MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Her şey çok güzel olacak
Efraim Pala

Ne kadar kitap okuyoruz?

10 Ocak 2019, 17:12

Efraim Pala


Ülkemiz yeni kitap sayısıyla dünya sıralamasındaki 11. sırada yer almaktadır. Buna en görsel tespit ise sabahları FOX TV'de yayınlanan İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat haber programında karşımıza çıkıyor. Ancak birde reel okuma gerçeklerine bir göz atalım. 

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanmış bir rapora göre, bir Türk 10 yılda 1 kitap okuyormuş. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 yılı verilerine göre Türkiye'de kişi başına hayatı boyunca okunan kitap oranı 8. 4 imiş. Maalesef bu oran, 2017 yılında 7,76 ya düşmüş. TÜİK verilerine göreyse kitap okumak, Türk insanının ihtiyaç listesinde 235'inci sırada olduğunu da üzülerek söylemek istiyorum.

Çevremdeki insanlara zaman zaman neden kitap okumuyorsun? diye sorduğumda genelde vaktim yok cevabını alıyorum. Gerçekten insanların kitap okumak için vakti mi yok? Genel anlamda hiç zannetmiyorum! Hayatımızda gerekli olan her olguya zaman bulabiliyorsak kitap okumaya da zaman bulabiliriz. Kanımca bu bir mazeretten başka bir şey değil! Saatlerce akıllı telefonlarımızla zaman harcamayı, sosyal medyada gezinmeye, pek ala zaman bulabiliyoruz.

Sizlere soruyorum; saksıdaki çiçeğinize su mu veriyorsunuz, yoksa kola mı veriyorsunuz? Muhtemelen herkes "su veriyorum" diyecek. Kola vereni bende görmedim. Ancak hayatta en sevdiğimiz varlık olan evlatlarımıza su yerine kola vermeye çekinmeyen birçok aile var..

Şunu demek istiyorum. Etrafınızda 3,4 yaşına kadarki çocuklarımızın elinde oynasınlar diye verilen, cep telefonu görmüşsünüzdür. Biz ebeveynlerin, çocuklarımızın topluma yararlı bir birey olması konusunda kitap okuma alışkanlığını kazandırmamız konusunda haklı gerekçelerimiz olmalıdır. Şöyle ki;

1- Kitap okumak gibi zihin uyaran aktivitelere daha fazla zaman ayıran insanlar, yaşlanma ile gelen hafıza kaybı gibi durumlara daha az maruz kalıyorlar. Ayrıca zihin egzersizlerini düzenli yapmayan insanlar da zihinsel yeteneklerini diğerlerine göre yüzde 48 oranla daha hızlı kaybediyorlar.

2- Kitap okumak, bulmaca çözmek gibi beyni normalden fazla çalıştıran hobilere sahip olan insanlar Alzheimer hastalığına yakalanma riskini dramatik olarak düşürmekte.

3- Yatmadan önce günlük stresi azaltacak aktivitelerde bulunmak zihninizi sakinleştiriyor, kitap okumak da bu yöntemlerden bir diğeri... Elektronik cihazların ekranlarından gelen açık renk ışıklar beyne uyanma sinyalleri verir, dolayısıyla loş bir ışıkta yatağınızda kitap okumak, laptop veya tablet açmaktan iyidir.

4- Okuduğunuz kitabın sayfalarını çevirmek, sayfaları parmağınızın ucunda hissetmek, beyninizi sadece kitabın içeriği değil, aynı zamanda kitap okurken yaşadığınız deneyimi de kaydetmeye iter ve okuduğunuz şeyi çok daha iyi anlamanızı sağlar.

5- Okumak, anlama kabiliyetinizi artırır. Ne kadar okursanız, o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar kültürünüz artar..

6- Kitap okumak insanı oturduğu yerden başka dünyalara yolculuk yaptıran en güzel, en konforlu ulaşım aracıdır. 

7- Kitap okumak insanın hayal gücünü geliştirdiği gibi; aklını, fikirlerini, hayata bakışını da değiştirip geliştirir. 

Çocuk kitapları, çocuklara televizyona kıyasla %50 oranında daha fazla kelime öğretmektedir. Kelime dağarcığı başka çocuklara göre daha geniş olan çocuklar, sadece okuma testlerinde değil, aynı zamanda diğer derslerde de daha başarılı oluyorlar.

Okuyarak ruhumuzu genişletip geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü insan kendisini geliştirmedikçe, çevresini de geliştiremez. Böylelikle, çocuğumuz okusun diye ona kitap almak yetmiyor, bizlerin de rol model olması için kitap okumamız gerekiyor. Çocuğumuzun şu kadar oyuncağı var, tablette, cep telefonunda hep şu oyunu oynuyor diye böbürleneceğimize, "şu kadar kitap okudu" diye gururlanmamız gerektiğini vurgulamak isterim.

Bu makale 400 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci