MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanya'da anıları yaşamak

23 Ağustos 2019, 19:28

Mehmet Aktoprak


Güneşli bir Pazar günün sessizliğini 12 Eylül Caddesi'nde hareketli konuşanların sesi bozdu. Kalabalık bir grubun gelmesiyle caddede bir hareketin oluşumunu hissetmenize gerek yoktu. Renkli grupları tanımak için ziyaretçilerin kimliğini öğrenmek ve konuşmalarındaki vurguya dikkat edilmesiyle anlaşılırdı. İç turizmde Türkiye'nin her bölümünden gelen grupların organize eden tur operatörlerinin sayesinde Kurtuluş Savaşı'nın imzalandığı Mütareke Binası ziyaret programı içine alınmasıyla başlayan iç turizmde Mudanya'da canlılık gözleniyor.

Her hafta sonu gelen Rumların bir çoğunun ailelerinin Mudanya'dan gitmeleriyle başlayan bu yaklaşım sonucunda karşı yakanın çocukları,  ailelerinin  doğduğu yerleri görmek arzusudur! Bilhassa 12 Eylül Caddesi boyunca Rumların oturdukları eski evleri ellerini koymuş gibi bulmaları bizleri, hayretler içinde bırakırdı. Birçoğu Türkçe'yi iyi kötü konuşmaları ile başlayan dostluklar, eski Giritli mübadillerin Giritçe konuşması ile başlayan tanışmalar… Ailelerinin göç ettikleri evlere misafir edilmeleriyle başlayan ikramların sonucunda yaşanan pazar nostaljisine ortak olmalarını sayabiliriz!

MUDANYA İÇ VE DIŞ TURİZMDEN YETERLİ FAYDALANAMIYOR!

Yaz sezonu sahil boyunca oturacak yerleriyle çocukların oyun alanları sayesinde, ailenin kontrolü altında olmalarını sağlar. Sahillerde aile çay bahçelerinin oluşturduğu yaşam alanları sayesinde ailece oturup sohbet yapma imkanların yanında çay ve meşrubat servisleri alınır. İç turizm açısından Mudanya'da yaz sezonu boyunca kiralık veya daha evvel alınmış ev sahibi olmaları sayesinde rahat bir yaz sezonu yaşarlar. Yaz sezonunda Mudanya'nın nüfusunda artış olur.  Bu oluşumun ekonomiye katkısı var. Mudanya'ya bağlı olan mahallelerin katılması ile Mudanya'nın nüfusu ile yaşam alanı genişlemiş oldu. Mudanya yöresinde zeytin ve zeytinyağı, balıkçılık, üzüm ve şıra ile ekonomik olarak katkısı vardır.

BURSA-MUDANYA ARASINDA TREN VARDI...

1892'de hizmete açılan ve 1953'te kapatılan Bursa-Mudanya demiryolunun istasyon binaları, 61 yıllık hizmeti boyunca halkın belleğinde önemli hatıraları vardır. 41 kilometrelik Bursa-Mudanya demiryolu hattının kalkış yeri Demirtaş İstasyonu idi. Hareket güzergahı; Merinos, Acemler, Beşevler, Koru ve Yörükali istasyonlarından sonra bugün Montania Hoteli'nin bulunduğu yerde hizmet veren Mudanya Gar Binası'nda yolculuk son bulurdu. Bursa-Mudanya Demiryolu İstasyon binaları bazı yerlerde (Mudanya'da olduğu) gibi durmakta ve anıları tazelemektedir. Trenle, Bursa-Mudanya Demiryolu yolculuğu dört saat sürerdi. Yaz sezonunda yolcuların uykuya yenik düştüklerini gören görevlerinin "Uyanın Bademliye geldik" diyerek, uyardıkları biliniyor.

TREN YOLU İLE İLGİLİ BİLGİLER...

Bursa-Mudanya demiryolu hattının toplam uzunluğu 41 kilometre 780 metredir. İstasyon yerleri ve bu güzergâha ait yapıların kapladığı alan 27 hektardır. Hattın toplam genişliği 4.00 metre, raylar arası  1.10 metredir. Deniz seviyesinden 2.40 metre yüksekten başlar. İlk istasyon olan Mudanya Gar Binası, Deniz İşletme İskelesi'ne 300  metre uzaklıkta ve 10.5 kilometre mesafede bulunan Yörükali Mevkine kadar olan 217 metre yüksekliğine ulaşan hat, 23 kilometrede Koru İstasyonu'na gelince 68,22 metreye iner… 31. kilometrede 136.30 metre yüksekliğe çıkar… Bu noktadan sonra tekrar inişe geçer ve 36. Kilometrede bulunan Çekirge (Acemler) İstasyonu'nda 100.40 metre uzaklıkta bulunan Muradiye (Merinos) İstasyonu'nda 120.75 metre yüksekliğe ulaşır. Deniz seviyesinden 152 metre yükseklikte bulunan Demirtaş İstasyonu'nda son bulur.

GENÇLİĞİMİN BELLEĞİNDE KALANLAR...

Belleğimde kalan gençlik anılarını okurlarımla zaman içinde paylaşmaya devam ediyorum…

Eski binaların halen ayakta durmaları sağlayan inanç mı? Yoksa! O dönemden bu döneme ait olan anılara hasret mi? Mudanya'dan giden ailelerin çocuklarının yaşadıkları dramı gözyaşları ile üzüntülerini kapatmaları mümkün mü? Aynı dramı yaşayan Giritli mübadillerin sonra yaşadıklarını yaşlı Giritlilerden dinledikten sonra ağlayan ve gözyaşı dökenleri görmemek mümkün olabilir mi?

Mudanya Postası'nda Emir Doğan Savaş'ın eski Giritli yaşlılarla yaptığı görüşmeleri okuduğunuz  zaman, ne kadar stres yaşayacağınızı söylemek isterim.. 

Savaşın sonuçlarında gerçek olan gelen ve gidenlerin çektikleri çileli yaşamlarının sonuçları; sosyal olsun, ekonomik olsun, o günden bugüne kadar geçen süreçte yaşanan vurukluluk ve stresler! Halen gerçek olan bu yaşanan ve bellekte burukluğun bıraktığı izleri yaşayanların birçokları rahmetli oldu. Mudanya, Rumlardan kalan cadde ve sokakları aynı kaldı. Gerçeği sorgulamak gerekirse; medeniyetin canavarlığı sayesinde mantar gibi yükselen apartmanların yarattığı çirkin görüntü kaldı(!)

Belediye Başkanı olan kişilerin bu çirkin görüntünün hesabını vermediler(!) Açılan davalar halen sürüyor. Mudanyalı seçmen olarak yapacağı;  partiden önce adayın Mudanya'ya kazandıracağı eserler olmalıydı… Var mı? 

Rahmetli Ali Narin Demirtaş, 12 Eylül Caddesi'nde yapılan yükselen apartmanların nedeni oldu! Arkasından şimdiki belediyenin yapılması ile başlayan asansörün olmaması gelenleri hayrete düşürüyor… Erol Demirhisar ve Hasan Aktürk, imar açısından yeterli olmadı ve binaların yapılması ile başlayan çirkin görüntüler devam etti.. Türkyılmaz'a gelince... İlk 5 yılında kavgalar ve sertleşmeleriyle gündemi oluşturdu. CHP adayı olması nedeniyle, seçmen ikinci bir dönem daha şans verdi!  Bu 5 yıllık icraatında neler yapacağını hep birlikte görecek ve izleyeceğiz!

Bugün Mudanya'nın birçok yerinde eski ahşap evler çökerek yaşam savaşını kaybetmiş… Hacı Baba Cami'nin yanında bulunan öğrenci yurdu yıkılmış… Ancak bu enkazlar halen aynı yerde kalmaları sayesinde çirkin görüntü oluşturmaya devam ediyor!

Büyük Belediye Yasası doğru uygulanıyor mu? Görevin en yetkilisi olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu yörenin "Dukası" olarak görülüyor. Merkez ilçe belediye başkanları, yapacakları hizmetleri engellemek hiçte zor değil! Bahaneler hazır ve nazır oluyor! Bunları halk seçtiğine göre; görev yetkileri bu kadar dar alan içine hapsedilmesi anlaşılır gibi değil! Hatta bazı konularda ters düşülen Mudanya İskelesi'nin tekrar Mudanya Belediyesi'ne verilmesi gösterilebilir. Sahilde yapılan bandın her yaz döneminde harcama yapılması nasıl önlenilecek?  Mudanya'nın trafik sorununu çözecek olan Alinur Başkanın halen bu konuda ne yapacağını öğrenmiş değiliz!

Konuşarak iş yapanlar bir de bal yapmayı öğrenseler!!!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Siyasiler, hizmet için var olmalılar! Ulu orta konuşarak, gereksiz konuşmalarla vakit geçirmeleri gerekmiyor (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 108 defa okunmuştur.

Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Türkiye, Moldova'ya fark attı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ezbere mezbele
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya Hal kahvehanelerinin önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (6)
Perihan Dirican Perihan Dirican
Yaprağın hüznü
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sedat Şenermen kimdir?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cuma Namazı sonrasında ahbaplarımla hasbihal
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 29/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 22/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 08/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci