MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'da Kitap Fuarı fırtınası esti

17 Eylül 2019, 10:58

Efraim Pala


Geçtiğimiz yıllarda yayınlanmış bir rapora göre bir Türk, 10 yılda bir kitap okuyormuş. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 yılı verilerine göre Türkiye'de kişi başına hayatı boyunca okunan kitap oranı 8.4‘imiş. Maalesef bu oran 2017 yılında 7,76'ya düşmüş. TÜİK verilerine göreyse kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235'inci sırada olduğunu da üzülerek söylemek istiyorum. Ülkemiz yeni kitap sayısıyla dünya sıralamasındaki 11. sırada başarılı bir şekilde yer almaktadır.

Çevremdeki insanlara zaman zaman "Neden kitap okumuyorsun?" diye sorduğumda genelde, "Vaktim yok" cevabını alıyorum. Gerçekten insanların kitap okumak için vakti mi yok? Genel anlamda hiç zannetmiyorum! Hayatımızda gerekli olan her olguya zaman bulabiliyorsak, kitap okumaya da zaman bulabiliriz. Kanımca bu bir mazeretten başka bir şey değil! Saatlerce akıllı telefonlarımızla zaman harcamayı, sosyal medyada gezinmeye, pekâla zaman bulabiliyoruz.

Bu doğrultuda Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz’ın Mudanya’yı kültür ve sanat kenti yapma çabaları, kentimizin eğitim ve kültürünün arttırılması ile birlikte turizmimize de canlılık kattığı Mudanya 1. Kitap Fuarı, 23 Ağustos ile 1 Eylül arasında başarı ile gerçekleştirildi.

Fuarın ana teması olarak "Göç ve Mültecilik; Gelenler, Gidenler ve Kalanlar" başlığı altında 65 yayınevi ile 65 yazar, siyasetçi, akademisyenin söyleşiye ve kitap imza günlerine katıldı. Türkiye’nin aydın kesiminin büyük katkısı ile renkli ve coşkulu katılımın sağlandığı Mudanya 1. Kitap Fuarı kapsamında Mudanyalı okur severlerin yanında Bursa ve çevresinden birçok okur sever katıldı. Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasına katkı sağlayacak olan bu tür kültürel, sanatsal ve bilimsel değerlerin halka ulaşması halkın kültürel zenginliğinin artmasına neden olmakla birlikte aşağıda açıklamaya çalıştığım birçokta öneminin olduğu gerçektir.

1- Kitap okumak gibi zihin uyaran aktivitelere daha fazla zaman ayýran insanlar, yaºlanma ile gelen hafýza kaybý gibi durumlara daha az maruz kalýyorlar. Ayrıca zihin egzersizlerini düzenli yapmayan insanlar da zihinsel yeteneklerini diğerlerine göre yüzde 48 oranla daha hızlı kaybediyorlar.

2- Kitap okumak, bulmaca çözmek gibi beyni normalden fazla çalıştıran hobilere sahip olan insanlar Alzheimer hastalığına yakalanma riskini dramatik olarak düşürmekte.

3- Yatmadan önce günlük stresi azaltacak aktivitelerde bulunmak zihninizi sakinleºtiriyor, kitap okumak da bu yöntemlerden bir diðeri. Elektronik cihazların ekranlarından gelen açık renk ışıklar beyine uyanma sinyalleri verir, dolayısıyla loº bir ýºýkta yataðýnýzda kitap okumak, laptop veya tablet açmaktan iyidir.

4- Okuduğunuz kitabın sayfalarını çevirmek, sayfaları parmağınızın ucunda hissetmek, beyninizi sadece kitabın içeriği değil aynı zamanda kitap okurken yaşadığınız deneyimi de kaydetmeye iter ve okuduğunuz şeyi çok daha iyi anlamanızı sağlar.

5- Okumak, anlama kabiliyetinizi artırır. Ne kadar okursanız o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar kültürünüz artar.

6- Kitap okumak insanı oturduğu yerden başka dünyalara yolculuk yaptıran en güzel, en konforlu ulaşım aracıdır. 

7- Kitap okumak insanın hayal gücünü geliştirdiği gibi; aklını, fikirlerini, hayata bakışını da değiştirip geliştirir.

Okuyarak ruhumuzu genişletip, geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü insan kendisini geliştirmedikçe, çevresini de geliştiremez. Böylelikle çocuðumuz okusun diye ona kitap almak yetmiyor, bizlerin de rol model olmasý için kitap okumamýz gerekiyor. Geleceðimiz olan çocuklarýmýzý daha iyi yetiºtirebilmek için kitap ile tanýºtýrmak Mudanya 1. Kitap Fuarý ile mümkün olmuºtur. Birçok kitap ve okumayý seven vatandaºlarýn kitaplar alarak yazar, yayýnevlerine de katký saðlamýº, onlarýn ayakta kalmasýna da vesile olmuºlardýr.

Organizasyonu saðlayan, katýlýmcý olan yazar, akademisyen, siyasetçiye ayrýca teºekkürlerimi sunarým. Umudumuz bu etkinliðin geliºerek bir sonraki yýllarda "Uluslararasý Mudanya 2. Kitap Fuarý" olarak halkýmýzýn karºýsýna çýkar; bizlere kitap okuma alýºkanlýðý kazandýrarak zihinsel geliºimimize katký saðlar.

Bu makale 374 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci