MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!

13 Haziran 2019, 23:53

Mehmet Aktoprak


Atatürk’ün sınır dost devletleri ile kurduğu “Yurtta sulh Cihanda sulh” prensiplerini bir kenara bırakan AKP iktidarının başımıza açtığı baş belası Suriyeli sığınmacılar!

8 yıldır bu Suriyelileri besleyen kendi; vatandaşlarından daha çok ilgi gören bu Suriyeli Sığınmacılara gösterilen ilgi neden?

Hatırlatalım: 2011 yılında Suriye’de iç sorunlar sonunda iç savaş başlamıştı. Türkiye’de iktidar olan AKP’nin Suriye’deki karmaşıktan faydalanmak istediği, Esad’ı düşürmek için çevirdikleri dolaplar sayesinde işini bitirmeleri için hudut dışı hareketlere başlandı. Ortada duran bir tarikat farkı vardı. Esad Arap Alevisi, AKP iktidarı Sünni idi. O dönemde Türkiye –Suriye arasında çok iyi ilişkiler ile başlayan gidiş-gelişlerde bahar havası vardı! Sonrasında ABD’nin hedefinde Suriye olunca;  bu bahar havası soğuk havaya dönüştü. Suriye’nin tarihi mirası olarak Osmanlı hâkimiyeti altında yaşadığı günler dillendirilmeye başlandı.  Bu AKP iktidarının hayallerini süsleyen Suriye’de Esad rejimini sonlandırmak isteği bilinen bir gerçekti. Suriye’de Sünni bir iktidar getirilmesini isteyen bir AKP iktidarının bir arzusu da, Şam’da Emevi Camisinde Cuma namazını kılacaklarını açıkladılar! Hazin olan bu planın işlemeye koyamadan Esad güçleri ülkede asayişi sağladı ve teröristlerin silah gücü ile girdiği toprakları ele geçirdi.

SURİYE'YE DESTEK VERENLER...

Günlerin günlere gebe olduğu bu dönemde ortaya çıkan Rus desteğini alan ve Rus üslerinin bulunduğu Suriye, topraklarını terk etmedi ve kalmaya devam etti. Yeni üstlere sahip olan Rusya, her dönemde Suriye’ye destek vermeye devam ediyor. Suriye’de çıkarları olan ABD, Fransa, Çin, İran ve İsrail’in destek verdikleri bir gerçekti! Bu karmaşıktan faydalanan bu ülkelerin kışkırttığı terörist grupların cirit attığı bu topraklarda dinci IŞİD, hırsızlar, çıkarcılar yanında iktidarın silahlandırdığı Özgür Suriye Ordusu gibi güçlerin akıttığı kanlar ve sönen ocaklar! Bu savaşın sonunda ortaya çıkan göç dalgasının ilk hedefi Türkiye oldu. Türkiye bu göç dalgasından hazırlıksızlık yakalandı. Sonrasında kurulan çadır kentleri terk edip şehirlere yerleşen Suriyeli sığınmacıların nerede oldukları tam olarak bilinmiyor!

Bugün Türkiye’nin her tarafına dağılmış olan Suriyeli ailelerinin Türkiye içindeki nüfusları 4 milyon diyen veya daha fazla olduğunu söyleniyor!  Avrupa’nın sınırlarımız içinde Suriyeli sığınmacıların tutulmaları halinde; Türkiye’ye ödeyeceği dolar bazında ne olduğunu sadece iktidar biliyor! Zaman içinde ödenmeyen dolarlar üzerine sosyal ve ekonomik dengelerimiz altüst oldu! Bugün Türkiye’nin ekonomisi her geçen gün zor bir döneme girmeye devam ediyor. Arka arkaya açıklanan ekonomik paketlerinde çare olamadığı görülüyor! Suriyeli sığınmacılara sarılan iktidar ısrarla misafirliğini sonlandıracak siyasi hareketi yapamayınca(!) Türkiye’nin harcamaları bütçeye yük olmaya başlamasıyla, gücümüzün üstünde yapılan harcamaların sonucuna katlanmaya mecbur edildik!

O günlerde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu... Bugün çekilen ekonomik sıkıntının sorumları olan bu ikili, Suriye hesabını verebilecek mi?

Ne gezer!

Bugün her ikisi düşman olmaya devam ediyor! Ahmet Davutoğlu, siyasi sahnede yer alabilmesini sağlayacak olan yeni bir parti kurma telaşı içinde.

UĞRANILAN MADDİ VE MANEVİ KAYIPLAR...

Bu manevi ve maddi kayıplara cevap verebilecek yetkili var mı? Dertleri İstanbul seçimine odaklanmış! Seçimi nasıl kazanırız telaşı içindeler(!)   Esad, silahlı kuvvetleri ve destek olan ülkelerin sayesinde halen dimdik ayakta kalmayı başardığı gibi kaybettiği topraklarını yeri alarak güçlü olmaya devam ediyor. İktidar halen ekonomik sorunları çözmeyen aciz bir iktidarın İstanbul seçim sonuçları sonunda kaybetmesiyle partide çözülmelerin başlaması beklentisi var! Hatta kurulması beklenen siyasi hareketin içinde olmak isteyenlerin, İstanbul seçim sonuçlarının açıklanması ile mecliste grup kuracaklarının hesabı yapılıyor. Hatta! AKP’nin geleceğini ilgilendiren siyasi durumunu İstanbul seçim sonucunun işareti olarak görüleceği bekleniliyor!

 

HAFTANIN SÖZÜ:  Vatandaşlarımıza ayrılması gereken paraları Suriyeliler için harcamayı sürdürüyoruz! Ve sonuçlarına ne zamana kadar katlanacağız? (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 789 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci