MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Ne var ki, Büyük vilayet meclis azalığında!

11 Nisan 2019, 13:53

Kaan Tuğracı


Pek muhterem dost ve ahbaplarım, bu üsbu neşriyatıma alemi siyasetle alakalı aksi kaziyelerle ilgili kalem çalmak istiyorum.

Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından fırkalardaki aksi kaziyeleri, seçimin kaybedenlerini, kazananlarını hep birlikte irdeleyelim, ne dersiniz? Bu üsbu neşriyatımıza, Hükümet Fırkası'nın Mudanya'mızdaki temsilcileriyle başlayalım.

Çok kıymetli okurlarım, bendenizi itina ile takip edenler anımsayacaklardır. Meclis azaları, siyasi fırkalarda belli olmadan önce, bazı haysiyetler ahalide dillendirilince, hükümet fırkasının reis adayı Tabip Bey evladımı ve büyük vilayetin mukarrerat vericilerine yönelik kalem çalmıştım. "Hüviyetleri FETÖ'yle anılan, akrabayu talukatlarından halen muhakemeleri süren kişilerin yakınlarını, alemi siyasetten nemalanan, ahaliye hizmeti Hak'ka hizmet olarak görmeyen, elinde zanaatı olan mamafih beceriksizliğinden dolayı zanaatını gerçekleştiremeyen, makamı mevkiyi güç olarak kullanıp adel zatı muhteremlerin Yüce Mevla'nın verdiği rızıkla oynamaya çalışan, dimağ hocalarına lubetgazlık yapan zatı muhteremleri sakın ola ki meclis azası yapmaya kalkmayın! Tabib Bey evladım, yapmaya kalksa bile büyük vilayetin mukarrerat vericileri siz yapmayın!" kelamlarında bulunmuştum. Kaan amcanızın kelamlarına nispet yaparcasına, ahalide sevilip sayılmayan, rey getirisi olmayan zatı muhteremleri meclis azası listelerinin en başına koyuverdiniz! Listeye, hatır-gönülle, Mudanya'da yaşamını idame ettirmeyen azaları soktunuz, kontenjanlara yazdınız! Yine o neşriyatımda, "Bu listeyle Hükümet Fırkası, Mudanya'mda 1 Nisan sabahı freni boşalmış patates kamyonu gibi duvara toslar" kelamıyla laflayıvermiştim.

Öyle de oldu! Ama ne toslamak! 7,5 şiddetinde! Tabip Bey'in üstün gayretleri olmasaydı, bu şiddet 10 şiddetinde oluverecekti!

Meclis azalarının hüviyetleri belli olduktan sonra Tabip Bey ile iddiaya girmiştim. Zatıalin bu listeyle seçimi kaybeder. Mamafih Burgaz'da aher derece itimat edip güvendiğin, Burgaz'ı zatıaline emanet ettiğin azanın mahfelinin bulunduğu mektepte bile zatıalin daha fazla rey alır; meclis azaları, zatıalin kadar alamaz kelamlarıyla neşriyatıma kalem çalıp iddiaya girmiştik. Kıymetli okurlarım, lafladığım gibi de oldu. En nihayetinde Tabip Bey, seçimin kaybedeni, meclis azaları kazananı oldu! Bu işten en çok kazanan, meclis azası olabilmek için şahsiyetini ayaklar altına alan bazı zatı muhteremler oldu!

Çok kıymetli okurlarım, neşriyatımdan Tabip Bey evladıma ve Hükümet Fırkası'nın mukarrerat vericilerine, Genel Reisinizin, Reis-i Cumhurumuzun daima laflamalarda bulunduğu gibi, "Liyakat, tevazu, adel" alemi siyasetten nemalanmayan, alemi siyasetten beklentisi olmayan, ahaliye bölücü tavır ve kelamlarda bulunmayan zatı muhteremleri aza yapın kelamları; bir kulağınızdan girdi, bir kulağınızdan çıktı... Hâl böyle olunca da hüsran  kaçınılmaz oldu! Ahyanen kalem çaldım. Hükümet Fırkası'nın bazı meclis azalarında Mudanya'mızda seçimi kazanmak, belediyeyi hükümet fırkasıyla buluşturmak gibi bir dertlerinin olmadığını... Bu zatı muhteremlerin asıl gayelerinin, zatıalilerinin büyük vilayet meclis azası olabilmek için ilk sıralarda olabilmek için propaganda yapmışlar! Ne var ki, Büyük vilayet meclis azalığında... Bir türlü dimağım almıyor!

Daha evvel belediye reis adayı olup; Halk Fırkası'na karşı seçimi kaybedeceksin, 5 senevat ortalardan kaybolacaksın! Sonra, kaybettiğin belediye reisinin karşısına meclis azası olarak geleceksin! Bu kadar mevki, makam sevdası... Pes doğrusu!!! Ben, Halk Fırkalı Reis'in yerinde olsam, her mecliste zatıalini madara ederim!

 

Çiçeği burnunda büyük vilayet meclis azasına bir kaç kelamda bulunarak neşriyatıma son vermek istiyorum. Bendenize daha evvelki neşriyatlarımla ilgili gönül koyup Yavuz Bey oğluma serzenişlerde bulunuyormuşsun! Mamafih bendeniz de, ahalinin zatıalinle çokça lakırdadığı bad aksi kaziyelerle alakalı kalem çalmadan geçemem. Sen sen ol, Kaan amcanı anlamaya çalış! Kimsenin laflamalarıyla gelip gönül koyma! Zanaatınla ilgili mahfeli, çevrenin olduğu, büyüdüğün muhitte niye açmadın da, büyük vilayet meclis azası olunca mı zanaatınla ilgili mahfel açmak dimağına geliverdi? Kaldıraç işiyle iştigal olan zatı muhteremin tıngırdamalarıyla hareket etmeye devam edersen zatıalininde başını musibete sokabilir. Benden kalem çalması, gayrisini keyfin bilir.

Çok kıymetli okurlarım, Yaradan nasip ederse gelecek üsbu kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 248 defa okunmuştur.

Havuz kimyasalları
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci