MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Ulusal egemenlik gücü

26 Nisan 2019, 17:57

Metin Sezgin


Salı günü ulusal egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920'de açılışının 99. yıldönümünü kutladık.

Salı sabahı Bursa Barosu olarak, Baro Başkan Yardımcısı değerli arkadaşımız Avukat Metin Öztosun yönetiminde Adliye Sarayı önündeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstü önünde mütevazi ama çok anlamlı bir tören yaptık. Avukat Öztosun tören de yaptığı özlü konuşmasını siz değerli hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum.

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için toplandığımız, Ulusal Meclisimizin açıldığı günün 99. yıldönümünde  son günlerde yaşadığımız olaylar bize MİLLİ EGEMENLİĞİN önemini bir kere daha hatırlatmış bulunuyor. 23 Nisan 1920 ve sonrasında egemenliği bir zümre veya kişinin elinden alıp Türk Milleti'ne veren  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü  ve O'nun kendisi gibi yiğit tüm çalışma arkadaşlarını şükranla bir kez daha anıyoruz.

Cumhuriyet'in varlığını kendine bağlamayan Atatürk'ün, "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözlerindeki eşsiz öngörüsü ve Türk Milleti'ne gösterdiği tam bağımsız olarak muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

Son yıllarda yaşadıklarımız bize tekrar  göstermiştir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, O'nun manevi varisleri olan bizler için KARANLIĞI DELEN YILDIZIMIZDIR. Savaş meydanlarında dahi gaz lambası ışığında  okuduğu onca kitaptan da gördüğümüz üzere aklın ışığının bilgi olduğunu ve bunun yolunun da kitaplardan ve yani bilimden geçtiğini biliyoruz. Atatürk'ün  bizlere her vesile ile gösterdiği üzere cehaletin karanlık ürettiğini ve her zaman ve her an en çok bununla mücadele etmemiz gerektiğini şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Bu sebeple Atatürk'ün  aydınlık devrimini her zamankinden daha sıkı olarak sarsılmaz bir inançla kucaklıyoruz. Öğretilmiş cehalet ve sorgulamadan uzak biat geleneğinin yaratacağı iklimlerden, bilim, sevgi, sanat, kültür, hukuk, adalet ve demokrasi üretilemez. Bu iklimleri yaratanlara yine ve yeniden en yüksek sesle AYDINLIKLAR KARANLIKLARLA ÖRTÜLEMEZ diyoruz. Bu ulusal bayramımız vesilesiyle  Bursa Barosu olarak ulusumuza, hukuka, demokrasiye ve bilime gönülden bağlılığımız bir kere daha tekrar ediyoruz.".

 

Sayın Avukat Baro Başkan yardımcısı Metin Öztosun'un konuşmasından yaptığım bu alıntıdan sonra 31 Mart seçimlerinden ve geçen hafta Ankara Çubuk'ta yaşanan çok önemli bir olaydan kısaca söz etmek istiyorum.

Geçen hafta Pazar günü Ankara Çubuk'ta şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan, gerçekte Türk milletine, birlik ve beraberliğimize yönelen menfur saldırıyı lanetle kınıyorum.

Devletin temel direği hak, hukuk ve adalettir diyerek yollara düşen, 31 Mart 2019 seçiminde Türk Milletine, özellikle İstanbul'da Ekrem İmamoğlu isminde bir Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı armağan ederek, Millet İttifakı'na İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazandıran böylece ULUSAL EGEMENLİK GÜCÜ'nün asla yenilemeyecek bir güç olduğunu tüm Türk Milleti'ne yeniden hatırlatan, 31 Mart seçimlerindeki başarısıyla,Türk Milleti'ne tünelin ucundaki ışığı gösteren  Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve O'nun şahsında tüm Millet İttifakı'nın oluşmasında emeği geçen herkesi kutluyor, bu vesileyle bütün Türk Milleti'nin ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMINI kutluyorum.

Bu makale 770 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci