MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Meclis azaları..!

09 Şubat 2019, 16:54

Kaan Tuğracı


Pek kıymetli dost ve ahbablarım, bu üsbu neşriyatıma maatbuatımızın  elektronik telgrafına gelen Yavuz Bey oğlumunda eksik olmasın  bendenizle müvezea ettiği bir aksi kaziyeyle başlamak istiyorum.

Evvel üsbu neşriyatıma kalem çaldığım bazı hususlarla ilgili Mudanya'mızda namdar alemi siyasetçi, maatbuatımızın gönderdiği elektronik telgrafına aher meşruhatlarda bulunmuş. Bu aksi kaziyelerle ilgili tek tek kalem çalamam! Hüviyeti bende saklı, ahalinin çok yakından tanıdığı  bu namdar alemi siyasetçiye bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Zatıalinin hüviyeti daha çok genç, delikanlı! Ergen yaşlarda alemi siyaset yapıp ehemmiyetli vazifeleri, çok gençken  bulunca  dirayet ve liyakat eksik olunca bendeniz gibi hüviyeti 80'lere merdiven dayamış amcalarını anlamakta zorluk çeker, dimağında farklı düşüncelere kapılırsın. Evvel üsbu kalem çaldığım neşriyatımdaki bad aksi kaziyelerle, yakından uzaktan bir münasebetin yoksa, gönlün rahatsa üzerine alınmana gerek yok.

 

Çok değerli kadirşinas dost ve ahbablarım, "Kaan amca bu üsbu, alemi siyasetle ilgili yok mu kulis havadislerin" suallerinizi işitir gibiyim. Olmaz mı? Hayıflanmayın! Matbuatımızın elektronik telgrafına gelen aksi kaziyeye cabet vereyim, ondan sonra Mudanya'mda alemi siyasetteki aksi kaziyelerle kalem çalacaktım. Neyse ki, sizleri daha fazla meraklanmadan alemi siyasetteki aksi kaziyelere geçeyim.

Evvel üsbu sonu sahici Mudanyalı hemşerilerimle birlikte, dümlus havanın keyfini kordonda seyr-ü sefa yaparak çıkarmak istedik. Ağır ağır kordonda sefamızı yaparken, Mudanya'mla ilgilide havadisleri tetkik ettik. Hükümet Fırkası, meclis azalarını belli etmeye başlamış. Hele biri var ki, evlere şenlik! Ben işittiğimde dehenim açık kaldı. Sizler işittiğinizde hangi uzuvlarınızla şaşıracaksınız çok merak ediyorum doğrusu? Burgaz eski arı fırkalı belediye reisi, Halk Fırkası'nın eski meclis azası, adaletkar!!! Hakikatperest !! Reis Efendi'nin çok yakın akrabayı talakatlarından bir zatı muhteremi Hükümet Fırkası'ndan meclis azası olmasını laflandırıyormuş... Pes artık! Mudanya'mda yaşamını idame ettiren ahali, alemi siyasette nadide zatı muhteremler görmek istiyorken, fırkalar özellikle hükümet fırkası ne kadar alemi siyasette defolu, ahı gitmiş vahı kalmış, önceden alemi siyaset yaparken bad illegal  aksi kaziyelerle hüviyetleri anılan zatı muhteremleri aza yapmak istiyormuş. Üstelik arı fırkasının Burgaz Belediyesi'nin eski reisi, aher derece hastalık geçirmiş, tabiblerin, "Noktaladığın alemi siyasete asla geri dönme! Bünyen bu tempoyu kaldırmaz" telkinleri bir kulağından girip bir kulağından çıkıyormuş. Maşallah...! Ahaliye ne büyük  hizmet aşkı varmış! Hizmet aşkı mı, alemi siyaset yaparak dümeni düzeltme aşkı mı orası muamma! Mamafih, eski Burgaz Belediye Reisi'ni Hükümet Fırkası'nın reis adayı Tabib Bey evladıma meclis azası yapması için ehli sukların mahfellerinin reisi aracılığıyla aher derece baskı yapıp şart koşuyormuş!

Bu satırlarla ilgili kalem çalarken, namdar bir sanatçının "Cukkada cukka" türküsü aklıma geldi. Dimağı anlayanlar, anlamayanlara laflayıversin Kaan amcalarının ne lakırdamak istediğini...

Çok  kıymetli okurlarım, yüksek müsaadelerinize sığınarak ehli sukların mahfellerinin reisine bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Zatıalini hangam-ı sabavetliğinden beri sevip, vazifelerindeki başarılarından dolayı takdir ederim. Zatıalisi, mahfellerin reisliğini fevkalade ideal bir şekilde yürütüyor. Mamafih alemi siyaset sana göre değil. Daha evvel halk fırkasından reis adayı oldun ahali rıza göstermedi. Bu seçim döneminde de herhangi bir siyasi fırkadan reis adayı olabilmek için abisten abisten acep derece uğraş verdin amma velakin hiç bir siyasi fırka zatıalini reis adayı göstermedi! Amma velakin  asr-ı hazırda Mudanya'mda herhangi bir siyasi fırkalardan reis adayı oluverseydin Mudanya'mda halihazırda bulunan reis adaylarınla aranda aceb derece rey farkı olurdu. Seçimi silip süpürürdün! Hayırlısı, mahfel reisliği yapmak daha iyiymiş ki yüce yaradan nasip etmemiş belediye reisliğini...

Hülasa-i kelam; sen bak ehli sukların işine, bırak alemi siyaseti yapanlar yapsın. Sen Mudanyalıların gönlünde, ehli sukların mahfellerinin cabbar reisi olarak kal! Kaan amcanın lakırdılarını yabana atma, sakın ha gönül koyma! Bendeniz zatıalini sevip, elimde büyüdüğün için zatıalinin alemi siyasetten darbe görüp üzülmemen için kalem çalıyorum. Gayrisini keyfin bilir. Hayırlı üsbular.

Bu makale 454 defa okunmuştur.

WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Velevki böyle...
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanya'da anıları yaşamak
Efraim Pala Efraim Pala
Doğanın intikamı yakın
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (2)
Perihan Dirican Perihan Dirican
Daha ötesi var mı?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis-i Cumhur'un ardından Mudanya'mız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal tarihini unutan milletler yok oluşa doğru gider
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 22/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 08/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 01/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci