MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Doğanın intikamı yakın

23 Ağustos 2019, 19:27

Efraim Pala


Her yıl kâğıt, karton ve yaşamsal ihtiyaçlarımız için kişi başı ortalama 7 adet ağaç kesiyoruz. Bu demek oluyor ki her sene doğaya en azından 7 fidan dikmemiz gerekiyor. 1 hektar alan içinde iğne yapraklı ağaçlar yılda 30 ton, geniş yapraklı ağaçlar ise 16 ton oksijen üretebiliyor. Yetişkin bir kayın ağacı 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor. Buna bağlı olarak da hava kirliliğinin yaklaşık yüzde 50’si ormanlar sayesinde temizlenmiş oluyor.               

Hayatını kurtardığımız 1 ağaç günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir. 1 ton kâğıt hamuru için, 20 ağacın kesildiği ve kesilen 20 ağaç ile sadece 80 koli A4 fotokopi kağıdı üretilebildiği bilinmesini istedim. Dünya üzerinde bu mucizevi değerin farkında olan milyonlarca insan ve birçok ülke olmasına rağmen, o bilince ulaşamayan birçok kişi ve ülke var malumunuz!

Dünyamızın 1 derece ısınması kitlesel olarak felaketlere sebep olacağını bilim adamları bas bas bağırarak, önlem alınması gerektiğini kulağımızı çeke çeke söylüyorlar. Küresel ısınmanın sonuçları olarak büyük kentlerimizde ani oluşan sel felaketlerini, ülkemizin her noktasında olmaya başlayan hortumları, yağışların birden doluya dönüşerek cana ve mala zarar verdiğine artık çok sıkça görüyor ve yaşıyoruz.Yine bu felaketlerden dolayı bilhassa Karadeniz ve Akdeniz bölgelerimizde televizyonlardan ve gazetelerden izlediğimiz, üzüntü ve endişe ettiğimiz can kayıpları ile karşılaşıyoruz.

Anadolu'da halkımız yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak veya kendisine tarımsal alan açmak amacı ile yüzyıllarca ağaçları keserek yeşil alanlarımızı fütursuzca yok ederek, kendisine çıkar elde etmişler ve etmektedirler. Buna göre ülkemiz arazisinin yüzde 36’sı ekili-dikili alan, yüzde 32’si çayır ve otlak, yüzde 26’sı orman ve yüzde 6’sı diğer alanlar (yerleşim birimleri, tarıma elverişsiz çıplak kayalıklar gibi) olduğu hesaplanmış ve orman alanı olarak ne kadar fakirleştiğimiz gözler önüne serilmiştir.

Yıllardır ormanlarımız kesilerek, yakılarak bilinçli ve bilinçsizce yok ediliyor. Ancak geleceği hiç düşünmeden kesilen bu ağaçların yüzünden bugün ülkemiz çölleşme ile karşı karşıyadır. Doğal yeşil dokumuzu kaybederek sel, erozyon ve diğer sebeplerden, gelecekte ülkemizde artık başımızı dahi sokacağımız bir ağacı bulmak mümkün olmayacak dibi gözüküyor.

Bu doğal felaketleri neden yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. Ancak sebebini bildiğimiz halde kaderimize razı olmuş, teslimiyetçi bir karakter yapısı ile hiçbir önlem almıyoruz! Gösterdiğimiz tepki bile mum ışığı kadar cılız kalıyor.

Bugün ülkemizin çok değerli yer üstü ve yer altı değerlerini paraya döndürebilmek için, öncelikle yabancı şirketlere verilen imtiyazlar uğruna topraklarınız elden gidiyor. Yaşamımızı daha rahat hale getirebilmek amacı ile kestiğimiz ve yaktığımız ormanların ve bu ormanlardaki diğer yaşamsal doğal hayatın hiç önemi kalmamış.

Birçoğunun bilinçli yakıldığına kanaat getirdiğim orman yangınlarının aynı anda birçok yerden başlaması kasıtlı yakıldığının işareti olarak görebiliyorum! Ülkemizde kesilen ve yakılan ormanların ardından buralarda lüks otellerin temel inşaatlarına başlanması sonucunda,rantiyecileri hiçbir şeyin durduramadığına üzülerek şahit oluyorum. Ve bazı örümcek kafalı insanlarında bunlara çanak tutması ile ceplerini doldurması, bizlere yeter artık dedirttiriyor.

Öncelikle dünyamızı yaşanabilir olarak çocuklarımıza ve gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. Çünkü milyonlarca yıllık geçmişi olan dünyamızın sonunu teknolojiyi ve imkânlarımızı kötü kullanarak tüketmeye hakkımız yoktur. Çevremizin ve doğamızın sahibi dibi değil, emanetçisi gibi davranmalıyız. Bu amaçla önce devletimize, yöneticilerimize ve birey olarak hepimize görevler düşmektedir. Atalarımız ‘’ağaç kesen baş keser’’ diyerek bizlere ağacın önemini anlatmışlar, ama biz başka konulara odaklanmışız. Önemsememişiz. Bu handikabı görüyoruz. İnsanın elinin değdiği yerde hüzün, gözyaşı ve keşkeler eksik olmuyor. Ağacımızı korumayı unuttuğumuz, ona değer vermeyi ihmal ettiğimiz günümüzde, bu değerimizin tekrar farkına varıp kendimize gelip, silkelenerek ‘ben ne yapıyorum’ demenin zamanı gelmedi mi?

Ülkemizin, milletimizin  varlığı olan ve bizlere yaşamsal çok değer katan ormanlarımızı korumayı ne zaman öğreneceğiz? Birkaç yılda bir 2B orman kanunu olarak karşımıza çıkartılan talana, ormanların yakılarak yerleşim birimi, otel, villa yapımına ne zaman son vereceğiz? Geleceğimizin teminatı olan yeraltı madenlerimizi yabancılara vermemeyi ne zaman öğreneceğiz? Ortadoğu’daki çölleşmeyi göz önünü alıp, bindiğimiz dalı kestiğimizi ne zaman anlayacağız?

Milli dayanışma içinde olup, ormanlarımızı kurtarabilmek ve aslında insan hayatının devamını sürdürebilmek için, politik düşünceyi değiştirerek gelecek nesiller için önümüzdeki ekim döneminde yakılarak talan edilmiş, boş olan çayır, otlak, taşlık alanları ağaçlandırarak fidan ekme ormanlaştırma yılı neden yapmayalım?

 

Makamın, mevkiinin, çok paranın, lüks yaşantının, lüks villaların önemi, nefes alacak oksijenimiz, suyumuz, tarımımız, ormancılığımız, nehirlerimiz, hayvancılığımız, toprağımız olmayınca bakalım ne işe yarayacak. Keşke demeden bunların farkına vardığımızda (!) inşallah çok geç kalmayız.

Bu makale 425 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci