MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...

30 Mayıs 2019, 12:01

Kaan Tuğracı


Çok değerli kadirşinas dost ve ahbaplarım, malumunuz evahir-i Ramazan günlerine girmiş bulunmaktayız. Önümüz bayram... Dini bayramlarda ahlâki hasenem pek bir hoş oluyor.

Çocukluğumdaki bayramlar, oynadığımız oyunlar, müteallik yapılan hoş kelamlar eşliğinde atıştırılan sarmalar, yudumlanan hoşaflar o senevatlardaki bayramlar dimağıma geldikçe belbelim cız edip yanıyor. O günleri özlem ve şükranla anıyorum.

"Nedir seni bu kadar derinden etkiyen aksi kaziyeler Kaan amca?" serzenişlerini işitir gibiyim. Hangisini kalem çalayım? Laflamakla bitmez... En evveli anacağızım, babacağızım benul ayanlarımdan bazıları hayattaydı. Mudanya'mızın en güzel karyesinde, Halitpaşa'daki  iki katlı ahşap kerpiç evimizde sabah yapılan kahvaltının, yenilen cevizli lokumun, sarmanın, baklavanın tadı bile bir başkaydı. Benul ayanlar arasında birbirimize karşı sahici, sevgi-saygı-hoşgörü vardı. Sabah kalkınır bayram namazı için; seher vakti heyecanla yataktan kalkıp, babacağızımla benul ayanlarımla ibadethaneye gidip, bayram namazımızı eda ettikten sonra ibadethane çıkışında karye ahalisiyle bayramlaşılıp mahfelimize giderdik. Giderken de yolumuz üzerinde denk gelen tanıdık, tanımadık tüm ahalinin bayramını kutlardık.

Rahmetli anacağızım bayram gelmeden bir üsbu evvel baklava tepsilerini, cevizli lokumları, zeytinli ekmeklerimi kendi elleriyle yapar, hazırlar, hane halkına ve mihmanlara ikram ederdi. Kahvaltımızı neşe içerisinde, hoş kelamlar eşliğinde yaptıktan sonra ana ve babacağızımla bayramlaşır, onların hayır dualarını aldıktan sonra karyedeki ahaliyle bayramlaşır, sonra akran ve hasımlarımızla buluşup oyun oynar, Harmanyeri'nde kanı arabalarına biner, Burgaz'da Çayırbaşı'ndaki tarlalara kadar at sırtında gidip gelirdik. O zaman renkli ekran televizyon nerede?...

Karyemizde rahmetli Arabacı Ali ağabeyin evinde siyah beyazlı ekran vardı. Tüm akranlarımızla sözleşip Ali ağabeyin evine televizyon izlemeye giderdik. Allah rahmetiyle muamele eylesin. Ali ağabey de bizleri pek iyi karşılar, gönlümüzü hoş ederdi. O zamanlar en büyük zevkimiz televizyon izlemek ve kanılarla ve atların çektiği sabanlarla buğday öğütmekti.

Oynarken aynı zamanda anne babalarımıza yardımcı oluyorduk. Büyük vilayete sinema izlemeye gitmeyi çok istesek de, o vakitler nerde vasıta?.. Her an büyük vilayete giden Yavuz Bey evladımın rahmetli, dünya iyisi dedesi Halil ağabeyin ve ömrü uzun olsun Halil ağabeyin yakın dostu Hacı Mahmut ağabeyin vasıtalarını dört gözle beklerdik. İ'malgâha, emekçi ağabeylerimizi getirip götürdükten sonra işleri bitince bizleri büyük vilayete götürsün diyerekten duacı olurduk. Mevla'm razı olsun! Biz gençleri yorgun argın olsalar da hiç kırmazlardı. Toplandığımız zaman bizleri büyük vilayete götürüp, bizleri orada bekler; beklerken de, Halil ağabey nargilesini tüttürür, dönüşte de bizlere dondurma ikram ederdi. Yüce Mevla'm hepsinden gani gani razı olsun...

Hülasa-i kelam çok kıymetli okurlarım, şimdi anladınız mı dini bayramlarda aselliyet  halimin niye hazane olduğunu?

Peki şimdiki bayramlar, o bayramlardan farklı mı?

Tabiki farklı! Hüviyeti 80'lere merdiven dayamış bir çoğumuzun ana babaları, benul ayanları hayatta yok! Bazılarımız elden ayaktan düşmüş, sıhhatimiz yerinde değil! Yediğimiz tatlılarda, yiyeceklerde, lokumlarda o zaman ki tat-tuz yok! Hiç bir şey tat vermiyor, anlamsız  geliyor! Yolda yürürken birbirimize Yüce Mevla'nın  selamını çok görür olmuşuz! Selamlaşmak olmayınca, bayramlaşma hiç olmuyor! Bayram denilince bizlere, hasım akrabayu talukatlarla bayramlaşma, hoş vakit geçirme, büyüklerimizi ziyaret edip, hal-hatırlarını sorup, dualarını alırdık... Küçüklerimizin gözlerinden öper, bayram akçesi verirdik.

Şimdi bayram gelmeden ikametgahlarda aylar öncesinden tatil hesapları yapılıyor. Hangi tatil yöresine gidelim, kaç gün kalalım gibilerden? Büyüklerimize, anne, babalarımıza ziyaret yapalım, küçüklerimizi sevindirelim gibi düşünceler Allah muhafaza hak götüre dimağımızdan geçmiyor! Örf ve adetlerimizi unutmuşuz; unuttuğumuz gibi davranışlarımızla da evlatlarımıza unutturuyoruz. Anne babaya, dedelere, büyük annelere bayram tebrikini telefonda yapar hale gelmişiz. Siz çok kıymetli okurlarımdan acep derece mühim bir istirhamım var. Ana babası, benul ayanı veya ayanları hayatta olanlar, muhakkak bunların kıymetini bilsinler; dargınlıklar varsa unutuverip, birbirleriyle kucak dolusu sarılıverip bayramlaşsınlar! Bugün varlar, yarın yoklar! Bak bendeniz durumu gibi olanlar o hasretle yanıp tutuşuyoruz.. Anacağızım, babacağızım, kardeşim hayatta olsa da dibinden ayrılmasam...!

Sizler bayramları sağlıklı, mutlu bir şekilde hep birlikte geçirin. Bayramları tatil olmaktan dimağınızdan çıkarın ki, evlatlarımız da sizlere bakarak bayramı tatile çıkmak zannetmesinler. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi, göreneklerimizi  genç dimağlara devamlı anlatın ki, gelenek ve görenekleri yaşatmaya çalışsınlar.

Kırdığımız kalp varsa, konuşmadığımız, hakkına girdiğimiz zatı muhteremler var ise, muhakkak o zatı muhteremlerin gönüllerini, kendimiz berzahlık yapmadan alıp bayramlaşalım.

Neşriyatıma son verirken, başta tüm İslam aleminin ve siz çok kıymetli okurlarımın bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecenizi ve mübarek Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla kutlar, tüm dost ve ahbaplarımın yanaklarından, küçüklerimin gözlerinden öper, tüm hemşerilerime şeker tadında bir bayram geçirmelerini Yüce Allah'tan niyaz ederim. Kalın sağlıcakla, hayırlı bayramlar.

Bu makale 700 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci