MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Her şey çok güzel olacak
Tevhide Türken

Saatli Maarif Takvimi

03 Ocak 2019, 23:07

Tevhide Türken


Tarihi binanın mistik atmosferinde sergilenen onlarca eser arasındaki yazıtların birinde yeni yılı kutlama geleneğinin Milattan Önce 2000 yıllarına dayandığının kısa öyküsü de vardı. Eski Mısır’dan Çin’e, Avrupa ülkelerinden Anadolu topraklarına hatta Güney Amerika’ya kadar yeşermiş nice kadim uygarlıklar, takvimler farklıda olsa yeni bir yıl için heyecan duymuşlar ve kendilerine özgü kutlama ananeleri oluşturmuşlar. Farklı kültürlerin yılbaşı kutlamaları çağlar boyunca bazı değişiklikler gösterse de, yeni yıl insanoğlu için hep geleceğe dair umutların yeşerdiği sevginin yükseldiği ve inançların doruğa ulaştığı bir paylaşım günü olmuş.

Eski Mısır'da insanlar birbirlerine, içine güzel kokular konmuş minik şişeler verirken, Roma İmparatorluğu'nda ise altın varak kaplı, oymalı kutular içine yerleştirilmiş defne ve zeytin dallarını sunmuşlar. İyi dileklerini kimi yerde ağaca, kimi yerde taşların üzerine kazınmış. Kimi yerde narin papirüs yapraklarına, deri parçalarına ya da pişmiş toprak tabletler üzerine... İnsanlar yeni yıldan beklentilerini, güzel günlerin umudunu hep içlerinde yaşatırken sevdikleriyle de paylaşmak istemişler.

Müzenin mitolojik ortamının derinliklerinde gezinirken zamanın nasılda hızla akıp geçtiğini hiç fark etmesem de, bedenimin yorulduğunu fark ettim ve müzenin mini kafesinde kendime bir çay molası verdim. Çayımı yudumlarken aklıma bir soru takıldı. Acaba İslam aleminde yeni yıl kutlama geleneği var mıydı? Bu sorunun cevabını dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın "Uyanın Artık" kitabının 233. sayfasında buldum. Bu konuyu gelecek yazıma bırakıp ben yine konuma döneyim.

Ben kendimi bildim bileli ailecek evimizde toplanılır, yenilir içilir, tombalalar oynanır, günler öncesinden eşe dosta özenle seçilen yeni yıl kutlama kartları gönderilirdi. Yine o yıllara ait güzel anılarımdan biri de son yaprağının bitimiyle her yıl yenisi alınan saatli maarif takvimi idi. Her fırsatta elimde yeni alınan takvim, sedirin bir köşesine çekilir bir bir  yapraklarını  çevirir, sayfaları sıralarken Teşrini Evvel, Teşrini Sani, Kanuni Evvel, Kanunu Suni diyerek ayları da ezberleyerek öğrenmeye çabalardım. Yıllar bir bir ardı sıra geçip giderken bende büyüdüm ve evlendim. İlk birlikte geçireceğimiz yılbaşımız yaklaştığında eşim sordu. "Sana ne almamı istersin?" Hiç düşünmeden saatli maarif duvar takvimi dediğimde eşimin o anki şaşkınlığını hiç unutamam. O gün bugün aradan geçen 68 yıl boyunca bu geleneğimizi hiç değişmediyse de artık bu takvimi bulmakta zorlanıyorum. Zira günümüz koşulları nedeniyle olsa gerek "Onu alan olmadığından biz de getirmiyoruz" sözlerini duymanın gerçekten  içimi acıttığını itiraf ederken, yeni yılın ülkemize huzur, mutluluk ve esenlikler getirmesini dilerim.

Bu makale 460 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci