MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Çok büyük reyim var tıngırdamaları

18 Nisan 2019, 16:52

Kaan Tuğracı


Pek kıymetli okurlarım ve hemşerilerim, evvel üsbu kalem çaldığım neşriyatımla ilgili sahici hükümet fırkalı dost ve ahbaplarım bendenizi mahfelimde ziyarete geldiler. Mudanya'mdaki alemi siyasetteki aksi kaziyeleri laflarken husus, evvel üsbu kalem çaldığım neşriyatıma geldi. "Kaan amca, Hükümet Fırkası'nın seçimi kaybetmesi hatalı meclis azası listesinden mi kaynaklanıyor? Hükümet Fırkası'nın Mudanya'mdaki nahiye yönetiminde bulunan vazifelilerde hiç mi kabahat yok?.."

Hay hay, olmaz olur mu dostlarım. Biraz sabredin, ne demiş eskilerimiz? Sabreden derviş, muradına ermiş...

Hükümet Fırkası'nın Mudanya'mızda seçimi kaybetmesinin vesilelerini, gelecek üsbularda  sırasıyla kalem çalacağım. Siz kıymetli okurlarımdan biraz sabırlı olmalarını istirham ediyorum. Çok kıymetli okurlarım, müsaadenizle evvel üsbu kalem çaldığım, yarıda kalan meclis azalarıyla ilgili neşriyatıma devam etmek istiyorum bu üsbu.

Hükümet Fırkası'nın başvekili ve bizlerin Reis-i Cumhur'unun defaten laflamalarda bulunduğu gibi "liyakat, tevazu sahibi, adel, alem-i siyasetten nemalanmayan, beklentisi olmayan hüviyetleri, bad şaibelerle anılmayan, ahalide bölücü tavır ve kelamlarda bulunmayan zat-ı muhteremleri meclis azası yapın" kelamları reis adayı Tabib Bey ve büyük vilayetteki mukarrerat vericilerin bir huzenesinden girmiş, diğer huzenesinden çıkmış! Mamafih hâl böyle olunca da Mudanya'mda hükümet fırkası açısından hüsran kaçınılmaz oldu! Ahyanen burada kalem çaldığım hükümet fırkasının bazı meclis azalarında seçimi kazanmak, belediyeyi hükümet fırkasıyla buluşturmak gibi bir dertlerinin olmadığını, bu allak zatı muhteremlerin  asıl gayelerinin zatıalilerinin büyük vilayet meclis azası olarak ilk sıralarda yer bulabilmek ve ahaliden rey toplamaktan daha çok kendilerini ilk sıraya yazdırabilmek açısından propaganda ve kulis  yaptıklarına dair kalem çalmadan geçemeyeceğim. İlk sırada olursa, doğup büyüdükleri yer olan Burgaz'dan aceb derece rey alacaklarını, Tabip Bey'e tıngırdayıvermişler. Bu besbes tıngırdamalara inanan Tabip Bey ise, zat-ı muhteremi ilk sırada meclis azası gösterivermiş. Mamafih bu meclis azasından, Burgaz'dan umduğu rey getirisini bulamamış!

Eee Tabip Bey, zatıalini neşriyatımdan defaten uyarmıştım! Akılsız dimağın cezasını ayaklar çekermiş.  Zatıalinde çok bilmişliğin, laftan anlamazlılığın, düşündüklerinin kimseye danışmadan uygulamaya koymanın çek şimdi cezasını! Çiçeği burnunda meclis azası seçimi kaybeder kaybetmez, reis adayının ve meclis azası gönüldaşlarının üzüntüsü devam ederken zatıalinin azalığı kesinleşince, büyük vilayetteki zanaatınla ilgili açtığı mahfelin izahatına başlayıvermiş. Yaşamını idame ettirdiğin yerde, reyin varsa zatıalini kontenjana yazdırıverseydin de Tabip Bey evladıma faydan dokunuverseydi! Seçimi kazanıvereceğinize zatıalinde inanmıyordu. "Yüksek ihtimal kaybettik" diye dimağından geçirdiğin için, "Sıralamada olayım ki, meclis azası oluvereyim! Allah muhafaza sonra meclis azası olamayıp, kaldıraç işiyle iştigal olan zatı muhteremle dışarıda kalıverir, büyük vilayete de mahfeli boşu boşuna açmış olurum!" düşüncesindeydin. Ahbaplarının kelamına göre de, yakın akrabayı talakatların bile ne kendine, ne de meclis azası gösterildiğin siyasi fırkana rey vermemiş! Anlayacağınız üzere, Tabib Bey'e karşı "çok büyük reyim var" tıngırdamaları balon gibi şişiren meclis azası, akrabayu talakatlarından bile rey alamamış!

*

Çok değerli kadirşinas dost ve ahbaplarım, bendenizi ziyarete gelen sahici hükümet fırkalı dostlarımın kelamına göre, Halk Fırkalı Mudanya Belediyesi, ilk meclis içtimasını gerçekleştirivermiş. İçtimada çiçeği burnunda meclis azalarının komiteleri de belli olmuş. Hükümet fırkalı kalem çaldığımız meclis azası da, büyük vilayette zanaatıyla ilgili komitede yer alırken, Mudanya'daki komitede uzaktan yakından alakası olmayan iskanla ilgili komitede yer almış! Bu hususla ilgili sahici hükümet fırkalı ahbaplarım, daha evvel kalem çaldıklarımın doğruluğu ortaya çıktığından dolayı zatıalime şekrügüzarlarını sundular. Sağolsunlar.

Bendeniz boşu boşuna öteye gitsin, beri gelsin diyerekten bir aksi kaziyeyle ilgili kalem çalmam! Bu meclis azası istediği komiteye girivermiş. Mudanya'mda yaşayan ahalinin   iskanla ilgili problemli işlerini yakından tanık olup, büyük vilayet belediyesinde çözme gayretinde olacak!

Bu zatı muhteremler unutmasınlar ki, büyük vilayet belediyesinin cebbar belediye reisi var. Evvel dönemlerdeki ne alemi siyaset, ne de büyük vilayet belediyesi yok! Bunu dimağınızdan çıkarmayın. Dimağınızı başınıza devşirip, ona göre mukarreratlar verin.

Bu üsbu neşriyatıma son verirken, meclis azası evladıma bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Kimsenin laflamasıyla bendenize  gönül koyma! Yanı başındaki zatı muhteremleri uzak tut! Siyasi fırkanda hiç ama hiç sevilmeyen zatı muhteremin tıngırdamalarıyla hareket etmeye devam edersen, onun bitmez, tükenmez, aç gözlülüğü zatıaline ve benul ayanına zarar getirir! Bendenizden laflaması.. Gayrisini keyfin bilir. Hayırlı üsbular, kalın sağlıcakla.

Bu makale 751 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci