MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

AKP'nin borçlu belediye başkanları rekor kırdı

01 Şubat 2019, 13:40

Mehmet Aktoprak


Yerel seçimler yaklaşırken, İller Bankası'na borçlu olan AKP'li 5 belediyeye çevrildi… 1 milyar 73 milyon TL ile Bursa Büyükşehir Belediyesi listenin ilk sırasında yer alıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 821 milyon TL ile ikinci, Sakarya Büyükşehir Belediyesi 805 milyon TL ile üçüncü, 699 milyon TL ile Konya Büyükşehir Belediyesi dördüncü, Antalya Büyükşehir Belediyesi 614 milyon TL ile beşinci sırada yer aldı… 

Tabikii en az borçlu olan belediyelere gelince; Uşak Büyükşehir Belediyesi 26 milyon TL ile birinci, Muş Büyükşehir Belediyesi 21 milyon TL ikinci, Tunceli Büyükşehir Belediyesi 16 milyon ile üçüncü, Artvin Büyükşehir Belediyesi 15 milyon TL ile dördüncü, Iğdır Büyükşehir Belediyesi 15 milyon TL beşinci durumda…

Belediyelerin borç hanesi kabarınca İller Bankası TBMM KİT Komisyonu'nda ele alındı… 2018 yılında yerel yönetime 4,5 milyar TL kredi ve 305 milyon TL hibe olmak üzere toplam 4,7 milyar TL finansman sağlandığı belirtildi… İller Bankası'na borçları itibariyle Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin borcu 1 milyar 73 milyon TL olarak en fazla borcu olduğu açıklandı. Borçlu olan belediyelerin başkanlarının dördü tekrar aday gösterildi.  Sadece Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı aday gösterilmedi… AKP'nin uyguladığı Büyükşehircilik anlayışının  ne kadar başarısız olduğunu söylemek yanlış olmaz..

Bursa, Gaziantep, Sakarya, Konya ve Antalya belediye hizmetlerinin ne kadar başarılı olduğunu bu rakamlar ifade ediyor! Belediyelere aktarılan bu paralar geri dönmeyince, halkın cebinden çıkmaya devam edeceğini söylemek yanlış olmaz! Belediye harcamalarını kontrol edecek mekanizmayı harekete geçiren olan sorumlu makam kim veya kimler? 

Bugünlerde yerel seçimde belediye başkanı adayı olan siyasetçilere belediye borçları ile ilgili soru sorulmuyor(!) Merak ediyorum! Borçları kabarmış olan belediye başkan adaylarına "bu borç" konusunda soru soracak seçmen olmalı ki;  halen dört belediye başkanı aday yapılmasını sağlayan "siyasi üst akılların" cesaretine şapka çıkartılmalıdır… Borçlu belediye bırakan bu başkanların "siyasi sorumluluğu" yok mu? Bu siyasi sorumluluğu 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimde AKP'nin Büyükşehir Belediye ve Mudanya ile Nilüfer Merkez ilçe belediye başkanlığını kazanmak istiyor… Ancak! Recep Altepe'nin yönetiminde Bursa Belediye Başkanlığı'nda yapılan yolsuzlukların merkezi olması unutulmamalıdır! Sonrası görevden alınması ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ve Mudanya Belediye Başkan adayı olarak Dr. Ahmet Murat Ünal seçime girmesi ile siyaset kazanı kaynayacak. AKP'nin iki dönem Recep Altepe'nin yönetiminde yapılan yolsuzlukların ortaya çıkarılması araştırılması yapılmıyor… Sadece! Görevden alınarak, hukuki işlem yapılmadı…

Bursa, muhafazakârların yaşadığı ve Balkanlardan gelen göçmenlerin en çok yerleştiği yerdir. Şimdiye kadar Bursa Belediyesi sağ görüşlü başkanlar yönetti! Mudanya, sahil bandında yapılan yanlış politikaların ve yapılan harcamaların borcu olan 1 milyar 73 milyon TL'nin içinde Mudanya'da yapılan yanlış sahil bandı Mudanya'ya bir değer verdiği söylenebilir mi? Dr. Ahmet Murat Ünal, Mudanya seçmenine açık ve doğru açıklama yapmalıdır!

Siyasetçilerin yaptığı yanlış politikaların ortaya koyduğu sorumsuzluğu AKP'nin adaylarına fatura edilmesi seçim boyunca süreceğini söylemek isterim… AKP'nin yerel seçimde Mudanya Belediyesi'ni alması demek(!)  5 yıllık CHP Belediye Başkanlığı'na son verilmesidir. Dr. Ahmet Murat Ünal, eski siyasetçilere inanması gelecekteki siyasi hayatını ipotek altına alması demek olacaktır! Etrafındaki siyasi çemberin içinde bulunan madrabazlara dikkat etmelidir.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Tarlayı sürmek için emek ister! Toprağa ekilecek olan sebzeyi ve hububatı ekmek içinde bilgi ister! Siyasetçi topluma hizmet için siyasetin içinde olmalıdır! (Mehmet AKTOPRAK)

 

Bu makale 787 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci