MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Ekrem İmamoğlu'nu tanıyalım

11 Nisan 2019, 13:54

Efraim Pala


Daha 4 ay öncesine kadar Ekrem İmamoğlu ismini Beylikdüzü’ndeki vatandaşların haricinde birçoğumuz duymamışızdır. 31 Mart yerel seçimlerinde birçok popüler isim varken, CHP Genel Başkanı ve kurmayları tarafından Ekrem İmamoğlu’nun CHP adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak seçilmesi şaşkınlık yaratmıştı. Beylikdüzü’nden yanan bir ışığın İstanbul semalarını aydınlatacağını, parti kurmayları çok iyi görmüşler.

Peki bu ışık nasıl doğdu? Biraz yakından inceleyelim.

1970 yılının Haziran ayında Trabzonlu bir köylü çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı Ekrem İmamoğlu. Toprağa, denize ve futbola tutkunluğu 7 yaşlarında başladı. Okul sıralarını paylaştığı bazı arkadaşları Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan gelen yetim öğrencilerdi. 12 yaşında iken Kurtuluş Savaşı'nı dedesinin dizinin dibinde dinlerken de, ders kitaplarında Atatürk’ü anlamaya çalışırken de, yaz tatillerinde gittiği Kur’an kurslarında da bitmeyen bir istek ile daha fazla öğrenmeyi ve daha fazlasını anlamaya çalışıyordu. 15 yaşında Trabzon Lisesi futbol takımına seçilerek takım olmanın, başarılı olmanın ve sorumluluk yüklenmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu tattı. Üniversite öğrenimi sırasında bile Kıbrıs’ın Türk Ocağı Futbol Takımı'nda kaleyi koruyarak futbol oynamaya devam etti. Üniversite yıllarında sosyal demokrat düşüncesine ilgi duymaya başladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce işletme Bölümü'nde eğitime başladı. Gıda işi de yaptı, köfte satışı da... Sonralarında inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde çalışmaya devam etti.

25 yaşlarında baba olmak ve aile kurmak amacı ile evlendi. Bugün evli ve 3 çocuk babası olan Ekrem İmamoğlu, 38 yaşına kadar CHP seçmeni idi. 38 yaşından sonra CHP üyeliği ile siyasi hayatına başladı. Beylikdüzü CHP İlçe Başkanlığı'na seçildi. 5 yıl İlçe Başkanlığı sonrasında Beylikdüzü halkı Ekrem İmamoğlu’na Belediye Başkanı görevini tevdi etti.

Başarının formülünü "çok çalışmak, dürüstlük ve samimiyet" olarak benimsedi.

Belediye Başkanlığı sırasında halkını ailesinden biri gibi gördü. İstanbul’un bir köşesinde yıllarca ihmal edilmiş olan semtini örnek bir yaşam alanı haline getirdi. Onun yönetiminde ağacın yeşili, betonun grisini yendi. Onun yönetiminde darda olan ve zorda kalan vatandaşların yüzü güldü. Böylelikle her kesimden insanın gönlüne girmeyi başardı. Çok çalışarak, samimi ve dürüst davranarak bir kentin çehresinin nasıl değiştirilebileceğini gösterdi. Şimdi ise 48 yaşında hayallerinin şehri olan İstanbul’u yönetmek ve hayallerinin ötesine taşımak için kollarını sıvadı.

Sayın Cumhurbaşkanının dahi itiraf ettiği "İstanbul’a ihanet ettik" özeleştirisinden sonra, 17 yıl süre içinde Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanlarının İstanbul’u iyi yönetemedikleri de tescillenmiş oldu. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar da belediye başkanlarındaki metal yorgunluğunu görmüşler. Böylelikle tercihlerini genç, dinamik, çalışkan, dürüst bir yönetici olan adaydan yana kullanmışlardır.

Sandıktan çıkan oyların sahibi olan bu genç insan, İstanbul’da yaşayan her kesimdeki insanın kalbine girmeyi istiyor. "Biz size hükmetmeye değil, sizinle birlikte İstanbul’u yönetmeye geliyoruz" demesi de şeffaf olacağını gösteriyor. İstanbul’un öncelikle trafik ve ulaşım sorununu halledeceğini, tarihi ve kültürel değerlere önem vererek, halkının refah seviyesini yükselteceğini, kent yaşamındaki gri tonu azaltıp yeşili arttıracağını, kent yoksulluğu ile mücadele edeceğini, kentsel planlama ile çevre imar ve deprem sorununu çözeceğini projeleri ile anlattı.  

Hepimizin yaşadığı bu heyecana, bu umuda ve geleceğine daha iyi bakmak isteyen bizlere bir ışık doğuyor. Bu umut ışığının sönmemesi ve sürekli canlı tutulması için hepimizin gerekçeleri vardır. Bizler vatandaşlar olarak, zaman içinde bu ışıktaki gelişmelerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu makale 307 defa okunmuştur.

Havuz kimyasalları
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci