MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Siyasetçi müteahhitler (yükleyici) kimdir?

09 Mayıs 2019, 18:47

Mehmet Aktoprak


Çöken apartmanların, yolların, köprülerin ve dikine yükselen binaların sorumlusu kimdir? İmarın bu hallere gelmesini sağlayan siyasetçi yükleyiciler değil mi?

Meclise bakıldığında, meslek gruplarına göre de; daha çok siyasetçi yükleyici çoğunlukta bulunuyor… Türkiye'de 450 bin yükleyici faal olarak çalışıyor. Almanya'da 3 bin 800 yükleyici var.  Avrupa Birliği'ndeki yükleyici mesleğini yapanların İstanbul'da yükleyici sayısından beş kat olduğu biliniyor… Sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve Mahalli Belediye Meclislerinde yükleyici çoğunluğu olmasa; meclislerde bu kadar mimar değişikliğin yapılması söz konusu olabilir mi?

Büyükşehir Belediye Meclisi İmar komisyonlarında görevli ayrı partilerden yükleyicilerin egemen olduğunu söylemek yanlış olmaz! İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin il sınırlarında yükselen binaların dikine yükselen bu binalara yapım ruhsatı verenler kimlerdir? Yerel seçimden sonra kurulan İmar Komisyonu'nda görev alan siyasilerin birçoğunun iş hayatlarında "yükleyici" olarak çalıştıkları bilinen bir gerçek! İmar planında yapılan değişimlerin altındaki imzalara bakalım! Bunlar kimdir? Karar alınması çok kolay(!) parmaklar kalkar, imar planı değişir… Yükselen yapıların dikine yükselmesine doktorlar mı karar veriyor? Türkiye'de yükleyici olarak çalışan bu kişilerin okur-yazar olması yeterli! Mühendis, mimar veya şehircilik okuması gerekmiyor! Türkiye'de birçok meslekte diploma istenir… Türkiye'de yükleyici olmak için gerekli olan paranın olması ile hizmet satın alınması mümkün! Bankalardan alınan krediler sayesinde gökyüzüne yükselen inşaatların yükleyici firmalara engel olacak yasalar yetersiz olunca!.

VELİ GÖÇER'İ TANIRMISINIZ?

Sakarya-Düzce'de deprem sonunda yıkılan binaları yapan ve satan yükleyici firmanın sahibi Veli Göçer değil mi? Sorumlu bulundu ve içeride 7 yıl yattı… Bunların reklamını yapan gazetecilere verilen konut ve köşkler sayesinde yaşayan kalemlerin varlığını unutmayalım… Şimdi halen yükleyici olarak çalışmasına engel olacak yasalar var mı? Bir ilçe belediye başkanı, bir yıl sonra İmar Komisyonu'nda bulunan yükleyici kişilerin sayesinde imar planlamasında yapılan yasa değişikliği sayesinde oluşturulan getirimler…

Jet Fadıl vardı! Hayali satışlarla halkı dolandıran, Siirt'e otomobil fabrikası kuracağına inanlar.. Saf halkın sayesinde milyarlarca para sayesinde Avrupa'da yaşadı. Kısa zaman için içeri girdi ve çıktı. Sonunda bağımsız milletvekili bile seçildi. Nerede olduğunu bilen var mı? 

Marmara depreminde 30 bine yakın insanımızı mantar gibi yapılan bu konutlarda kaybettik! 2 bin 100 dava açıldı. Bu bin 800 dava affa girdi. 189 dava ertelendi. 110 dava zaman aşımına uğradı. Veli Göçer, yıkılan evlerin sorumlusu olarak yakalandı ve sorun çözüldü.

KESİLEN AĞAÇLARIN HESABINI KİMLER VERECEK?

Üçüncü Havaalanının yapıldığı o ormandan kesilen 25 bin ağacın hesabını kim verecek? Kesilen ağaçların yerine yapılan havaalanı ekonomiye ne kazandıracak? Doğanın kastedilmesine göz yumanlar sayesinde dikilen villalar. Tapusu önemli değil! Önemli olan devletin arazisine ister dikey, ister yatay olarak dikilen gökdelenler. Halen bu olaylardan ders almayanlar, almaya niyeti olmayanlar bu ülkede yüklenici olarak çalışırlar. Yükleyici olmak için yüksek tahsil diplomasına gerek yok!

Gazeteci dayın olunca; yasalardan korunacağını sanan zenginler! Siyasetçi olan yükleyiciler…  Birde ilave edilecek betonlaşan kentler!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Halk için çalışmayan yükleyici siyasetçilerin varlığını unutmayalım! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 539 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci