MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri

18 Temmuz 2019, 19:00

Mehmet Aktoprak


Yazarın tanımını şöyle yapabiliriz. Girit mübadillerinin Mudanya’ya yerleşen ailelinin meslek bilgisinin olması sayesinde yaşamları daha düzenliydi…  Hükümetin değişim nedeniyle gelenlere verilen zeytinliklerin ve evlerin onarımı ile başlayan yaşama  “merhaba” diyen mübadiller!

Yazar Hasan Seyfettin Teoman’ın ailesi mübadil olarak Mudanya’ya yerleşen, kunduracı Bilal Kubilay’ın torunudur. Dede Girit’te kunduracılık yaparak ailesini geçindiren iyi bir baba ve şefkatli bir  dedeydi. Hasan Seyfettin Teoman, 1951 yılında İstanbul’da doğar. Babasının ölümü ile başlayan hayat çizgisinde Mudanya’da dedesinin evinde yaşamaya başlar. Çocukluk ve gençlik yıllarını Mudanya’da geçirir ve  Mudanya Lisesi’nin ilk mezunu olmanın onurunu yaşar. 1972 yılında İstanbul’a dönüş ve yerleşimi ile Milliyet Gazetesi'nde başlayan gazetecilik yaşamı olan 30 yıllık hizmetten sonra emekli oluşu ile hayatını basından koparmadan, dergilerde editör olarak çalışır. Alçakgönüllü bir yaşamı var. Yazarın yaşamını süsleyen iki kızı var.

ZEYTİNLİK DEVRİMİN ORTAYA ÇIKIŞI...

Öyküyü yazabilmek için oluşan Mudanya sevgisinin yarattığı sevgi bağını hiç kaybetmedi. Mudanya ziyaretinde bu konu ile yaptığı araştırmalarla öykünün yazıya dönüşümü ile Mudanyalı genç yazarın çıkış noktası olarak “Zeytinlik Devrimcileri” okurlara sunuldu. Okurların bu öykü ile ilgili oluşan ikinci bir öykü kitabının beklendiği söylenebilir.

Öykünün tanıtıma devam edelim…

Zeytinlik devrimcileri kitabı, sadece Mudanyanın sosyal çalkantılarını anlatmıyor. Denizi bir uygarlık çanağı olarak benimseyen yerleşimlerin, geçmişlerinde yaşanmış sosyal Mudanyalının yıllardır savunduğu ve bunu CHP üzerinden denediği devrimsel alışkanlığını ve Atatürk sevgisini, tüm bu yöreler küçüklü büyüklü kahramanlıklar ekleyerek, onları yüreklerinde barındırarak yaşatmışlar, yaşatıyorlar.  Menemende şehit edilen Kubilay gibi... İzmirde öldürülen gazeteci Hasan Tahsin gibi Sonuçta; devrimler, kendisini taşıyacak beyinleri buldukça yaşar. Ben de bu beyinleri bir kıvılcımla tutuşturmak istedim. Bu sorumluluk duygusu sizi bir şeyler vermeye, bir şeyler üretmeye zorlar adeta. Örneğin  ben, en güzel yıllarımı Mudanya sokaklarında, zeytinliklerinde, kahvehanelerinde ve okullarında  geçirdim. İstanbul doğumlu olmam bunu asla değiştirmedi. Mudanyada yaşadığım 10 yıl gençliğime, kişiliğime, sorumluluk duygularıma, vicdanıma  ve en önemlisi siyasal yapımın olgunlaşmasına katkı sağladı. Beni birebir sorunları yaşatarak olgunlaştırdı. Sevdiğim bir mesleği yapmanın da bunda etkisi vardı elbette ama gazetecilik yıllarımda, bu artıların üzerine çok şey koydum.

Yazar buraya kadar yaşamını tetikleyen olayları izlemesinin beyinde yarattığı tepkilerini şöyle anlatıyor:

"Zeytinlik Devrimcileri bir belgesel, bir derleme değildir, öyküdür Her öykünün bir yaşanmışlığı vardır. Kişiler, mekanlar, renkler ve yaşamışlıklar şekil değiştirerek karşınıza yeniden çıktığında bir şeyler yazmak istersiniz. İşte öykü bu Yeteneğiniz elverdiğinde yapacağınız sadece budur diyebilmeliyiz".

MUDANYA EDEBİYAT, KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA NEDEN ÜRETKEN DEĞİL?

Bu soruya cevap aramak için içimizden çıkan değerlere destek oluyor muyuz? Çıkanlara destek veriyor muyuz? Cevabı bulabildiniz mi?

Hasan Seyfettin Teoman, Mudanya’nın onuru, simge olarak desteği hak etmiyor mu?

Dile kolay geliyor… Basında 45 yıl süren çalışma mücadelesinde, sosyal yaşamını yaşayabilmiş değildir!  Haber peşinde koşarken, önüne çekilen engelleri atlayabilmesini sağlayacak yeteneklerini ortaya sermesi içinde fizik kuralları dışında tehlikeleri yaşayan "eli kalem tutan" gazetecidir! Savaş muhabiri olarak çalışan haber alabilmek için savaş alanında resim çekerek, haberi derleyen de gazetecidir! Adliye muhabiri olarak davayı izlerken tepki gösterilen de gazetecidir!

Hasan Seyfettin Teoman’a sağlıklı bir yaşam dilerken; basında geçirdiği 45 yılını bir kitapla değil, bir kaç kitap yazarak Türk edebiyatına hediye edeceğine inanıyorum.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Yazarın yüzü kitabı çıkınca değil, okununca güler! (Hasan Seyfettin TEOMAN)

Bu makale 226 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci