MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın Suriyelileri

13 Haziran 2019, 23:54

Efraim Pala


Kıymetli Mudanyalı hemşerilerim; aşağıdaki linkte de göreceğiniz üzere, 21 Şubat 2019 tarihli MUDANYA Gazetesi'nde ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar konusunda bir makale hazırlamıştım. http://www.mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=4085

Ülkemizde, resmi kayıtlara göre bu göçler sonrasında, 3 milyon 644 bin, resmi olmayan sayıya göre de 5 milyon civarında Suriyeli sığınmacı misafir olarak barınıyorlar. Bu kişilerin 1 milyon 977 bini erkeklerden, 1 milyon 667 bini ise kadýnlardan oluºuyor. Sýðýnmacý Suriyeli erkeklerin sayýsý, Suriyeli kadýnlarýn sayýsýndan 309 bin 958 kiºi fazla olmasý da düºündürücüdür. Bu rakamların içinde Türkiye’de doğan 380 bin çocuk sayısı da giderek artmaktadır.

Ülkemiz genelinde geçici koruma altına alınan kayıtlı Suriyelilerin Türk nüfusuna oranı ise yüzde 4,44’tür. Yani ülkemizde her 100 kişiden 4,4’ü Suriyelidir. Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoðun yaşadığı il yüzde 80,53 ile Kilis’tir. Bu durumda Kilis’in demografik yapısı değişerek Suriye şehrine döndüğü aşikârdır! Kilis’ten sonra, Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay illerimizde yaklaşık yüzde 20 sığınmacı oranı ile Suriyelileşme yolunda ilerlemektedir.

Yani, ülkemizin her köşesine kadar yayılmış olan Suriyeli sığınmacılar, İstanbul'da 546 bin 238 kişi ve nüfusa oranı ile yüzde 3,63 lük bir yoğunluğa sahiptir. Bursa'da ise 170 bin 705 kişi ile nüfusa oranlarsak  yüzde 5,70 bir Suriyeli yoğunluğu ile ikinci sıradadır.

Nisan 2011 tarihinden itibaren günümüze kadar Türkiye Suriyeli sığınmacılara yıllık 5,3 milyar dolar para harcamaktadır. Bu harcamaya uluslararası kuruluşların katkısı ise yıllık 418 milyon dolarla sınırlı kalmaktadır. Uluslararası kuruluşların ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılara yapmış olduğu yardım miktarı, ülkemizin Suriyelilere harcadığı paranın yüzde 8’ini bile karşılamıyor. Bunun maddi yükünü haksız olarak ülkemizdeki vergi mükellefleri olan bizler yüklenmekteyiz.

Şimdi Mudanya’daki Suriyeliler konusuna gelirsek; çok az ve kısıtlı olan denize girilebilir sahillerimizde öncelikle hafta sonları olmak üzere yoğun bir insan kitleleri oluşmaktadır. Oluşan bu insan kitlelerinin büyük bir kısmı Suriyeli sığınmacılardır. Bu kişilerin Türk toplumuna entegrasyonu gerçekleşemediğinden, kendi örf ve adetlerine göre yaşamayı tercih etmektedirler.

Ülkemizde, kişilerin hak ve özgürlükleri bir başka kişiler tarafından engellenemeyeceğine dair kanunlarımız varken, entegrasyonu sağlanamamış olan bu Suriyeli kişiler vatandaşlarımızın yaşam alanlarını gasp etmesi, kültür çatışmasına sebep olmaktadır. Halka açık alanlarda iç çamaşırı ile denize girilmesi, nargile fokurdatmaları, etraflarını aşırı derecede kirletmeleri, kem gözlerle insanları rahatsız etmeleri vatandaşlarımızın sabrını taşırma seviyesine kadar gelmiştir.

Bu doğrultuda kamuoyunda oluşan bu tür rahatsızlıkları, Mudanya Belediye Başkanımız Sayın Hayri Türkyılmaz, zabıta birimini görevlendirerek bu tür olumsuzlukları yaşatan Suriyelilere müdahale edilmesi konusunda yetkilendirilmesi vatandaşlar arasında memnuniyetle karşılandı. İnsanların insanlara saygı duyduğu, hoşgörülü davrandığı sürece kimsenin hakkı elinden alınmamıştır. Ki, Osmanlı İmparatorluğu, içerisinde birçok millet olan Türk milletini yüzyıllar boyu bünyesinde barındırarak karşılıklı anlayış, hoşgörü ile yaşamayı öğretmiştir.

Sosyal medyada ve basında oluşan, "Suriyeliler'in Mudanyaya girmesi yasaklandı" algıları doğru değildir, yalandır. Mudanya’nın hiçbir noktası Suriyelilere yasaklanmamıştır. Hele hele "ırkçı bir yaklaşım" diyen bazı provokasyon yapan kişiler, çamur atmaktan ileriye gidememişlerdir. Herkes eşit olarak, kanunlara saygılı bir şekilde yaşama hakkına sahiptir.

Şöyle bir örnekleme de yaparsak eğer Almanya’da 4 milyona yakın Türk yaşamaktadır. Alman kanun ve kuralları orada yaşayan Türk vatandaşları içinde geçerlidir. Kimse kendi kural ve kanunlarını oluşturamıyor değil mi? Öyleyse ülkemizde yaşayan Suriyeliler de kendi kural ve kanunlarını oluşturmamalıdır. Türk kanun ve kurallarına uymaları gerekmektedir. Burada yapılmak istenen ülkemizde her bireyin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunu hatırlatmaktır.

Biz vatandaşların ortak dileği, Suriyelilerin kendi ülkelerine gitmeleri amacı ile çalışmalar yapılmasıdır. Tabii bir kalemde 5 milyon civarında Suriyeliyi geri göndermek mümkün olmayabilir. Bir takvime bağlanarak savaştan arındırılmış bölgelere geri dönüşlerin teşvik edilmesi, ülkemizi ekonomik olarak, yurttaşlarımızı da psikolojik olarak rahatlatacağı kesindir.

Normal hayatımıza geri dönmek, toplumumuzun en büyük isteğidir. Bunun için Dış ve İç İşleri Bakanlığımız, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, belediyelerimiz ile koordineli bir program çerçevesinde ortak çalışma yaparak Suriyeli misafirlerin ülkelerine geri gönderilmesi, vatandaşlarımızı ve ülkemizi bu kaostan kurtaracaktır.

Bu makale 469 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Sosyalizasyon
Efraim Pala Efraim Pala
Ekonomik darboğazın sonuçları
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yusuf'un devesi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bursa, 2 Şubat 1938...
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yüksekova'da 35 yıldır Türk Bayrağı dalgalanıyor
Perihan Dirican Perihan Dirican
Gönül derin bir kuyu
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Zeytincinin kolay yılı zor yılı oldu
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 24/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 17/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci