MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Kızılay Web Banner 728X090
Efraim Pala

19 Mayıs'a nasıl geldik?

16 Mayıs 2019, 13:44

Efraim Pala


1918 Mondros Mütarekesi sonrasında vatan toprağımızın bazı bölgeleri düşman tarafından işgal edilmişti. Anadolu'ya düşman kuvvetleri henüz girememişti. Anadolu’yu işgale başlamak için Samsun biçilmiş kaftandı.

Stratejik olarak Karadeniz’den, Orta Anadolu’ya açılan en güvenilir ve rahat bir giriş kapısı olabilirdi, Samsun. Bu amaçla İngilizler, 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a asker çıkardılar. Samsun'daki küçük bir birlik olan Türk Makinalı Tüfek Birliği Komutanı Hamdi Üsteğmen, askerleri ile dağa çıkarak mücadeleye başlaması ve bu mücadeleye halkın da katılması sonrasında işgal kuvvetleri gözünü bu bölgeye çevirdi. İngiliz Yüksek Komiserliği'nin şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın, olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi.

Padişah Vahdettin'in bu görevi tevdi edeceği kumandan Mustafa Kemal Paşa idi. Memleketin dört bir yanında bu işgallere karşı halk direniş göstermekteydi. Mustafa Kemal, uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve bir şeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu görev onun için bulunmaz bir fırsattı.

Padişah Vahdettin, hayati önem taşıyan çok önemli bir kararla Mustafa Kemal’e ‘’Paşa! Paşa! Bugüne kadar devlete çok büyük hizmetler yaptın. Yapmış olduğunuz hizmetleri unutun. Asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir. Paşa! Paşa! Devleti kurtarabilirsin" demesi Mustafa Kemal’i hayrete düşürmüştü. Sultan Vahdettin, bugüne kadar kandırıldığını anlamış. Devletin ve milletin bu girdaptan Mustafa Kemal Paşa sayesinde kurtulacağını sezinlemişti galiba.

Paşa, "Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz" diyerek 16 Mayıs 1919 Cuma günü Bandırma adındaki eski bir vapurla, bir avuç vatan aşkı ile tutuşan arkadaşları ile birlikte İstanbul Galata Rıhtımı'ndan Samsun'a doğru demir alır. Onu bekleyen ve ona güvenen Türk milletini arkasına alarak 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a ayak bastığında görevli bir asker idi. Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra artık asker değil sivil olarak hareket edecekti.

Ancak Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Samsun'daki durum da pek iç acıcı değildi. Halk kendini koruyacak durumda değildi. Şehir İngilizler tarafından işgal edilerek ele geçirilmiş. Pontus hayalindeki Rum azınlık, İngilizlerin desteğiyle sokaklarda terör estiriyordu.

Mustafa Kemal Paşa ve 18 arkadaşının almış oldukları bu karar, Türk Milleti için bir dönüm noktası ve kurtuluşun başlangıcı oldu. Millî Mücadele’yi başlatmak vatanı, düşman işgalinden kurtarmak için meşaleyi buradan yakacaktı Mustafa Kemal. Bu azim, bu inanç, bu kuvvet onda oldukça önünde hiçbir engel duramayacaktı.

Bugün 19 Mayıs... 4 yıl sürecek olan Kurtuluş Savaşı'nın Samsun’da temellerinin atıldığı bir tarihtir. Mustafa Kemal Paşa, bu mücadeleden gençlerin katılımı, onların gayretleri ile kazanıldığı için Türk gençliğine armağan etmiştir.

Atatürk’ün gençliğe söylediği aşağıdaki bu sözler hepimiz için bir rehber olmalıdır: Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmek, onu hissetmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları bilmek ve bugünlere gelene kadar vatanın kurtarılması için verilen şehitlerimizin anısını yaşatmak için ve 19 Mayıslara sahip çıkmak biz gençlerin görevidir.  Bu günü bizlere armağan eden, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün emaneti, emanetimizdir. Vatanı koruyacak, kollayacak biz gençleriz.  Geçmişte böyle oldu, gerekirse gelecekte de böyle olacak. Üzerimize düşen en büyük görev, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine getirmektir. Gençlerimiz bu ideali vatan görevi olarak bilmeli. Bizlere verilen emaneti ancak böyle koruyabiliriz.

Böylelikle gençlerimize armağan edilen,19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramımızı cani gönülden kutlarım.

Bu makale 287 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Derdimiz insan olmak
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci