MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Cumhur İttifakı'nda neler oluyor?

09 Mayıs 2019, 18:49

Efraim Pala


Belediye Meclisleri, bir nevi yasama organı gibi hareket eder. Mudanya Belediyesi Meclis üyeleri, İlçemizde yer alan sıkıntılar için girişimlerde bulunup, problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğiyle ilgili fikirler üretirler. Sorunların çözümünü sağlamak için toplanan belediye meclislerinde, meclis üyelerinin önemli görevler üstlendiğini, toplumun menfaatine olan konularda karar verici mevki olduğunu söylemek mümkündür.

Siyasi partiler adına meclise giren, partilerin meclis üyeleri belediyenin düzenlediği meclis toplantılarında partiyi temsilen bulunurlar. Ancak seçilirken halkın onayı ile Meclise geldiği için, halkının, ilçesinin yararına ve menfaatine uygun projeleri yaparak, meclise kabulü için sunmalıdırlar. Seçildikten sonra halkın tamamını temsil ettiklerinden, hizmet için siyasi parti farkı veya grup kararı diye mantıksız bir karar almalarını kabul etmek mümkün değildir.

Bilindiği üzere, Aziz Vasil Kilisesi Tirilye’deki kiliselerden birisidir. Rum’ların mübadele ile gidişinden sonra, Taş Mektep’te kalan Darü’l-Eytam öğrencilerinin yemekhanesi olarak kullanılmıştır. Aziz Vasil Kilisesi 1927 yılında, Darü’l-eytam kapanıncaya kadar yemekhane olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında ise Tirilyelilere sinema ve düğün salonu olarak hizmet etmiştir. 2008-2009 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyon sonrasında “Faruk Çelik Kültür Merkezi” adı verilmiştir.

Bununla beraber 3 Mayıs 2019 Cuma günü, Mudanya Belediyesi'nin aylık olağan meclis toplantısında gündem dışı olarak, Tirilye Mahallesi'ndeki Faruk Çelik Kültür Merkezi'nin isim değişikliği oylandı. Oylamada Millet ittifakı (Chp+İyi Parti) 16 meclis üyesi ile karara onay verdi. Cumhur İttifakı, MHP'li meclis üyesi Zeki Saygılı haricinde grup kararı ile (AKP+MHP) 8 meclis üyesi ret oyu verdi.

MHP Meclis üyesi Zeki Saygılı, CHP ve İyi Partililerle birlikte el kaldırarak, "Faruk Çelik Kültür Merkezi"nin adının "Tirilye Kültür Merkezi" olması için sunulan önergeyi kabul etmesine, Cumhur İttifakı grup başkanı ve diğer meclis üyeleri, meclis toplantısı bitiminde tepki göstermişti.

Ancak, meclis toplantısından önce MHP İlçe Başkanı Selçuk Yılmaz, meclis üyeleri ile bu konu hakkında bir toplantı yapmaması ve MHP Bursa İl Başkan Yardımcısı'nın, Tirilye’ deki Faruk Çelik Kültür Merkezi'nin isim değişikliğine evet oyu verileceğini bizzat Mudanya Belediyesi Meclis Üyesi Zeki Saygılı'ya talimat olarak vermesi ve "İl başkanının bilgisi var" demesi bu karara etki etmiştir.

MHP Mudanya İlçe Başkanı Selçuk Yılmaz, bu gelişmeyi "Cumhur İttifakı'nın ruhuna uygun olmayan bir durum" olarak karşılayıp, "Teşkilatın bilgisi ve iradesi dışında yaşanmış bu olay olarak görüp" 3 Mayıs 2019 günü Mudanya İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmiştir.

Kısaca Mudanya siyasetinde gelişmeler, Cumhur İttifakı'nın kendi aralarındaki iletişimsizlikten dolayı hareketlendi.

Yukarıda anlattığım hangi partiden olursa olsun, alınacak kararlar, Mudanya’da yaşayan insanların ve Mudanya’nın menfaatine olmalıdır. Çünkü seçilen meclis üyeleri Mudanya’nın meclis üyeleridir. Ve Mudanya’ya çalışmalıdır. Kişi veya gruba çalışmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir ülkedir. Her yurttaş duygu ve düşüncelerini kimsenin etkisi altında kalmadan özgürce ifade etme hakkına sahiptir. Kimse kimseye "sen şöyle davranacaksın", "böyle söyleyeceksin" diye bir dayatma içinde olamaz. Böyle bir yaptırım, demokrasiye ve özgür düşünceye yapılan bir darbedir.

Bu amaçla, MHP'li Mudanya Belediye Meclis Üyesi Zeki Saygılı'nın vermiş olduğu karara saygı duymak gerekmekte olup, bir takım unsurların şahsına yapmış olduğu saldırıları şiddetle kınıyorum. Yine meclis üyeliğinden istifa etmesi konusundaki bir takım telkinlere cevabını dirayetli duruşu ile göstereceğini inanıyorum. Zeki Saygılı’ya ve Mudanya’ya "geçmiş olsun" temennilerinde bulunarak, bir daha böyle çirkin ve menfur saldırıların olmamasını vatandaş olarak arzu ediyorum.

Bu makale 760 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci