MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

On dönüm bostan

30 Ağustos 2019, 17:38

Kaan Tuğracı


Çok muhterem okurlarım ve hemşerilerim, Eyyam-ı Bahur'dan dolayı gündüzleri pek gerekmedikçe ikametgahımdan dışarıya adımımı atmıyorum. Ahyanen zevcemle kordon boyunda ağır ağır seyr-ü sefamızı yapıyoruz. Evvel üsbu yine zevcemle seyrü sefamızı gerçekleştirirken bizleri gören sahici Mudanyalı hemşerilerimizin ikramlarını kıramayarak davetlerine icabet ettik. Dostlar şahane olunca kelamlarda bi o kadar hoş oldu. Hemşerilerimle üzerinize afiyet kahvelerimizi yudumlarken kelamlar döndü dolaştı Mudanyamızın gündemini meşgul eden kapalı bazaar yerine geldi.

Hepimizin bıdaa sahibi olduğu üzere adaletkar!!! Hakikatperest!!! Belediye Reisi,  vesvese tıngırdamalarla baazarı kapattı. Çehresi korunaklı olan, ahaliyi kışın yağmur çamurdan, yazında Eyyam-ı Bahur'dan koruyan mekanın tahliyesiyle korunaksız, bazaardan başka herşeye benzeyen Mudanya'mızın yeni gelişmekte olan bir bölgesine taşıdı. Bir yağışta etrafı çer-çöp dolan, yamaç bir yola sahip alana bazaarı hangi dimağa hizmet götürdü ahali kadar bizler de merak ediyoruz doğrusu. İskanda turizm alanı olan mevcut bazaar yeri acep bir sermayedara mı verilip, amacı dışında kullanıdırılacak? Yoksa sadece siyasi ihtiraslar yüzünden mi böyle bir uygulama yaptı bunu er zaman gösterecek.

Çok kıymetli okurlarım, bendenizle laflamalarına devam eden dost ve ahbaplarım, kapalı bazaarın tahliye edildiği üsbularda zatıali gibi hakikatperest olan benul ayanının Demirhane mevkiindeki mektebin önünde bir meydanı kiraladığından dem vurdu. Ahali, "Aylardır boş duran meydanı kiralamak zatı muhteremin aklına acep yeni mi geldi?" diye merak içerisinde. Laflamalara göre benul ayanın bu meydanı bazaarcılar mahfelinin reiisinle görüşerek üsbunun belli günler açılmak kaydıyla akit yapmışlar bile! Ohh ne ala memleket! On dönüm bostan yan gel yat ......!

 

Mudanya'mızda bu aksi kaziyeler cerayan ederken diğer fırkalarımız bu aksi kaziyeyeyle ilgili hilaf etmiyorlar! Hadi anladık. Bir fırka halk fırkasıyla ittifak yaptı, sesi çıkmıyor. Hükümet Fırkası'nın reisi ve avaneleri, Türkeş'in fırkasının reisi ve avaneleri nerelerde? Ne iş yapıyorlar?

Alemi siyasetle uğraşan hükümet fırkalı, Türkeş'in fırkasından olan dost ve ahbablarım, "Kaan amca ne sen sor, ne biz söyleyelim" arz-ı endamlarından sonra "Hayır olsun" dedim. Açtılar dehenlerini, yumdular gözlerini!...

"Evvel üsbularda bu muhalefetle ilgili hilaflık yapmıyorlar diye neşriyatına kalem çalmıştın ya mamafih hiç birinin umurlarında olmadı!" deyiveren ahbaplarım, "Hükümet fırkasının nahiye reisi, belediyenin yaptığı aksi kaziyelerin hepsi güllük gülistanlıkmış gibi sus-pus oturuyor. Genel Reisleri büyük vilayete gelince zat-ıali bahane bulmadan orada olurken, fırkasıyla ilgili Halk Fırkalı belediyenin ahaliyi canından bezdiren uygulamalarına hilaflık yapmaması dedikoduları beraberinde getiriyor" serzenişinde bulundular.

Hay hay olmasın dostlarım. Ne diyelim? Bugün umurlarında olmayan, işitmedikleri aksi kaziyeler gün gelir onları gıdıklayıverip tırmalar!

 

Dostlarımın kelamına göre Türkeş'in fırkasının nahiye reisi genç evladımız da başka bir vilayette işiyle ilgili yaşamını idame ettiriyormuş. Üsbu sonları buralarda  oluyormuş. Mudanya'mızdaki cereyan eden aksi kaziyelerden beyhabermiş. Bu genç evladımızın da anlayışına sığınarak bir kaç kelamda bulunmak istiyorum. Hüviyetin daha çok genç genç. Nahiye reisi oldun. Sorumluluğu  ağır olan bir vazifeye getirildin Mudanya'mızda uzaktan kumandayla siyasi fırka yöneltilmez! Mudanyamızla ilgili aksi kaziyeler hakkında bıdaa sahibi olmalısın. Belediye Reisi'nin ahaliye bad evkaş uygulamaları karşısında sessiz kalmamalı, hilaflığını yapmalısın. İşittiğime göre akrabayu talukatlarından adaletkar!! belediye reisini seven, rey veren zatı muhteremler varmış. Onların hatırına hilaflık yapmıyorsan üzerine büyük vebal almış oluyorsun. Türkeş'in fırkasına yakışır bir şekilde, haksız bad uygulamalar karşısında susma! Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır demiş eskilerimiz Bendenizden kalem çalması. Gayrisini paşa gönlün bilir.

Neşriyatıma son verirken; başta Mudanyalı hemşerilerim olmak üzere tüm yurttaşların Zafer Bayramı'nı kutlarım. Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 619 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci