MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Bayram trafiğinden trafik savaşına

09 Haziran 2019, 02:00

Efraim Pala


Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması sebebi ile her uzatılan bayram tatilinde olduğu gibi, bu bayram tatilinde de Ege ve Akdeniz bölgelerine kitleler halinde insanlar seyahat ediyor.Bayram süreleri içinde Otel rezervasyonlarındaki doluluk oranı yüzde 100’leri bulmaktadır. Tabi bu kesim dini bayramımız olan Ramazan bayramını tatil olarak değerlendiren vatandaşlarımızdır.

Ancak, bayram tatilini aile özlemi ile memleketinde geçirmek isteyen önemli bir kesim ise, tatilin başladığı gün itibarı ile yollara hücum etmektedir. Başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerdeki nüfusun önemli bir bölümü yer değiştirdiğinden dolayı büyük kentler boşalmaktadır.

Bayramlarda seyahat etmeyen insanlar için, kent yaşamı görülmemiş bir oranda rahatlıyor. Birçok insan bu rahatlığı kısa süre de olsa yaşayarak keyfini çıkarıyorlar.

2018 yılındaki en son yaşadığımız dini bayramımız olan Kurban Bayramı tatili dolayısıyla, yollarda trafik yoğunluğunun yurt genelinde şehirlerarası ve şehir içi yollar ile kırsal yerleşim birimlerinde meydana gelen trafik kazalarında 142 kişi yaşamını yitirdi, 859 kişi yaralandı. 2018 yılındaki Ramazan bayramı tatilinde de benzer senaryolar yaşandı. Yollardaki tehlike, tabiri caiz ise trafik savaşından sonra ki bilanço, çok ağır yaşanmaktadır. Milyonlarca kişinin aynı anda çıktığı karayolları bu yükü kaldıramamaktadır.

Kazaların önemli bir bölümü sürücü kaynaklı hatalardan kaynaklanmaktadır. Gerek tatil için, gerekse memleketlerine seyahat eden vatandaşlar, bir an önce ulaşmak istediği noktaya varmak için konulan trafik kurallarına uymakta umursamaz davranmaktadır. Hız sınırlarını aşarak yapılan bu uzun yolculuklarda her 2 saatte bir,20 dakika kadar mola vermek yerine durmadan yolculuk yapan birçok sürücü var maalesef. Hatta kendi aralarındaki sohbetlerde örneğin ‘’Bursa’dan Antalya’ya 5 saatte gittim’’ gibi, kişinin kendisini överek anlattığı konuşmalara da şahit olmuşuzdur.

Uzun yolculuklarda, sürücülerin hedefe çok yakın mesafelerinde trafik kazaları daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi ise hedefine yaklaştıkça sürücülerin gaz pedalına daha fazla basarak yorgunluk ve dikkat azalmasının da etkisi ile oluşan bireysel hataların olduğu kazalardır.

Evinde, sokakta kibar ve saygıdeğer davranan insanlarımızın bir bölümü, aracının başına geçince farklı bir kişiliğe bürünüyor. Tanınmayacak şekilde kişilik değişimine uğrayarak sinirli, saygısız, bencil, kendi kurallarını kendisi koyan bir kişi oluveriyor. Birçok sürücü direksiyonun solundaki kolun varlığını ve ne işe yaradığını unutmuş durumdadır. Trafik işaret ve tabelalarını umursamayan önemli derecede sürücü var maalesef.. Bunun sonunda da kendi canlarının yanında ailesinin ve başkalarının canına da kast etmekte veya yaralanmalarına sebebiyet vermektedirler.

Kıymetli okurlarım, bu trafik kuralları binlerce kez denenerek ve yıllarca test edilerek en son halini almış kurallardır. Hiç bir kimse kendi kurallarını oluşturmamalı.Bu kurallar bireysel amaçlı değil, toplumsal amaçlı kurallardır. Bayramlar ailelerin özlem ve sevgi ile kucaklaştığı bir güzellikten, gözyaşı dökülen kara bayramlara dönüşmesi için gideceğiniz yere bir saat geç gidin. Bir kaybınız olacağını ummuyorum.

Bu vesile ile barış, dostluk, kardeşliğin pekiştiği nice bayramlara ulaşmamız temennisiyle kazasız günler dilerim.

Bu makale 429 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Elektrik faturaları neden yüksek?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Başkalarının hayatlarında fark edilmek!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Sen nerden geliyon?!
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kemalist olan Loulou Dedola kimdir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Geçmişten geleceğe uzanan el
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Sosyalizasyon
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci