MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Milli Eğitim, vakıf ve derneklere emanet!

30 Mayıs 2019, 12:00

Mehmet Aktoprak


AKP İktidarı Milli Eğitimi yozlaştırma düşüncesine devam ediyor. Dışarıdan atanan Ziya Selçuk ile başlayan yeni uygulamayla amaçlanan dini motiflere uygun olmasını sağlamak. Her dönemde Milli Eğitim Bakanı olanların yapmak istedikleri değişim ile Milli(!) Eğitim Bakanlığı, İmam Hatip Okullarına benzetme telaşında hareket ettiler! Bu alınan kararlarla bakanlık bürokratları devre dışı bırakıldı.

Milli Eğitim Kanunu’nun amaç ve ilkeleri bir yana bırakılmış ve bakanlığın vakıf ve derneklerle yapılan protokolle devri yapılıyor. Alınan kararların arkasında Hizmet Vakfı, Ensar Vakfı, İmam Hatip Okulları Derneği ve bir öğretmen sendikası var! 2017 yılında Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Dağıtım Çizelgesi değiştirildi… Liselerde bir saat zorunlu okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, 2017/2018 öğretim yılında Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar, Spor ve Mesleki ve Teknik Liseler, İmam Hatip Liselerinde 9. Sınıflarda iki saate çıkarıldı. Zorunlu derslerin yanına seçmeli olarak Kur’ an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Osmanlıca gibi dersler eklendi… Liselerde üç saat zorunlu okutulan Biyoloji iki saate indirildi. Bu derslerden yapılan saat kesintileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisine eklendi.

NE AMAÇLANIYOR?

İmam Hatip Liselerini ayrıcalıklı olmasını sağlamak… Bu okullara daha çok öğrencinin tercih etmesini sağlamaktır. İmam Hatip Liselerine Fen, Sosyal Bilimler, Sanat, Spor Programı/Projesi uygulanacak… Sanat Programlarında öğrencilerin ud, kemane, kanun gibi müzik aletleri dersi verilecek.  Bakanlık yaptığı açıklamada; ders saatlerinin azaltılacağını söylüyor. Ancak iki saate çıkarılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders saatlerinde değişikliğe gitmiyor. 1739 Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan amaçlardan söz etmiyor.

Halen Andımız Danıştay Dava Daireler Kurulu'nda bekliyor!  Bakanlık olarak Andımıza sahip çıkmaması anlaşılır gibi değil! 9 ve 10. Sınıfta haftada iki saat okutulan Tarih Dersi 2017/2018 öğretim yılında 11.sınıflarda haftada iki saat okutulmaya başlanmıştı… Ulusun çocukları Tarih okumayarak, Tarihini unutması mı isteniliyor? Milli olamayan bir eğitim ve öğretim bakanlığının sayesinde Osmanlıca öğrenilmesi ile dini motiflerle işleyen  medreselere dönüşüm mü düşünülüyor!!! Bakanlık yetkilerine sormak isterim: Ne değişti de Tarih dersini geçen dönem artırırken, şimdi seçmeli ders olması isteniliyor(!)

TARİH ÖĞRETMENLERİ NE OLACAK?

Bir kurumla fazla oynanması ile meydana gelen tahribatı düzeltmek ileriki günlerde çok zor olur! Eğitim ve öğretim her dönem değişen bakanla birçok değişime uğruyor! Altı bakanın eğitim ve öğretimde dini motifleri ön plana çıkartma uğruna verdikleri zararı uzun yıllar çözmemiz mümkün görülmüyor! AKP iktidarı düştüğü zaman seçilen siyasi partinin kadroları A-Z kadar bozulan dokuyu nasıl ıslah edeceklerini düşünmek bile istemiyorum! Beş yıllık bir öğretim sonunda KPSS imtihanı sonunda aldığı puan sayesinde ülkenin neresinde olursa olsun; ekonomik sıkıntıları ve sosyal yaşamlarını düşünmeden hizmeti öğrencilerine aktarmak için uğraş veren öğretmenlere yapılan haksızlığı görmeyen ve görmeye niyeti olmayan bakanlığın başında Prof. Dr. Ziya Selçuk ile bakan yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran olduğunu hatırlatalım…

Halen bakanlığın açıklamasında netleşmeyen bir çok sorunların olduğu görülüyor.  Ancak! Görsel Sanatlar, müzik, beden eğitimi derslerini 6-8 ders arasından seçecek… Yeni sistemle hedefe nasıl ve ne şekilde ulaşılacağı belirsizliğini koruyor. Bilhassa ders dağılımda meslek lisesinde/ İmam Hatip Liselilerinde nasıl uygulanacağı ile ilgili hiçbir açıklama yok… Ders saatleri azaltılınca, okullarda norm fazlası öğretmenler ne olacak? Bakanlık norm fazlası öğretmen kadrosuna nasıl bir çözüm getirecek? Çözün üretilmediği taktirde norm fazlası öğretmenler görev yapmadan maaş alacak öğretmenlerin sayı artışını nasıl çözebilecek? Okullarda fiziki ve teknolojik alt yapı yetersizliği çözülmeden hedeflere nasıl ve ne şekilde ulaşılacağı net değil!

 

HAFTANIN SÖZÜ:  Yaz-bozla eğitim ve öğretim yapılması hâlâ çözümlenmiş değil! Dini motifler uğruna eğitim ve öğretim feda ediliyor!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 798 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci