MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Tatilin rotası Mecidiye

18 Temmuz 2019, 19:06

Efraim Pala


Okulların kapandığı ve birçoğumuzun tatil planlarını yaptığı ve bir kısmımızın tatilini gerçekleştirdiği bu günlerde, henüz tatilini, planlamasını yapmayanlara Ege denizimizin Saroz Körfezi hakkında bilgi vermek isterim.

Saroz Körfezi; güney ve doğusunda Çanakkale’nin, Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyinde ise Edirne’nin Keşan ve Enez ilçelerine kadar Çanakkale Boğazı'na paralel olarak, 60 kilometrelik bir sahille uzanan üçgen biçimli tertemiz kumsallarla kaplı bir doğa harikasıdır. Sualtı akıntılarının fazla olması ve sanayileşmenin olmadığı körfez, dünya üzerinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip üç denizden biridir. Suları yüksek oranda oksijen içeren körfeze, doğanın parfümü olan çam ve yörenin kendine has yosun ve iyot kokuları eşlik eder. Körfezin birçok yerinde orman ve makilik alanlar denizle iç içe geçmiş olduğundan bakirliği korunmuştur.

Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turizmin sihirli değneği(!) daha bu bölgelerimize ulaşamamış. Doğa ve deniz tatili yapmak isteyen tatilcilerin gözdesi olan Saroz Körfezi'nde Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri olan Erikli ile Mecidiye sahilleri bölgenin deniz ve deniz altı dalış turizminin merkezi durumundadır.

Keşan ilçesine 25 kilometre uzaklıkta denize paralel uzanan Mecidiye, Erikli ve Uzunkum sahilleri ile deniz tatilinizin keyfini çıkarabileceğiniz bir sahil beldesi özelliğindedir. Ayrıca Mecidiye Mahallesi'ne 4 kilometre uzaklıktaki İbrice Limanı, balıkçı teknelerinin barınağı olması yanı sıra deniz dibi güzelliklerinin de dalış okullarının nezaretinde sergilendiği deniz altı dalış turizminin önemli merkezlerinden biridir.

Yapılan araştırmalarda 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngerin yetiştiği, amatör olta balıkçıların balık yakalama keyfinin doruğuna çıkabilecekleri, imkânları sunan sahillerinde Karagöz, Çipura, Mercan, İspari, Sardalye ve kefal balığı gibi balıkların başı çektiği çeşitlilikten faydalanmak mümkündür. Bunun yanında tatlı su balığı yakalamak isteyen amatör balıkçılar içinde mevcut göl ve göletlerde bu keyfi yaşamak olasıdır.

Biraz Mecidiye Mahallesi'nden bahsedersek eğer, yerleşim alanı denize yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta olup, burada yaşayan insanlar genel anlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşarak geçimi sağlamaktadırlar. Çiftçinin buğday, ayçiçeği, mısır gibi tahılların ekimi ile meyve üretiminin yaygın olduğu bu güzel Trakya bölgesinde azda olsa balıkçılıktan da gelir elde eden bir kesimde vardır.

Öncelikle Trakya bölgesindeki insanların yaz tatillerini geçirmek için değerlendirdikleri Saroz Körfezi'nin İstanbul’a yakın olması sebebiyle de İstanbul’da ikamet edenlerin rağbet gördüğü bölge, günübirlik bile gidip gelinebilecek bir mesafededir.

Mudanya’dan Saroz Körfezi'ne, Gelibolu ve Lapseki arasındaki arabalı feribot kullanılarak yaklaşık olarak 335 kilometre mesafe ile keyifli bir yolculuktan sonra ulaşılabilir. Bölgede otellerin yanı sıra, pansiyon ve köy pansiyonculuğunun da geliştiği ayrıca, çadır tipi konaklamanın da mümkün olduğu, birçok farklı imkânları değerlendirmek mümkündür.

Köylü vatandaşlarımızın ürettikleri doğal sebze ve meyvelerin en tazesini yol kenarlarında satışa sunulan tezgâhlardan da alabilirsiniz. Tatilinizi geçireceğiniz bu bölge insanının sıcak, samimi ve misafirperver davranışlarından çok memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Denizin temizliğinden ve doğanın dengelerinin bozulmadığı Saroz’un yeşil ile mavinin birbirine girdiği bölgede geçen bir yılın yoğun çalışma stresini atacağınızdan ve dönüşte enerji depolayarak memnun kalacağınızdan eminim.

Bu vesile ile tatile gidecek tüm okurlarıma farklı bir seçenek sunarak ülkemizdeki farklı güzellikleri görmelerini ve arzu ettikleri takdirde, iyi tatiller geçirmelerini dilerim.

Bu makale 575 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci