MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Her şey çok güzel olacak
Kaan Tuğracı

Sen sen ol yarından tezi yok...

10 Ocak 2019, 17:13

Kaan Tuğracı


Pek kıymetli dost ve ahbaplarım, yeni senevatın ilk makalesinden ötürü evveliyatında siz çok kıymetli okurlarımın yeni senevatını en kalbi duygularımla kutluyor, tüm ulusumuza başta sıhhat olmak üzere mutluluk ve huzur getirmesini Yüce Yaradan'dan niyaz ediyorum.

Yeni senevatın ilk sabahında zevcemle ikametgahımda kahvaltımızı yapıp köşeme çekilip matbuatlara göz gezdirecektim ki, kapının tokmağı gürleyiverdi. Kapıyı açıverdiğimde karşımda sahici Mudanyalı hemşerilerimi görüverdim. Her biri yanlarında getirdikleri çam sakızı çoban armağanlarıyla bendenizin yeni senevatını kutlamaya gelmişler. Buradan hepsine bir kez daha kalbi şekrügüzarlarımı gönderiyorum.

Ortam sıcak, dostlar sahici olunca laflamalarda bir başka güzel oluyor tabiki.. Vakit ilerledikçe laflamalar laflamaları beraberinde getirdi. Eski senevatın son üsbularında Mudanya'mızın Hükümet Fırkası'nın deskere reisliğine başvilayet reisliği tarafından genç bir hanım kızımız atandı. Ahbaplarımın kelamına göre, zatıali vazifeye başlayalı 4 üsbu olmasına rağmen noksan olan deskere reisliğindeki vazifelilerin yerini bir türlü dolduramamış. Doldurmak istese de, yine bu ahbaplarımın kelamına göre, doldurmak istedikleri zatı muhteremlerin bazılarının daha evvel Mudanya'mın Hükümet Fırkası'nın deskere reisliğinde çeşitli görevlerde vazife yapmış gönüldaşlarıyla kavgalı, siyasi fırkada bölünmelere sebep olan, siyasi fırkalılar arasında laf taşıyan, fırkasını babasının işi gibi gören, bad allak zatı muhteremlerden yapmak istiyormuş. Hatta ve hatta bu bad zatı muhteremler, kendilerine vazife verilmese bile, avenelerinden bazılarına fırkanın deskere yönetiminde vazife verdirmek istiyorlarmış. Hülasa-i kelam sizin anlayacağınız kıymetli okurlarım, bu allak kişiler yönetimde yönlendirebilecekleri vazifelileri arıyorlarmış!

Hükümet Fırkası'nın çiçeği burnunda genç hanım reisine tavsiyem, daha evvel siyasi fırkada vazife yapmış gönüldaşları etraflıca sual edip, fırkaya ne katkısı olur veyahut bu zatı muhteremler yüzünden fırkamız ne kadar rey kaybeder bunları iyice araştırma yapıp ona göre mukarrerat vermelidir.

Evvelki yönetimde aynı anda vazife yapmış, ahalinin siyasi fırkasını babasının fırkası sanan, gönüldaşının boynuna sarılarak gırtlak gırtlağa kavga etmiş bu zatı muhteremle ahalide beraber boy gösterip, rey istersen çok ama çok yanlış yapmış olursun. Alemi siyaseti amaç olarak görmeyip araç olarak gören, menfaati için alemi siyaset yapan zümrelerin ilçe reisi değil, Hükümet Fırkası'nın, kimsenin laflamasına bakmayan, mukarreratları kendi veren, sahici fırkalılarla istişare eden tüm Mudanyalıların reisi olmalısın.

2009 senevatında Mudanya'mızda belediyeye fırkanın bayrağının dikilmesine emekleri olan, gecelerini gündüzlerine katarak çalışan alemi siyaseti Hak'ka hizmet olarak gören, seçimi kazanan fırkalıların bir çoğu siyasi fırkana kırgın ve kızgınlar. Sen sen ol yarından tezi yok, o sahici Mudanyalıları sual edip araştırıp, Mudanya'mızda seçimi nasıl kazanırız diye istişare edip dertlerini dinlemeli, gönüllerini almalısın.

Vazife yapacağın arkadaşlarını belirlerken, zatıalin gibi genç, mamafih aklı beş karış havada kişilerden oluşturmamalısın. İçlerine lafı sözü geçen, ahalide sevilip sayılan olgun, oturaklı ehlisuklardan olan, kavgacı olmayan zatı muhteremlere de yönetiminde vazife vermelisin.

Umarım genç reis hanım kızım, kalem çaldığım bu hususlara kulak asar, dimağının bir kenarına koyarsın. Siyasi fırkanın Mudanya'mdaki selameti açısından böyle yaparsan Mudanya'mın geleceği açısından da iyi etmiş olursun. Mamafih kelamlarımı kulak arkası edip bad allak, ahalide sevilip sayılmayan zatı muhteremlerin tıngırdamasına göre bir deskere reisi olursan da gayrisini keyfin bilir!

Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular...

Bu makale 437 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci