MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup

18 Temmuz 2019, 19:00

Metin Sezgin


Sayın Cumhurbaşkanı,

Türk halkı tarafından asla işlenmediği halde (Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Perinçek bunu AİHM kararıyla kanıtlamıştır) geçtiğimiz 24 Nisan'da "Ermeni Soykırımı" iddiasını, Türk Milletine suç isnat ederek bir kez daha gündeme getirmenize, Akdeniz'de Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının en doğal egemenlik hakkı olan doğalgaz arama faaliyetini engellemek için Türkiye aleyhine oluşturulan platforma katkı sağlamak amacıyla Güney Kıbrıs'ta askeri üs kurma girişiminizle Rumlardan yana bir tutum sergilemenize ve yine sevgili ülkemi (Türkiyemi) bölmek amacıyla batı emperyalizminin güdümünde ve finansörlüğünde kurulmuş bir terör örgütü olan PYD'nin geçenlerde Paris'in göbeğinde, Türkiye aleyhine açıkça propaganda yapmasına izin vermenize (Fransa aleyhine çalışan olası bir terör örgütünün örneğin Ankara'da böyle bir gösteri yapmasına Fransız halkı tepki göstermez mi?) rağmen, bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirasçıları ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin duyarlı evlatları olarak her zaman Fransız halkıyla dostça ilişkiler kurmak istemişizdir.

Mudanya'da yerel bir gazete olan MUDANYA Gazetesi'nde 13 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan "Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur. Bayrak gibi milletin İstiklalini temsil eder" başlıklı yazım bunun küçük bir örneğidir.

1789 Büyük Fransız Devrimi'nin hemen akabinde yayımlanan "İnsan ve Yurttaş Hakları" Evrensel Bildirisi ve "Egelitè" (eşitlik), "Fraternitè" (kardeşlik) ve "Libertè" (özgürlük) sloganları ile ve Comte de MIRABEAU'nun dünyadaki tüm uluslar için "Milli İradeye Saygı" bağlamında çok önemli bir örnek olan "....Allez dre à votre maitre que nous sommes ici par la volontè du peuple et qu'on ne nous en arrachera que par la puissance des baionnettes" (Gidiniz efendinize söyleyiniz. Biz bu halk meclisine milletin iradesi ve oyuyla seçildi. Bizi buradan ancak kılıç kuvvetiyle çıkartabilirsiniz) şeklindeki tarihe tescil edilen o unutulmaz kutsal sözleri, ülkemizde Osmanlı İmparatorluğu ile başlayan ve 1789 Fransız Devrimi ile hız kazanan 150 yıllık meşrutiyet çabalarına ve bu çabaların o tarihte bir çoğu Fransa'da faaliyet gösteren Jön Türklere ilham kaynağı olmuştur.

Yine Büyük Fransız Devrimi, ölümsüz liderimiz Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit arkadaşlarının önderliğinde "laik bir hukuk devleti" olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin dayanağı olan evrensel hukuk ve demokrasi kavramlarının oluşumunda çok önemli bir esin kaynağı olmuştur.

Bu nedenle Yakınçağ'ın başlama tarihi olan 1789 Fransız İhtilali bir Türk avukatı ve bir amatör ulusal tarih araştırmacısı olarak beni öğrenim hayatı boyunca etkilemiştir.

2010 yılı 14 Temmuz kutlamalarında sevgili eşimle birlikte Marsilya'nın Sanary kentinde bir Fransız ailenin konuğu olarak katılmış ve bu etkinliklerde Türk Milletini ve Ulus Devletimizi bölmek isteyen ve Türk halkını, Türkiye halkı yutturmacısıyla ve din sömürüsüyle ortaçağ karanlığına götürmek isteyenlere, o gün Fransız dostlarımızla birlikte tanık olduğum Fransız halkının ulusal günlerinde, Fransız Milliyetçiliği ve ulus olma bilinciyle nasıl bir araya gelebildiklerini 2010 yılında amatörce yazılar yazdığım MUDANYA Gazetesi'nde bir yazı dizisiyle Mudanyalı hemşehrilerime aktarmıştım.

Bu nedenle 230. yıldönümünde 14 Temmuz Ulusal Bayramınızı en içten duygularımla kutlar, şahsınızda tüm Fransız halkına saygı ve sevgilerimi sunar, esenlikler dilerim.

Bu makale 625 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci