MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Metin Sezgin

Tarikatlar ve cemaatler Türk toplumu içinde yer alamazlar!

14 Şubat 2019, 00:34

Metin Sezgin


Her sabah TV ekranına çıkıp, her siyasi lidere eşit mesafede olduğunu ve kanalının demokrasi meydanı olduğunu söyleyerek kendi reklamını yapan bir sunucu, geçenlerde bir siyasi parti liderini ekrana çıkardı ve kendisine hemen şu soruyu sordu. “Tarikatlar ve cemaatler sizce bu toplum içinde yer almalı mı?” Neredeyse her cümlesinde Atatürk ismini dilinden düşürmeyen bu muhteremin bu sorusu karşısında şaşırdım kaldım.

Program sunucusunun bu sorusunu, bir süre önce Deniz Harp Okulu eski komutanı emekli Tuğamiral Türker, Ertürk’ün KRT ekranlarında yapmış olduğu şu konuşmasını siz değerli okuyucularımla paylaşarak yanıtlamak istiyorum. E. Tuğamiral Ertürk, Ferit Atay’ın yönettiği "Sorgulu Yorum" programında yaptığı konuşmasında özetle şunları söylüyordu:

“ …. Atatürk ismi önemli, niçin önemli? Atatürk, İslâm dünyasında, Atatürk Anadolu’da, Türkiye’de aydınlanmanın adı. Hani şöyle diyebilirsiniz; ne istiyordu Atatürk? Çağdaş medeniyetler seviyesi, akıl ve bilim. Arkadaşlar, biz Atatürk’ün vasiyetini sonuna kadar yerine getiriyoruz. Ama esasında onlar Atatürk ismine değil,  Atatürk’ün anlamına karşı. Bakınız; Atatürk demek, Türk Ulusal Kimliği demek, Atatürk demek "Üniter Yapı" demek, Atatürk demek, bu toprağın sesi olabilmek demek, Atatürk demek üretebilmek demek, Atatürk demek ahlak demek, şeref demek, antiemperyalizm demek, bağımsızlık demek. Sen bunlara karşısın. Bakınız, aydınlanma olmadan, bilim egemen kafalı toplumu yetiştirmeden, toplumu akılcı ve bilimsel düşünce dönemine geçirmeden ne yaparsın biliyor musun? Devamlı Batı’nın ürettiklerini alırsın, onlar yenisini üretir, yine alırsın. Yenisini üretir, yine alırsın. Dizayn edemezsin, yapamazsın. Bak; üniversitelerin perişan durumda, hiç birisinde bilim yapılmıyor. Onun için Atatürk çok şeyin adı. Atatürk derken; sarı saçlı, mavi gözlü bir insanı söylemiyorum, o değil. Atatürk, bu toplumda aydınlanmanın adı, Medeniyetin, şerefin, haysiyetin adı, ben bunu söylemeye çalışıyorum….. ”

Sabah programına, arkasına Atatürk’ün resmini koyarak başlayan sözde Atatürkçü, bu şahıs yukarıda özetlediğim konuşmayı yapan E. Tuğamiral Türker Ertürk’ü sizce programına böyle bir konuşma yapmak üzere davet eder mi dersiniz? Bu konudaki kişisel kanımı ifade etmeliyim ki; daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır" özdeyişini anlamaktan aciz, tarikatlar ve cemaatlerin Türk toplum içerisinde asla yer alamayacağının idrakinde bile olamayan bu şahıs, gerçek bir Mustafa Kemal askeri olan; Türker Ertürk’ü kendi programına davet etme yürekliliğini asla gösteremez.

Bugün 14 Şubat 2019 "Sevgililer Günü"..  Yüce Tanrı’nın Türk Milletine "19 mucizesi ile bir armağan olarak" gönderdiğine her zaman yürekten inandığım ve yakın bir arkadaşımın deyimiyle, “Bu memlekete gelmiş geçmiş en büyük sevgi adamı"  olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu anlamlı gün vesilesiyle bir kez daha sevgi ve saygı ile anarak Mudanya Mektubu'ma burada son veriyorum.

Bu makale 350 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Çürüdük
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci