MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Bozcaarmut, Kınık, Kurşunlu ve Söğüt seyahatnamesi

17 Eylül 2019, 11:04

Efraim Pala


Kapadokya Seyahat Kültür ve Sosyal Yaşam Kulübü üyeleri ile yaklaşık bir ay önce planladığımız Bilecik ve çevresine yapacağımız seyahat için sabahın 6’sında ayaklandık. Zaten her seyahat öncesinde geceden tetiklendiğim için sabaha kadar birçok kez uyanmayı da ihmal etmedim. Sabah kahvaltısını Bozcaarmut Köyü göl kenarında yapacağımızdan eşimin hazırladığı kahvaltılıklar gibi, tüm gezi katılımcıları da kurabiye, börek, kek gibi kahvaltılıkları akşamdan hazır etmiştiler. Nilüfer Metro İstasyonu'nda ilk grubumuz ile aracımıza binerek saat 06:30'da Kent Meydanı ve Yıldırım duraklarından geziye katılacak arkadaşlarımızı aracımıza alarak yola çıktık. İlk durağımız Bozcaarmut Köyü Gölet’i yanındaki piknik alanı oldu. Bol oksijenli, kuşların cıvıl cıvıl şarkılar söylediği ortamda arkadaşlarımızın hazırlamış oldukları kahvaltılıkları yiyerek çayımızı yudumladıktan sonra, orman alanını da keşfe başladık. Gölün etrafını dolaşarak güzelliği yaşamak istedik. Gölün kenarında çadır kurarak tatil yapan birçok tatilcileri gördük ve onlarla selamlaşarak yolumuza devam ettik. Nurcan hanımın başkanlığını yaptığı ekibimizin yaptığı yürüyüşte hem fotoğraf çekmek, hem de doğayı izlemek isteği ve sol dizimdeki ağrı sebebi ile de yavaşladığımı ve grubumuzdan biraz geri kaldığımı Nurcan hanımın uyarısıyla anlayıp adımlarımı hızlandırmak zorunda kaldım. Fakat göldeki ormanların siluetinin göl yüzeyine yansıması ve Nilüferlere benzeyen ve ismini bilmediğim bitkilerin göle farklı bir ambiyans katması önce beni, sonra tüm grubumuzu etkiledi. Kısa bir yürüyüşten sonra gölün diğer tarafında bizi bekleyen aracımıza ulaşarak, Kınık kırsal turizm alanına doğru harekete geçtik. Daha önce hiç bu alanlara gelmediğimiz için zaman zaman navigasyon desteğine ihtiyacımız oldu. Çevre ormanlık ve doğa harikası alanlar olduğu için Bolu Abant’ın bir benzeri hissiyatını uyandırdı bizlere.

Yaklaşık bir saatlik bir yolculuktan sonra Kınık kırsal turizm köy merkezine ulaştık. Cevdet Bey'in daha önce irtibat sağladığı çömlek ustası ve eğitmeni olan İsmail Bey bizleri köyün misafirlerinin ağırlandığı park alanında karşıladı. Toprak çömlekte pişen kahvelerimizi toprak fincanlarda içerken İsmail Bey'de bizlere köyün geçmişi hakkında bilgilendirme yaptı. Hoş sohbetle nefis kahvelerimizi yudumladıktan sonra eşimin arkadaşlarına kısacık zaman diliminde kahve falı bakmaya çalıştığını gördüm. İsmail Bey bizleri çömlek atölyesine davet ederek toprağın işlenerek çeşitli şekillerde çömlek, yapılmasını büyük ustalık ve beceriyle bizlere anlatarak yapması bizi el becerisine hayran ettirdi. Toprağın biçimlendirilmesi ile sonraki aşama olan fırınlanması etaplarını anlatması sonrasında yapılan işin hiçte kolay olmadığını anlamış olduk. İsmail Bey'in değişik çömlek yapılmış ürünlerin örneklerini de sergilemesi bizlere görsel bir haz verdi. Dileyen arkadaşlarımızın yapılmış çömleklerden hatıra olarak satın almaları sonrasında Kınık köyünden, öyle yemeğimizi yemek üzere Kurşunlu eko turizm köyüne doğru yola çıktık.

Türkiye’nin sosyal girişimci köylü kadın fenomeni Bedriye Berber Engin hanımefendinin misafiri olarak Kurşunlu köyü yolunda taze fasulye ekili alanların, çilek tarlaları ile ay çekirdeği tarlalarından geçerken etraftaki dağların oluşumunuda hayranlıkla izlemeye devam ettik. Kurşunlu köyüne ulaştığımızda öğle yemeği hazırlıklarını tamamlamış olan Bedriye Hanım’ın evinin doğal ve ekolojik dengenin hâkim olduğu bahçesinde kendimizi bulduk. Yaklaşık bir dönüm olan bahçesinde bizleri küçük ördek yavruları ile tavuklar ve pisicikler karşıladı. Biz misafirler için 2 ayrı çardakta masa düzenleri hazırlanmıştı. Kısa bir tanışma faslından sonra doğal şartlarda yetiştirilmiş ürünlerin olduğu öğle yemeği menüsüne geçtik. Bedriye Hanım'ın tüm yiyecekleri kendi doğal imkânları ile yetiştirip ürüne dönüştürmesi ve bir oda dolusu ev tarhanasını da kurumaya bırakmış halde bulduk. Köy kadınlarını örgütleyen Bedriye Berber Engin hanımefendi, köylerini ziyarete gelen 60 kadar ziyaretçiyi de ağırlayabileceklerini ve diğer köy kadınlarını örgütleyerek, hem Kurşunlu köyünün turizmini canlandırmayı başarmış, hem de kadınlarımızın neler başarabileceğini ispat etmiş. Bu başarısından dolayı Bedriye Hanım, Türkiye genelinde girişimci kadınlar adına ödülleri olan zaman zaman değişik platformlarda ve televizyon programlarında konuşmacı olarak davet edilen bilgili, kültürlü, girişimci, sohbeti dinlenen fenomenbir kadın olmuş. Hatta uluslararası yarışmalarda bile ülkemizi değişik platformlarda temsil ederek onurlandırmış. Bu girişimi ile de birçok kadınlarımıza örnek olmayı başarmış bir hanımefendidir. Kendisini bir çiftçi, bir köylü, bir girişimci ve bir kitapsever olarak tanımlayan Bedriye hanım hayatı boyunca 2 bin 700 civarında kitap okuduğunu gururla ifade etti. Bununla birlikte "İşim gücüm yaşamak" başlığı altında hayat boyu anılarını derlediği kitabını da okurlara sunmaktadır.

Kendisinin örgütlediği köyün diğer kadınlarının da misafir aldığı komşusunun evine giderek çalışma faaliyetleri ile bahçede kazanlarda kaynayan salçaları beylerin kepçeler ile karıştırdıklarını da görme şansımız da oldu. Bu güzel ortamda samimi duygulardan sonra tekrar buluşmak üzere Kınık köyünden Osmanlı İmparatorluğumuzun ilk temellerinin atıldığı Söğüt ilçesine doğru hareket ettik.

Söğüt kent meydanına geldiğimizde akşam üzeri saat 16:30 civarı idi. Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret ederek Halime Hatun, Ertuğrul Gazi'nin kardeşleri ve silah arkadaşlarının mezarlarında dualarımızı okuduktan sonra, o zamanı bizlere yaşatan askerlerin nöbet değişimi görseline de şahit olduk. Çok gururlandık ve gözlerimiz doldu diyebilirim. Bu duygusal ortamdan ayrılarak Söğüt Müzesi'ni de gezmek istedik. Ancak müzenin kapanmasına yetişmiş olmamızla Cevdet Bey'in görevliye ısrarları sonuç verince kısa bir süreliğine müzeye girdik ve o zamanın kıyafetlerini, silahları ve kullanılan el aletlerin görme şansımız oldu. Kısa ziyaret sonrasında görevlinin uyarısı ile müzeyi terk ettik ve Osmaneli ilçesine doğru gitmek için aracımızda buluştuk.

Kurtuluş Savaşı öncesinde Ermeni ve Rum asıllı insanlarında çok yaşadığı Osmaneli ilçesinde yapılan evlerin birçoğu bana Mudanya Giritli Mahallesi'ndeki evlerin dokusunu anımsattı. Mahalle ve sokaklarında birçoğu restore edilmiş evleri görme şansından sonra bir çay bahçesinde çay içerek soluklanma molası verdik. Akşam olduğu ve havanın kararmaya başlaması sonrasında İznik üzerinden Bursa’ya dönüş yoluna geçmeye karar verdik. Böylelikle dolu dolu geçirdiğimiz başta ismini ve içeriğini açıkladığım grubumuz da, üyelerimizin amacına ulaşmış birçok mutlu insan ifadesi gördüm. Bundan sonra da görmeye devam edeceğim anlaşılan.

Bu makale 464 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci