MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

31 Mart 2019 yerel seçimlerine yaklaşırken

16 Mart 2019, 00:44

Efraim Pala


5 yılda bir gerçekleşen yerel seçimlerde, seçmen olan bizler 31 Mart 2019 tarihinde Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkanını, Mudanya'da ilçe Belediye Başkanını ve Mudanya Belediye Meclis üyeleri ile Mahalle Muhtarlarını seçeceğiz.

Siyasi partilerin belediye başkan adayları, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtar adayları seçilebilmek için görev alacakları dönem içerisindeki projelerini ve çalışmalarını seçime yaklaştığımız bu günlerde seçmenine açıklıyorlar.

Seçime girecek olan belediye başkanı adayları yürütmenin başı olduğu için sürekli en ön safhada yer almaktadırlar. Seçmen tarafından geçmiş yönetim tecrübesi de göz önüne alınarak, projelerinin neler olduğu incelenir ve rakipleri ile teraziye konularak tartıya alınır. Göz önünde hep Belediye Başkanları olduğundan, meclis üyeleri 2. planda yer almaktadır. Ancak belediye yönetiminin temel taşları olan ya da olması gereken meclis üyelerinin niteliklerine göre seçilmesi halkın menfaati ve belediyenin işlevi için çok önemlidir.

Yani seçilecek olan meclis üyelerinin kendilerini oraya taşıyan seçmeninin sorunlarını biliyor olmasının yanı sıra, vizyonu açık, halkın dilinden anlayan ve kendisini teknik olarak yetiştirmiş olması da önem arz etmektedir.

Belediye başkanının, bir il'e ve bir ilçeye tek başına hâkim olması mümkün değil. Seçilmiş olduğu il ve ilçenin problemlerini, yapılması gereken hizmetleri, sosyal sorumluluğu yerine getirmek adına, tek başına muvaffak olması mümkün değildir. İşte burada meclis üyeleri devreye girer. Halkın belediyeye ulaşmasında, belediye ile halk arasında köprü oluştururlar. Belediye yönetimi arasında iletişimi sağlarlar. Hizmetlerin yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Projelerin ihtiyaca, önem sırasına ve nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak gerçekleştirilmeleri konusunda çalışırlar. Daha saymadığım birçok konuda birlikte ortak proje üreterek tasarlarlar. Belediye Meclisi aynı zamanda bir nevi yasama organı gibi hareket eder. İlçemizde yer alan sıkıntılar için girişimlerde bulunacağı, problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğiyle ilgili fikirler üretirler. Sorunların çözümünü sağlamak için toplanan belediye meclislerinde meclis üyelerinin önemli görevler üstlendiğini, toplumun menfaatine olan konularda karar verici mevki olduğunu söylemek mümkündür.

Siyasi partiler adına meclise giren, partilerin meclis üyeleri belediyenin düzenlediği meclis toplantılarında partiyi temsilen bulunurlar. Ancak seçilirken halkın onayı ile meclise geldiği için, halkının yararına ve menfaatine uygun projeleri yaparak ve meclise kabulü için sunmalıdırlar. Seçildikten sonra halkın tamamını temsil ettiklerinden, hizmet için siyasi parti farkı, yakınlık farkı gözetmeden her vatandaşa eşit seviyede olmalarını hayat felsefesi olarak kabul etmelidirler.

Yerel seçimleri beka meselesi olarak görmekten, kin, nefret ve halkı ötekileştirmekten ziyade, halka hizmet yarışı olarak gören başkan ve meclis üyeleri başarılı olur. Halkını seven halkı ile iç içe olan çalışmaları ciddi, projeleri akılcı, toplumun her ferdini kucaklayan, kapısı ardına kadar açık, dürüst ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilke ve inkılapları ile Cumhuriyet değerlerine saygı duyan başkan adayının kazanması, biz seçmenlerin istediği en doğal isteklerdir.

Bu makale 244 defa okunmuştur.

Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis kızımız ve babayiğit meclis azası!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Örnek insan
Efraim Pala Efraim Pala
Bitmeyen belamız terör
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tarihin gerçeklerini biliyor muyuz?
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mendeburluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
O güneş doğduğunda Samsun'da
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Akrep'i yuttu!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal egemenlik gücü
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci