MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

30 Ağustos izlenimleri

17 Eylül 2019, 10:59

Metin Sezgin


Geçen haftaki Mudanya Mektubu'nda 31 yıl önce, yani 26 Ağustos 1988 Cuma günü, o tarihten 66 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna yol açan Kocatepe'den hiç söz etmeyip, ama o tarihten 917 yıl önce gerçekleşen sadece ve sadece 1071 Malazgirt Zaferi'nden söz eden Bursa Ulucami'deki minbere çıkan imam efendinin okuduğu, benim de o gün tanık olduğum hutbeden söz etmiştim.

31 yıl sonra bu defa 30 Ağustos 2019 Cuma günü, Cuma Namazını kılmak için yine Bursa Ulucami'ye gittim. Ulucami İmamı, Cuma Hutbesini okumak için minbere çıktı ve 30 Ağustos Zaferi'nden ve bu zaferin en büyük kahramanı Mustafa Kemal'den bir kelimeyle de olsa söz etmeyerek 30 Ağustos 1922 Zafer Günü'nü hiçbir şekilde ifade etmeyen, hiçbir şekilde o muhteşem zaferi ve sonuçlarını niteleyip yorumlayamayan, sadece ve sadece Büyük Taarruz kelimelerini telaffuz ettiği bir hutbe okudu. Benim de 30 Ağustos 2019 Cuma günü bir Türk vatandaşı  olarak bir kez daha tanık olduğum ve aradan geçen 31 yıl sonra Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı zihniyetinin asla ve asla değişmediğini kanıtlayan şu hutbeyi okudu:

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum Ayet-i Kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:  Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa Ondan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah'a güvensinler.Okuduğum Hadis-i Şerif'te ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) "Hangi amel daha hayırlıdır!" sorusuna şöyle cevap vermiştir: "Allah'a inanıp O'nun yolunda cihad etmek."

Aziz Müminler! Üzerinde yaşadığımız vatan bizim için bir toprak parçasından çok daha fazla anlam ifade eder. Vatan, hür yaşadığımız ve hür yaşamak için her türlü hayâsızca akına göğsümüzü siper ettiğimiz yerdir. Bütün dünyalar verilse dahi bir karışından bile vazgeçemeyeceğimiz cennet yurdumuzdur. Vatan uğruna canını, cananını, bütün varını feda edip şehadet şerbeti içenlerin, varlığından vazgeçip gazi olanların bize miras bıraktığı mukaddes bir emanettir.

Değerli Müslümanlar! Bizler, vatan müdafaasını sadece bir toprak parçasını korumaktan ibaret görmeyiz. Bu toprakları vatan yapan yüce değerlerimizi muhafaza etmek için her türlü gayreti gösteririz. Bu vatanda yaşayan her ferdin canını, dinini, malını, neslini, şeref ve haysiyetini koruruz. Din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın mazlumların ve mağdurların yanında yer alır; bize bel bağlayanların ümitlerini boşa çıkarmayız. İstiklal ve istikbalimizin sembolü olan şanlı bayrağımızın gönderden inmemesi için mücadele ederiz. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızın dinmemesi için her türlü fedakârlığı göğüsleriz.

Kıymetli Müminler! Vatanı sevmek ve korumak her Müslüman için kutsal bir vazifedir. Düşman karşısında psikolojik, teknolojik ve ekonomik her türlü savaşa hazırlıklı olmak dinimizin emridir. Nitekim Cenâb-ı Hak bu hususta şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Sabredin; düşman karşısında sebat gösterin; cihad için hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah'tan korkun ki başarıya erişebilesiniz." Peygamber Efendimiz (s.a.s) ise hak ve hakikat yolundaki bu kutsal mücadele hakkında şöyle buyurur: "Ellerinizle, dillerinizle ve mallarınızla cihad edin."

Aziz Müslümanlar! İçinde bulunduğumuz ay, ecdadımızın vatanını ve mukaddesatını koruma uğruna eşsiz kahramanlıklar gösterdiği nadide bir aydır. Şanlı ecdadımız, iman dolu göğsüyle, cesaret ve kararlılığıyla nice Ağustos ayına damga vuran eşsiz zaferler kazanmıştır. Malazgirt'ten Kosova'ya, Mohaç'tan Büyük Taarruz'a kadar kazanılan zaferler bunun en büyük şahididir. Bu zaferler bize göstermiştir ki, Allah'ın yardımı daima müminlerle beraberdir. İnananlar "Allah'ın yardımı ne zaman gelecek?" diye niyazda bulunduklarında, Yüce Rabbimiz, " Bilesiniz ki Allah'ın yardımı yakındır." müjdesiyle müminleri daima desteklemiştir.

Muhterem Müminler! Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden vatanımıza namahrem eli asla değmeyecektir. Birlik ve beraberliğini her türlü menfaatin üstünde tutan, cesaret ve azimle çalışan aziz milletimiz, hiçbir zilletin boyunduruğu altına girmeyecektir. Kardeşliğimizi, muhabbetimizi ve dirliğimizi bozmak isteyenler dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkûmdur. Zira Hakk'ın yanında yer alanlar, adalet ve samimiyetle çalışanlar muhakkak zafere ulaşacaktır. Batılın destekçisi olanlar, zulmün, korkaklığın ve karanlığın pençesine düşenler ise bir gün mutlaka yok olacaktır. Nitekim Kur'an'ın beyanıyla "Hak geldi, bâtıl yıkılıp gitti! Zaten bâtıl yıkılmaya mahkûmdur."

Kıymetli Müslümanlar! Geçmişten geleceğe onurlu yürüyüşünü sürdüren aziz milletimizin varlığı bu dünya için umuttur. Zalimlere karşı ayakta durmamız, mazlumlara kol kanat germemiz ancak vatanımızı, milletimizi ve mukaddes değerlerimizi topyekûn savunmakla, madden ve manen güçlü olmakla mümkündür. O halde genciyle yaşlısıyla ecdadımızı örnek alıp aynı imanı, aynı gayeyi, aynı azmi, aynı sadakat ve teslimiyeti bizler de kuşanalım. Ülkemizi baskı altına almak, birlik ve beraberliğimizi bozmak, fitne ve fesatla bu aziz vatanı karıştırmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Doğruluktan, iyilikten, hak ve hakikatten asla ayrılmayalım. Hutbemi bitirirken, tarih boyunca İslam'ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

 

Oysa aynı gün yani 30 Ağustos 2019 Cuma günü sabah saat 10.30'da  Bursa Barosu'na mensup avukatlar olarak Adliye Sarayı bahçesinde toplandık. Bize 30 Ağustos Zaferini kazandıran kahraman Türk Ordusu'nun Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ve Dumlupınar'ın  aziz şehitlerini saygı duruşuyla anıp, İstiklal Marşımızı okuduktan sonra değerli Baro Başkanımız Avukat Gürkan Altun bizlere hitaben şu konuşmayı yaptı:

Sevgili  meslektaşlarım, değerli basın emekçileri,

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı.. 97 yıl önce bugün Anadolu'da Türk Ulusu'nun kaderinin değiştiği

Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden zaferle ayrıldığı gündür. Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Millet hayatı tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir diyen ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir milletin varlık ve yokluk mücadelesinde inançla ve kararlılıkla neler başarabileceğini göstermiştir.

26 Ağustos Taarruzu'ndan bir gece önce 25 Ağustos günü, hava karardıktan sonra Atatürk'ün emriyle gizlice harekete geçen Türk ordusu cepheyi terk ederek Afyon Şuhut Dağları arasından bir patika vasıtasıyla Yunan hattının güneyine sızmıştı. Türk milletinin kaderini değiştirecek ordu, koca toplar, silahlar, onca yükle, Başkomutanı'nın ve O'na inanan Türk askerinin sarsılmaz iradesi ile sessiz ama vakur bir şekilde varması gereken yere vardı. Biz de  Bursa Barosu olarak o kutlu gecenin ve Büyük Taarruz'un anısına hürmet için 3 yıldır Şuhut Çakırözü'nden Kocatepe'ye bu sessiz yürüyüşe, zafer  yürüyüşüne katılıyor 2 bin 542 şehidimiz ve on binlerce gazimizi şükran ve hürmetle anıyoruz.

26 Ağustos 1922 günü saat 05.30'da Türk topçularının atışlarıyla başlayan ve 9 Eylül'de İzmir ve 11 Eylül'de Bursa'nın  kurtulması ve TBMM kürsüsüne örtülen siyah örtünün kaldırılmasıyla son bulan Büyük Taarruz ve Dumlupınar Zaferi; Hindistan'ın büyük mücahidi Mahatma Gandi'nin dediği gibi; "Türk Orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak  devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal'in utkusu  dünya için  özgürlük ve bağımsızlık sancağıdır ve Muhammet Ali Cinnah'ın dediği gibi  “… "Ne bizi ne de her kıtada yaşamakta olan tutsak ve mazlum ulusları tutabilirsiniz bundan sonra". Mustafa Kemal ve Türkler, kendileri için hazırlanan tabutu yayılmacıların (emperyalistlerin) başına geçirmişlerdir" diyerek  Atatürk'ün ve Türk Ulusu'nun Kurtuluş Savaşı'nın mazlum ulusların özgürlük ve bağımsızlık rehberi ve sancağı olduğunu kanıtlamışlardır.

Sadece  Türk ulusu  için değil, tüm dünya ulusları için de  örnek olan bu kutlu savaşı önemsemeyen, kökü dışarıda FETÖ gibi emperyalist işbirlikçiler Mustafa Kemal Atatürk'ün özgür, tam bağımsız ve muasır medeniyetin üstüne çıkma hedefinden Türk ulusu hiçbir zaman saptıramayacaklardır. Bu bayrağı taşıyan kurumlardan biri olan Bursa Barosu, kararlılıkla bu hedefe doğru yürümeye devam edecektir.

Selam olsun VATAN ve NAMUS ve İSTİKLAL uğrunda  kanını bu toprağa döken Mehmetçiğe ve selam olsun Mustafa Kemal'e...

 

30 Ağustos zaferiyle ilgili (ki yukarıda alıntısını yaptığım ilk konuşmada 30 Ağustos  sadece Büyük Taarruz olarak niteleniyor)  bu iki  ayrı konuşmanın yorumunu ve hangisinin Türk Milletini birleştirici nitelikte olduğunu duyarlı vatandaşlarımın takdirine bırakıyorum.

Ama ben ve Türk Milletinin kahir ekseriyeti oluşturan ve benim gibi düşünen Türk vatandaşları diyor ki; Mustafa Kemal Atatürk, Ulu Tanrı tarafından Türk Milleti'nin bekası için gönderilmiş olan eşsiz bir devrimcidir. Mustafa Kemal Atatürk, gaflet ve delalet içinde bulunan Türk Milletini uyandırmak için ve laik Türkiye Cumhuriyeti'ni tesis etmek için Ulu Tanrı tarafından 19 mucizesiyle gönderilmiş bir uyarıcıdır. 2019 yılının 19 Mayısı'nda da Büyük Atatürk'ün ufukta yeniden parıldayan o çağdaş uygarlık ışığına doğru Türk Milleti üstün bir gayret ve kararlılıkla yürümelidir.

Bu makale 390 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci