MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Olacağı buydu! Olan Mudanyamıza oldu!

09 Mayıs 2019, 18:48

Kaan Tuğracı


Çok değerli kadir şinas dost ve ahbalarım, neşriyatıma başlamadan evvel tüm Müslüman aleminin ve kıymetli hemşehrilerim Ramazan-ı Şerifini en kalbi duygularımla kutlar, hayırlı bereketli Ramazanlar dilerim.

Kıymetli okurlarım, neşriyatlarımı azam teveccühle takip eden bazı okurlarım anımsayacaklardır. Her Ramazan-ı Şerif geldiğinde neşriyatımı o aya hasmizahlarla kalem çalıyor, Mudanya'mla alemi siyasetle alakalı aksi kaziyelere kalem çalmaya ara veriyordum. Mamafih bu Ramazan Mudanya'mla alemi siyasetle o kadar çok aksi kaziye birikti ki, aksi kaziyeleri ertelemeye gönlüm rıza göstermedi.

 

Mahalli İdareler seçimlerinden sonra suların bir türlü durulmadığı Mudanya'mızdaki  Hükümet Fırkası'ndaki aksi kaziyeleri konu ederek neşriyatıma başlamak istiyorum. Mudanya'da yaşamını idame ettiren bir çok yurttaşın bıdaa sahibi olduğu üzere Hükümet Fırkası seçimi yedi bin beş yüz reye yakın farkla kaybetti. Hükümet Fırkasının Reis adayı Tabip Bey evladım, suçu kendinde aramayıp başta Hükümet Fırkası'nın deskere yönetiminde bulunan vazifelilere, bazı siyasi fırkalılara, zatıaline destek vermemek gibi tıngırdamalarda bulunarak suçluyormuş! Tabip bey evladım, tamam deskere yönetimi zatıaline rey vermedi, bazı gönüldaşların seçim çalışmalarını yapmadı veyahut çalışmalara katılmadı laflayıverelim. Zatıalinde hiç mi kabahat yok? Zatıalini, meclis azaları listesini yapmadan evvel neşriyatımdan defaten uyarmıştım! Meclis azası listene alemi siyasetten nemalanan, menfaati için alemi siyaset yapan zatı muhteremleri yaklaştırma, hüviyetleri şaibeye karışmamış zatı muhteremlerden yap dememiş miydim? Amma velakin zatıaline anlatamadık! Bu hususta daha çok laflanacak kelamlar  var ama şimdi bunlara kalem çalma sırası değil... O vakit diyeceksin ki, "Peki Kaan amca deskeredeki Hükümet Fırkalı vazifelilerin hiç mi kabahati yok?". Olmaz olur mu hiç! Şimdi gelelim madalyonun o suratına...

Hükümet Fırkası'nın deskere reisi hanım kızım! Seçimin kaybedilmesinde bendenizin ve yönetimimin hiç bir kabahati yok diyerekten gönül rahatlığıyla sakın ama sakın oturma! Reis adayı, seçimlerde ne kadar kusurluysa, zatıalinde Tabip Bey kadar kabahatlisin! Daha evvel reisliğini yaptığın yönetimde, vazife verecek zatı muhteremlerin listesini yaparken, zatıalini de buradan uyarmıştım. O makam eş-dostların alınacağı normal hayatta dışarıda ahbap çavuş ilişkilerinin sürdürüleceği ahbap mahfeli değil! Orası ahaliye hizmeti Hak'ka hizmet olarak gören zatı muhteremlerin bir araya geldiği makam. Zatıalin bu hususu iyi algılayamadığından olacak, normal yaşantında, ahbap-çavuş olduğun tüm zatı muhteremleri, yönetimde vazifeli yapıverdin. Yetinmeyip zatıalini hatalı bilgilendirip, besbes tıngırdamalarda bulunup, zatıaline ahnas bıdaalar veren gönüldaşlarının laflamalarıyla onların akrabayu talukatlarını meclis azası yaptın. Mamafih gayretlerin boşa çıktı! Meclis azası seçilemediler! Hatır, gönül, rica, minnetle meclis azası ve yönetim yaparsan olacağı buydu. Olan Mudanya'mıza oldu! Mudanya'm hükümet fırkasının nimetlerinden bir 5 senevat daha yararlanamayacak!

 

Sahici fırkalı ahbaplarımın bendenizle muvazaa ettikleri bad aksi kaziyeyi siz kıymetli okurlarıma aktarmadan geçemeyeceğim. Hükümet Fırkası'nın seçim çalışmalarında talihsiz bad bir aksi kaziye yaşanmış. Bu aksi kaziyeyle ilgili yediden yetmişe herkes bıdaa sahibiymiş. Büyük vilayet reisinin deskerelere, ahaliye dağıtmak üzere gönderdiği armağanları ilçe reisi gönüldaşları, kordon boyunda büyük vasıtanın üzerinde dağıtıyormuş. Fırkada gençlik senevatlarında  vazife üstlenmiş, senevatlarca yöneticilik yapmış zatı muhterem arkadaşlar, "Armağanları büyük vasıtanın üzerinden yapmayalım. Ahaliyle hasbihal edip tokalaşıp öyle verelim daha iyi olur" önerisini deskere reisi hanım kızımızın dışarıda yakın ahbabı olarak yönetime aldığı ve reis muavinliği verdiği Cabbar!! Zatı muhterem, "Sen kim oluyorsun da dağıtıma karışıyorsun! Karışma, sen kimsin? Benim dediğim olacak, git buradan" gibi hükümet fırkasının vazifelisine yakışmayan tutum sergilemiş. Orada bulunanlar bu aksi kaziyeye şahit olmuşlar ve bu allak zatı muhteremi aher derece ayıplamışlar. O ana kadar siyasi fırkası için canla başla çalışan o zatı muhterem, gönlü kırılarak oradan ayrılmış. İlçe reisi hanım kızımız; evkaş takımından olan, fırkalıları ötekileştiren, gönüllerini kıran allak zatı muhtereme laf söyletmemiş. O bad allak zatı muhterem de  kendini, reisten çok genel reis gibi görmüş!

Bu bad allak zatı muhtereme bir kaç kelamda bulunmak istiyorum. Hükümet fırkalıların lafladığına göre, zatıalin üzerine kısa çaput giyerken, o kovduğun sahici hükümet fırkalı, canla başla çalışıyor Mudanya'mda belediyeyi tanıştıran ekibin içinde bulunuyormuş. Zatıalin gibi kendini ilçe reisinin üzerinde görerek, ahaliye ve gönüldaşlara despot tavırlar takınıp, çok bilmişlik yapmıyormuş. Böyle tavırlar takınacağına çalışıp Mudanya'mda seçimi kazansaydınız da, siz de seçimi kazanan vazifeliler olarak tarihe geçseydiniz. 

Neşriyatıma son verirken, ilçe reisi hanım kızımız ve büyük vilayetin hükümet fırkası reisine de bir kaç kelamda bulunmak istiyorum. Hanım kızım, cici babanı tanır, çok severim. Uzun senevatlar beraber vazife yaptık. Sen sen ol, Kaan amcanı dinle. Senin iyiliğin için kalem çalıyorum. Bu bad allak evkaş takımını, derhal yönetiminden uzaklaştır! Zatıalini bir çok ortamda gölgede bırakıyormuş. Bu zatı muhteremle sivil hayatta dost, ahbap kal mamafih alemi siyasette, beraber yürümezsen Mudanya'mdaki siyasi fırkanın selameti için iyi etmiş olursun. Büyük vilayetin hükümet fırkasının reisi, ilçe reisi hanım kızım ahbap-çavuş ilişkisine dayandırıp, bu bad allak zatı muhterem için gereğini yapmazsa, siz gereğini yapın! Siyasi fırkanızın Mudanya'mda daha çok kan kaybetmemesi için bendenizden kalem çalması. Gayrisini keyfiniz bilir, kalın sağlıcakla. Hayırlı üsbular.

Bu makale 812 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci