MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanya göç veren ve göç alan bir yerleşim kenti

26 Nisan 2019, 17:59

Mehmet Aktoprak


Mudanya’yı terk ettiğim 1960 yılında 5 bin nüfuslu küçük bir ilçeydi…

O zamandan bugüne gelinen noktaya bakıldığında nüfus ve toprak olarak büyümüş ve kentleşmenin getirdiği apartmanlaşma döneminde dikilen binaların gereksizliğini anlamaya başladık! Halen imarlı olmasına rağmen verilen kat yüksekliği sayesinde çirkinleşen bir Mudanya ortada duruyor!

Mudanya ile Güzelyalı'daki (Burgaz), imarlaşmanın kentleşmeye ne kadar zarar verdiği ortada. İlçe bu çarpık yapılanmaya adeta isyan ediyor. Sahil bandında iyileştirme adına yapılan değişiklik, her poyraz estiğinde bozulan yerlerin tekrar yapılması söz konusu olmaya devam edecek demektir!

ARTVİNLİLERİN BURGAZA GELİŞİ…

1945 yılında Artvin ili ve çevresinde yaşanan sel felaketi ile gelen Artvinliler, yanlarında Mandaları ile gelmişler… Ancak verilen arsalar üzerine evlerini yaparak yerleşmişlerdir. Yapı bilgilerinin olması ile başlayan inşaatçılık, sonradan müteahhitliğe el atanlar, Artvinliler olmuştur!

Mudanya ve Burgaz küçük bir köydü! Sahil kenarında kurulu olmasından dolayı ilerleyen yıllarda yöre insanlarının sayfiye yapabilecekleri bir yeri oldu… Daha sonrasında nüfusu 5 binin üstünde olunca Güzelyalı Belde Belediyesi kuruldu. İlk belediyecilik anlayışının imarda “verdim oldu” mantığı ile hareket edenlerin yarattığı çarpık yapılaşmanın, ilk tohumları da atılmış olundu! Mudanya’da rahmetli Ali Narin Demirtaş ile başlayan yüksek katlar furyası Hasan Aktürk ve Erol Demirhisar döneminde devam etti…  Ekonomik olarak gelişme göstermeyen Mudanya, yapılaşma sayesinde müteahhitlerin her zaman yap-sat hareketlerinin üssü oldu…

Bugün Mudanya doğumlu olanlar, rakamsal olarak nüfusun kaçta kaçıdır? Gelen göçler sonunda Mudanya’ya yerleşenlerin çocukları  ve torunları Mudanya’nın nüfusuna kayıtlı olmaları sayesinde ilçenin nüfusu TÜİK verilerine göre 93 bin 707 oldu… Mudanya’da yaşayan Artvinlilerin nüfusu 2 bin 718 kişi. Mudanya’dan göç ederek İstanbul’a yerleşenlerin nüfusu ise 2  bin 912 kişi olduğu tespit edilmiş…

Mudanya’da doğmuş olanların yurdun her tarafında yerleştiğini söylemek gerekir! Mudanyalı yerleşik yaşamı severler… Ekonomik sorunları ve memuriyet nedeniyle yerleşen Mudanyalıların nerede yaşadıkları, nüfus olarak kaç kişi oldukları bilinmiyor! Türk-Yunan Anlaşması ile Girit’ten Mudanya’ya yerleşmiş Giritli Türklerin nüfus içindeki sayısı ne kadardır?

MUDANYA Gazetesi'nde önceki haftalarda manşete taşınan “Mudanyalılar İstanbul’da yaşıyor. Artvinliler Mudanya’da yaşıyor” başlıklı haber dikkatimi çekti… Bu konu ile ilgili görüşlerimi ve düşüncelerimi anlatmak istedim… Dışarıda yaşayan bir Mudanyalı olarak son döneme bakıldığında Mudanya ile her zaman mukayese ettiğim Tarsus kenti arasındaki benzerlikleri dile getirdim… Türk vatandaşı olanların vatan toprakları içinde nerede yaşamak isterlerse, yaşarlar ve yerleşirler.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Mudanya'da yaşamak bir ayrıcalıktır! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 428 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci