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğunu" tüm dünyaya bildirmesine rağmen bu zulmü öncelikle, Türk dünyası başta olmak üzere tüm dünya, sessizce izlemekle yetinmektedir. Müslüman Uygur Türkü siyasi telkine, kolektif cezalandırmaya, hareket, iletişim ve dini kısıtlamalara maruz kalıyor. Keyfi gözaltılar yapılarak suçsuz 1 milyon civarında Uygur Türkü toplama kamplarında esaret altında tutularak Çin’ce öğrenmeye zorlanmaktadır. Öğrenemeyenler aileleri ve avukatları ile görüşmesi engellenerek cezalandırılmaktadır. Aileleri arasına Çinliler yerleştirilerek bölünmelerine ve parçalanmalarına sebebiyet vermektedirler. Hukuksuz gözaltılar ve yapılan işkenceler karşısında anavatanları Doğu Türkistan (Uygur özerk bölgesi) dışında Batı Türkistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi komşu ülkelere sığınarak zulümden kaçmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca Türkiye, Suudi Arabistan, Pakistan, Afganistan, Avrupa ülkeleri, Avustralya, Kanada ABD’de Uygur nüfusu bulunmaktadır.

Ülkemizde 20 bin civarında mülteci konumunda Uygur Türkü bulunmasına rağmen, maalesef siyasi iradenin soydaşlarımıza gerekli önemi göstermediğine şahit olmaktayız.

İsrail hükümetinin, Filistin Gazze’de, DAEŞ ve Esat hükümetinin Suriyeli Araplar'a yaptığı zulme ve katliamlara gösterdiğimiz tepki hassasiyetini, Sincan Özerk bölgesinde baskı altındaki soydaşlarımıza gösterilmemesi ve bir damla gözyaşı dahi dökülmemesine bir mana verememekteyim. Çinin baskı ve zulmünden kaçarak ülkemize sığınan ve havaalanında günlerce bekletilerek giriş izni dahi verilmemesi üzüntü verici bir davranış.

4 milyon Suriyeliyi, yurttaşlarımızın vergisi ile ülkemizde maaş bağlayarak yıllarca bakmamıza ve beslememize rağmen bir elin parmakları kadar Uygur Türklerini havaalanında bekleterek neden sahip çıkamıyoruz? Soydaşlarımızın sesini neden duyuramıyoruz? Haklarını neden savunmuyoruz? Suriyeli ve Filistinlilere toplanan yardımlar neden Uygur Türklerine toplanmıyor?

Bu makale 850 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci