MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Sizce 'Mitomani' nedir?

01 Mart 2019, 01:19

Efraim Pala


Günlük yaşantımızda her birimiz çoğu zaman nedenini düşünmeden her gün en az bir kez yalan söylüyoruz. Muhtemelen en sık kullandığımız yalan ise "nasılsın?" sorusuna verdiğimiz "iyiyim" cevabıdır. Günlük hayatımızda; sosyal statümüzü korumak, karşımızdakini incitmekten kaçınmak, başka insanların ilgi ve desteğine ihtiyaç duymak, sevdiklerimizi üzmekten kaçınmak, korktuğumuz ve endişe ettiğimiz durumlarda maalesef yalana başvuruyoruz. Yalan gerçekleri saklayıp, yerine gerçek olmayanları söylemektir. Gerçekleri saptırmak, doğruları farklı göstermek, var olanı yok, yok olanı var göstermek yalanın temelini oluşturur.

Birkaç örnek verecek olursak; hanımlar birbirleri ile konuşmalarında kilo vermiş olduklarını söyleyerek veya baylarda saç tıraşı güzel olmasa da güzel olduğunu söylemek onun incinebileceği ve üzülebileceğine dair kafamızda oluşturduğumuz kaygı, bizi yalan söyleme davranışına yönlendirmektedir.

Yalan söylemek, günlük hayatımızda normal bir söylem olarak kişiliğimize nakış gibi işlenmektedir. Bu konuda bizim ahlak yapımızı televizyon yayınları ve siyasal alandaki söylemler etkilemektedir. Sosyal hayatımızda ve TV'lerde gözlerimiz ve kulaklarımız ile duyduğumuz yalanlar, biz halkı da yalan söylemeyi rutin hale getirmeye alıştırmaktadır.

1 Aralık 2016 yılında dönemin Başbakanı, şimdinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yaptığı konuşmasında, "Seçim kampanyalarında söylenenlerle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince, söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir; siyasetle hakikat, her zaman birbiriyle örtüşmez. Bu Türkiye için değil, dünya için böyledir. Şimdi siz, zannediyor musunuz ki, Avrupa’daki söylemlerin, bunu söyleyenlerin gerçek fikridir, elbette değildir" ifadelerini kullanmasından sonra 31 Mart 2019 yerel seçimlerine yaklaştığımız bu günlerde, rol model ve örnek aldığımız bu siyasi liderlerin dini, imanı ve dürüstlüğü bir tarafa bırakıp şeker yer gibi yalan söylemelerini nasıl açıklayabiliriz?

Yani anlayacağınız üzere, günümüzde oldukça sık karşılaştığımız ve bir psikolojik rahatsızlık olan yalan söyleme hastalığına 'mitomani' denilmektedir. Bu hastalık, kişilerin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği basit yalanlar ile başlar. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren bu kişiler bir zaman sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlar. Hiçbir durum yokken birden yalan söyleme ihtiyacı duyan kişi, hastalığın ilerlemesi ile söylediği tüm yalanlara kendisinin de inanmasına neden olur. İleri düzeylere taşınan mitomani hastalığı kişinin elinde olmadan gerçekleşen ve yalan söylediğini kendi bile fark etmeyen bir davranış bozukluğu hastalığı olarak karşımıza çıkar. Bu tür kişiler mevcut hatalarını örtmek için yalan söylemekten çekinmezler. Çıkar elde etmek ve çevresindeki insanların ilgisini çekmek için çok kolay yalan söylerler. Yalanlarının ortaya çıkmasından da rahatsızlık duymazlar. Yalanlarını ortaya çıkaranlara ise saldırganlaşır ve agresif tutum içine girerler. Bu kişiler gerçek mutluluğu iş ve arkadaş çevresini değiştirmekte bulurlar. Bu kişilerde pişmanlık duygusu olmadığından yalanlarını söylemeye sıklıkla devam ederler.

Biz vatandaşların, yukarıdaki söylemleri ve davranış biçimini kabul etmemiz mümkün değildir. Vatandaşa bu seçim öncesinde ne söz verildi ise kesinlikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Birbirlerini zan altında bırakmak, iftira atmak yalan söylemler içinde olmak ne kadar kötü bir davranıştır. Bol kepçeden sallayıp, insanların hayalleri ile dalga geçmek ve seçmenin kafasında yanlış algı oluşturmak kandırmacadan başka bir olgu değildir.

Hal böyle olunca yalan söyleyen siyasetçinin elinde öyle mühim bir oy kaybetme problemi yoktur. Ona sadık olan seçmenini coşturmaya devam edebildiği sürece en fazla kendini yere atan bir futbolcuya, taraftarı ne kadar sitemkâr bir tepki gösterirse kendisine o kadar tepki gösteriliyor. Ülkemizdeki siyaset, takım tutmak ile eşdeğer bir düşünceye sahip olduğundan dolayı, politikacıların da star oldukları süreçte onların ne söylerse söylesinler karşılarında alkışlayan bir halk grubunun olması manidardır.

Kıymetli büyüklerim; işte bu şahsi muhteremler, yalan dünyanın yalan çarkını çevirmeye çalıştığı sürece, yalan söylemekle peynir gemisinin yürüyemeyeceğini anlamaları uzak değildir.

Bu makale 301 defa okunmuştur.

Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis kızımız ve babayiğit meclis azası!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Örnek insan
Efraim Pala Efraim Pala
Bitmeyen belamız terör
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tarihin gerçeklerini biliyor muyuz?
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mendeburluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
O güneş doğduğunda Samsun'da
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Akrep'i yuttu!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal egemenlik gücü
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci