MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Türkçeyi kaybediyor muyuz?

04 Temmuz 2019, 13:48

Efraim Pala


Konuştuğumuz Türkçe'nin hangi evrelerden geçerek nerelerden geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Tahmin edeceğiniz üzere bir dilin oluşabilmesi için uzun yıllar geçmesi gerekmektedir. En eski hesaplara göre, 8 bin 500 yaşında olan Türkçemiz, bugün yaşayan dünya dilleri arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dildir. M.S. 680 yıllarında Göktürkler döneminde Bilge Kağan’ın, Kül Tigin ve Tonyukuk’un zaman içinde ölümü sonrasında Çin İmparatoru'nun göndermiş olduğu taş ustalarına işletilen yazıtlardaki kayıtlar, dilimizin ilk alfabesinin de belgeleridir. Bazı dil bilimcilerin iddiasına göre de dünyada konuşulan Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçeden sonra gelen beşinci büyük dil konumundadır. 

Bizim konuştuğumuz Türkiye Türkçesi, Hazar Denizi bölgelerinden başlayarak Balkanlara kadar olan coğrafyada yaygın olan Altay dili Türkçesidir.

Türkler, savaşçı ve göçebe ruhu taşıdıkları için göç yollarında diğer halkların kültür ve dillerinden etkilenmişlerdir. Yine aynı şekilde savaşlardan da etkilendikleri olmuştur. Ama en çok etkilendiği durum ise dindir. Türkler Müslümanlığı kabul ettikten sonra Türk dili Arapça ve Farsça’dan çok fazla etkilenmiştir. Bugün dilimizde 7 bin 891 kelime Arapça ve Farsça’dır.

Günümüze yaklaştıkça; Fransızca'dan ve İngilizce'den de 6 bin 58 kelime ile hatırı sayılır bir şekilde dilimize uyarlanmıştır. Diller bu şekilde zaman içerisinde birbirlerine kelime alıp vermişlerdir. Ki; tarih içinde Türkçe'de bu değişimlere uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.

Değişik yörelerde aynı dil grubuna bağlı olan insanlar tarafından değişik biçimde kullanılmasından dolayı dünya üzerinde konuşulan Türkçe'nin 20 civarında lehçesi olduğu ortaya çıkarılmış. 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan dilimiz bu dönem içinde 7 ayrı evreden geçerek şu anda konuştuğumuz modern Türkçe şekline ulaşmıştır.

Son yıllarda Türkçe hızla değişime uğramaktadır. Sokakta, çarşıda, pazarda, dükkan veya mekanların tabelalarına baktığım zaman şaşırıyorum. Kendimi yabancı bir ülkedeymiş gibi hissettiğim zamanlar oluyor. Türk Dil Kurumu'nun (TDK) güncel Türkçe sözlüğünde 616 bin 767  kelime bulunmasına rağmen tabelalarda Türkçe isimlerin yok denecek kadar az olması üzüntü ve endişe ettiriyor. Kendi kültürümüzü yaşatmamız gerekirken, yabancı kültürlerin isimlerini kelimelerini kabullenmek, benimsemek dilimiz için kaygı verici seviyeye gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında, tabela, yazışma ve konuşmalarda yabancı kelimeleri kullanma alışkanlığının "tahammül sınırını aştığını" belirtmişti.

Bu konuda Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) özellikle büyük kentlerde, şehirlerarası yollarda gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu tabelaların görüntü kirliliği oluşturduğunu ve bunun önüne geçmek için standart belirlemesi bugün yetersiz gelmektedir. Tabelalarda Türkçe kelime kullanımının esas olduğunu ancak yabancı kelime kullanılacaksa bunun Türkçe kelimenin yüzde 25'i büyüklüğündeki puntolarla yazılma kuralı getirilmesine de gözlemlediğim kadarı ile uyan yok maalesef.

Kültürümüzü korumak; önce dilimizi korumaktan geçer. Yabancı kelime özentisinden kurtulmak, dilimizi korumak için ailelerimize, öğretmenlerimize ve görsel, yazılı basına çok büyük, önemli görevler düşmektedir.

Dilimize sahip çıkarsak yaşatırız. Sahip çıkmazsak çok geçmeden birbirimizi bile anlayamadığımız bir dilimiz olur.

Bu makale 353 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ulusağcılar
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Zeytincinin kolay yılı zor yılı oldu
Efraim Pala Efraim Pala
Su fakiri Türkiye
Perihan Dirican Perihan Dirican
Ve ben O'nu çok sevdim
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
İster bey ol, ister paşa!
Tevhide Türken Tevhide Türken
10 Kasım 1938
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye’de başarılı çalışmalar bireysel sürüyor
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 24/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 17/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci