MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanyalı Ertuğrul Akbay'ın ardından

22 Mart 2019, 14:21

Metin Sezgin


Geçen hafta hayata veda eden; Mudanyalı hemşehrimiz rahmetli Ertuğrul Akbay hakkında birkaç cümle de olsa Mudanya Mektubu'nda bir yazı kaleme almayı düşünüyordum. İki gün önce Salı günü öğleden sonra O'nun hakkında yazmaya başladım. O sırada Mudanya’da dolaşan CHP minibüsü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mudanya’ya geleceğini anons etti. Bunun üzerine rahmetli Akbay hakkındaki yazıyı erteleyerek, Kılıçdaroğlu’nun Mudanya Montania Otel’deki konuşmasını izlemeye gittim. Kılıçdaroğlu etkileyici bir konuşma yaptı. Ama ben köşe yazarlığı yapmaya çalışan biri olarak benim için çok önemli bu güncel olayı ve Mudanya ve Bursa’daki yerel seçimlerle ilgili gözlemlerimi siz değerli hemşerilerimle paylaşmayı, gelecek haftaya bırakarak sizlere rahmetli hemşehrim Ertuğrul ağabey hakkındaki duygularımı paylaşmaya öncelik vererek, bu yazımı kaleme almaya karar verdim.

8 Mart 2019 Cuma günü, özellikle Sözcü Gazetesi'nde Ertuğrul Akbay’ın tüm yaşamının ayrıntılı bir şekilde ortaya konulduğunu gördüm. Ama Sözcü Gazetesi'nde bir hafta boyunca çıkan tüm yazılarda Ertuğrul Akbay’ın bir Mudanya evladı olduğundan hiç söz edilmiyordu. Köşe yazarı Necati Doğru, "Rahmetli Akbay’ı 1974 yılında muhabirliğe başladığım zaman tanıdım" diyordu. Oysa ben kendisini, şu anda avukatlık büromun bulunduğu bu sokağın arka sokağında bulunan (Sağlık Sokak) ancak şimdi bir apartmana dönüşen binanın zemin katındaki eczanenin sahibi Mehmet Bey’in oğlu olarak 1950’li yıllardan itibaren tanıyorum.

Eczacı Mehmet Bey, 19. yüzyıl sonlarında, Balkanlardan İstanbul’a, oradan da Mudanya’ya göç eden Evlad-ı Fatihan diye nitelediğimiz, Türk soyundan gelen bir ailenin oğludur. Mehmet Bey, İstanbul’da eczacılık eğitimi aldıktan sonra İstanbul’da Ertuğrul ağabeyin annesi Münevver Hanım ile evlenir. Mehmet Bey, daha sonra eşi Münevver Hanım’ın memleketi olan Mudanya’ya göçer ve Mudanya’da eczacılık yapmaya başlar. Mehmet Bey ve Münevver Hanım'ın burada Aytaç, Ertuğrul ve Belkıs isimli üç evladı olur. Ben, Mudanya’da doğup büyüyen Ertuğrul ağabeyimi yukarıda belirttiğim gibi ilk gençlik yılları olan 1950’li yıllardan beri biliyorum. Daha sonraki yıllar, rahmetli Mebrure Sezgin annemden, Ertuğrul ağabeyin annesi Münevver Hanım ile sıhri akraba olduğumuzu öğrendim.

Şöyle ki rahmetli Akbay’ın annesi Münevver Hanım, Mudanya Kuvay-ı Milliye teşkilatı kurucularından binbaşı Hacı Vasfi Bey’in ablası Hayriye Hanım'ın kızıdır. Hayriye Hanım, dayım Süleyman Aksel’in rahmetli eşi Selanikli yengem Melahat Aksel’in babaları bir, ablasıdır. Dolayısıyla Münevver Akbay, yengem Melahat Aksel’in öz yeğenidir.

Bu sıhri akrabalık konusundaki, bu açıklamalarımdan sonra 1939 yılı Mudanya doğumlu Ertuğrul ağabey, benim İsmail Hakkı Sezgin ağabeyimin Mudanya’dan spor arkadaşıydı. Çocukluk ve ilk gençliğimde yıllar önce yıkılan eski Askeri Mahfel'in önündeki voleybol sahasında yaptıkları çok çekişmeli voleybol maçlarını bugün gibi anımsıyorum. Ertuğrul ağabey, rahmetli akrabam 1938 yılı doğumlu Mustafa Bakkaloğlu ağabeyim ile birlikte İstanbul’a gidip, Galatasaray Lisesi'ni bitiren Mudanyalı ender gençlerden biriydi. Ama Ertuğrul ağabey, yaz tatillerini Mudanya’da ailesi ile birlikte geçirirdi. Mudanya’mızın ilk ve tek eczanesinin sahibi olan Mehmet Bey amca, varlıklı bir kişiydi. 1950’li yıllarda oğlu Ertuğrul’a, Mudanya’da bir sürat motoru hediye etmişti. Mudanya’nın ilk sürat motoru olan bu tekneyi Ertuğrul ağabeyin Mudanya sahillerinde nasıl büyük bir keyifle kullandığını, çok iyi anımsıyorum. Rahmetli Ertuğrul ağabey, yaklaşık 1,90 cm boyunda yakışıklı bir gençti. 1960’lı yıllarda İstanbul’da Ses Dergisi yarışmasına katılmış, Ediz Hun’dan sonra sinema aktör adaylığında ikinci olmuştu. Daha sonra gazetecilik eğitimi alarak İstanbul’da polis muhabirliği ile gazetecilik mesleğine atıldı ve sonraki yıllarda başarıdan başarıya koşarak ülkemizin önce gelen duayen gazetecilerinden biri oldu.

Onunla ilgili küçük bir anımı bugün gibi hatırlıyorum. 27 Mayıs 1960’dan sonra, yaz tatillerini Mudanya’da geçiren Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Muhafız Alayı Komutanı Bahattin Ertürk Paşa’nın oğlu, akrabamız Yavuz Ertürk’ün kuzenleri  misafir olarak Mudanya’ya gelmişlerdi. Rahmetli Ertuğrul ağabey, meğer Mudanya sahilinde dolaşan bu iki kız kardeşten büyüğüne aşık olmuş. Bu aşkı o kadar güçlü olmalı ki, rahmetli Yavuz’dan bu güzel kuzeni ile kendisini tanıştırmasını nasıl ısrarla istediğini bugün gibi anımsıyorum. Ama ne yazık ki rahmetli Yavuz Ertürk, Ertuğrul ağabeye kızıp bu konuda ret cevabı verdiği için bu tanışma gerçekleşmemişti.

Yıllar öncesine dayanan bu küçük anekdotlardan sonra, kısa bir süre önce bir AVM’den gazete alıyordum. Gazete standına bakarken terbiyesiz adamın biri stantta bulunan “SÖZCÜ GAZETESİ’ne elini uzatarak, "Bu Ermenilerin çıkardığı gazete bugün bakalım ne haberler yazıyor" diye sırıtarak yanıma yanaşmaz mı? Ben hemen müdahale ettim ve kendisine “Sözcü Gazetesi’nin sahibinin Ermeni olduğunu nereden çıkarıyorsun sen?" diye karşılık verdim ve kendisine, "O asla bir Ermeni değil, Mudanyalı hemşerimiz Ertuğrul Akbay’ın öz oğludur" dedim.

Mudanyalı duayen gazeteci Ertuğrul ağabeyin cenaze namazının kılınıp, ebedi istirahatgahına defnedildiği 8 Mart 2019 gününün ertesi günü hemen hemen tüm gazeteleri taradım. Ne yazık ki, havuz medyasına dahil hemen hemen tüm gazeteler, bu cenaze töreninden bir tek cümle ile de olsa, söz etmediler. Ama beni asıl üzen Bursa’daki yıllar önce zaman zaman Mudanya Mektuplarını yazdığım Bursa Hakimiyet ve Olay gazetelerinde de ülkemizin önde gelen gazetecisi olan, üstüne üstlük Bursa vilayetine bağlı Mudanya'da doğup büyüyen Ertuğrul Akbay’ın ölüm haberi hakkında en ufak bir bilgi yer almamıştı. Bu aymazlık ve duyarsızlık beni yürekten yaraladı. Günümüz medyasının ve gazetecilik mesleğinin "HAL-İ PÜRMELALİNİ" anlatmak bakımından çok çarpıcı bir olaydı benim için. Bir faninin, bir gazeteci meslektaşın ölümü karşısında bile sessiz kalabilecek kadar Türk Basınının bir bölümünde böylesine bir nefret hissinin ön plana çıkmış olması, gerçekten Türk toplumunun gelmiş olduğu noktayı çok üzücü bir şekilde yansıtmaktaydı.

Evet; Ertuğrul Akbay, kendisine ve oğlu Burak Akbay’a işlemediklerine inandıkları suçlar isnat edildiğini savunuyordu. Bu haksız isnatlar, o sportmen vücudundaki kalbini de şüphesiz yıprattı. Onun deyimiyle, bu iftira kampanyaları O’nun mükemmel olan ruh ve vücut dengesini alt üst etti ve kalbi bu haksızlığa daha fazla dayanamadı.

Yanılmıyorsam 1964 yılında Hukuk Fakültesi 2. Sınıfına gidiyordum. O sırada İstanbul’da bir gazetede polis muhabirliği yapan Ertuğrul ağabeye Kadıköy yolcu vapurunda rastladım. Benim yanıma geldi, karşılıklı sohbet sırasında; “..Metin“ dedi. "İstanbul’da yalnız bir öğrencisin, herhangi bir sorunla karşılaşırsan hemen beni bul, elimden geldiğince sana yardımcı olurum….” Ertuğrul ağabeyimin tam 55 yıl önce bana söylediği bu sözlerini hiç unutmuyorum.

Sevgili Mudanyalı hemşerimiz, Ertuğrul Akbay’ın başta hiç yüzünü görmesem de, gurbetteki sevgili oğlu Burak Akbay’a, değerli eşi Mine Akbay’a, sevgili kızı Eda Akbay’a, Ertuğrul ağabeyimin sevgili kız kardeşleri Aytaç Akkor ve Belkıs Aksalur’a, tüm Akbay ailesine ve tüm sevenlerine Mudanyalı hemşerilerim adına  başsağlığı ve sabırlar diler, Ertuğrul Akbay ağabeyime Allah’tan sonsuz rahmetler niyaz ederim. Işıklar içinde uyu eczacı Mehmet Bey’in oğlu Ertuğrul AKBAY! Mekanın cennet olsun!

Bu makale 748 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci