MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Doğu'nun unutulmaz gizemi

28 Ocak 2019, 01:52

Efraim Pala


Bir insan neden doğup büyüdüğü, hayatını idame ettirdiği yerden alışmış olduğu düzenin dışına bir maceranın içine girer? Sizlere söyleyeyim.

Tutkulu bir insanın, içindeki meraktan başka bir şey değildir. Yaşadığımız dünyayı gezip görmek, seyahat etmek, bambaşka coğrafyalara, ülkelere kuş misali uçmak, yeni kültürleri, insanları, toplumları tanımak, yemekleri tatmak dünyanın en güzel duygularıdır. Hayatın ne kadar güzel olduğunu, nefes almanın ne kadar değerli olduğunu, gezip görmeden, seyahat etmeden anlamamız mümkün değildir.

Bu amaçla Koza Objektif Fotoğraf Grubu ile planlamış olduğumuz Doğu Anadolu gezimize gecenin ilerleyen saatlerinde Bursa’dan hareketle başladık. İlk durağımız olan Ankara’nın Irmak Tren İstasyonu'nda, Van Gölü Ekspresi ile yaklaşık 26 saat süren keyifli bir seyahate başladık. Kış aylarının en yoğun olduğu bu zamanda seyahate çıkmamız, kışın güzelliklerini yaşamak, görmeyi ve yaşamayı arzu ettiğimiz duyguları tatmaktı. Anadolu’daki yoğun kar yağışının tren raylarının kar ile kaplanmış olmasına sebep oldu. Lokomotifin karları yararak ilerleyişi, bizlerde biraz endişe, biraz da macera tutkusu oluşturdu. Belde, ilçe ve şehirleri aşarak Van Gölü kenarındaki Tatvan ilçemize ulaştık.

Van Gölü kenarında kurulu olan o güzel Tatvan’a geldiğimizde coğrafi farklılık olsa bile, kendimi Akdeniz bölgesinde bir ilçeye geldim hissiyatı ağır bastı. Etrafının dağlar ile çevrilmiş ve karın yoğun yağmış olması, göl kenarlarındaki parkların ve sosyal donatıların güzelliği Tatvan’ a ayrı bir güzellik katmış.

Gezimizin ikinci gününde Koza Doğa Fotoğraf tutkunu gurubumuzla Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı olan Budaklı Köyü'ne, köyde yaşayanların hayvanlarını-20 derecelik soğuk ve karlı bir ortamda, +40 derecelik kaplıca suyunda yıkanmalarını ve temizlenmelerini görüntülemek için ulaştığımızda karşılaştığımız doğaya hayran kaldık. Mandaların sıra ile hiçbir etki görmeden kaplıca suyuna girip yıkanmaları ve sıcak suyun keyfini çıkarmaları görülmeye değerdi. Suyun içine girip sadece başlarını suyun üzerinde tutup keyiflenmeleri bu duygunun sadece insanlara ait olmadığının bir kanıtıdır. Mandaların bu keyfine ilerleyen dakikalarda atlarda katıldı. Atların ve mandaların sahibi olan gençlerinde banyo keyfine katılması muhteşem bir uyum sağladı. Gençlerin mandalar ve atlar ile yapmış oldukları kısa bir gösteride biz fotoğraf tutkunlarına görsel anlamda unutulmaz kareler vermişlerdir. Budaklı Köyü'nden ayrılırken fotoğraf tutkunu olan bizlerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi.

Bir sonraki gün sabah otelimizden ayrılarak Van Gölü kenarında Van’a özel olan kahvaltısını yaptık. Rotamız Van Gölü'nün Akdamar Adası'ndaki Ermeni Kilisesi'ni ziyaret ile devam etti. Adaya hareket eden yolcu tekneleri ile hareket esnasında karlı dağların güzelliği karşısında büyülenmemek elde değildi. Adaya ayak bastığımızda Ermeni Kilisesi'nin ihtişamı karşısında hayretler içinde kaldık. Kilisenin dış duvarlarında Ermeni taş ustalarının taş işçiliği konusunda şaheser eserler yarattıklarına şahit olduk. 915-921 yılları arasında Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından yaptırılan kilisenin dini figürlerin taşa bu kadar ustalık ile işlenmesi Kilisenin manevi değerini kat ve kat arttırmıştır. Duvarlarda İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, Samson Filistinli ikilisi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Teknemiz ile dönüş yolunda şarkılar ve oyunlar eşliğinde ayrılmamız keyifli anların tescillenmesi anlamına da gelmektedir.

Muradiye Şelalesi'nden akan suyun donması ve sarkıtların oluşması biz fotoğraf tutkunlarına harika kareler vermiş olarak oradan ayrılmamız ile 210 dönümde kurulu Unesco’nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki 8 bin 200 mezar taşı ve üzerlerindeki yazılar, kabartmalar ile oymalar, bizlerin ilgilisini fazlası ile çekmiştir. Sonucunda yorgun, fakat mutlu bir şekilde otelimize dönerek istirahata çekilmemiz ile gezimizin 1. bölümünü sona erdirdik.


NOT: Haftaya gizemli İran gezisi

Bu makale 923 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci