MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya Hal kahvehanelerinin önemi

20 Eylül 2019, 14:43

Efraim Pala


Mudanya Hal Kahveleri; 1954 ile 1960 yılları arasında görev yapan dönemin Mudanya Belediye Başkanı Adnan Hancıoğlu tarafından o dönemde büyük ihtiyaç olan, zeytin ticaretinin yapılması amacıyla inşa edilmiştir. İlçenin uzun yıllar ticaret hayatının kalbinin attığı Hâl Çarşısı, Mudanya’nın merkezinde yer almaktadır.

Mudanya zeytin ticaretinin merkezi olan Hal Çarşısı, zaman içerisinde Mudanya ve Tirilye zeytinlerinin isim babalığını Bursa’nın Gemlik ilçesine kaptırınca, zeytin ve zeytinyağı ticareti de Gemlikli tüccarların tekeline geçmiştir. Bu olumsuzluk sonrasında Mudanya Zeytin Hâli önemini yitirmeye başlamıştır.

Mudanya’nın şu anda mahallesi olan 36 köyünden bilhassa Cuma günleri gelen vatandaşların ticaret yaptığı, mallarının satışının yapıldığı çarşıda, köyden gelen vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, her türlü ürünü bulmak mümkün oluyordu. Zeytin Hâli Çarşısı içerisinde halkın ihtiyacına cevap verecek olan birçok esnaf vardı. Bunların içinde manavlar, bıçakçılar, berberler, sepetçiler, sobacılar, nalbant, zahireci, elektrikçi, tesisatçı vs. gibi el becerisi ve ustalığı gerektiren birçok esnaf Mudanyalı’ya ve çevresindeki köylerden gelen vatandaşlara hizmet ediyorlardı. Özetle Mudanya halkının sosyalleştiği, köylerden gelen vatandaşların burada randevulaşarak sohbetlerin edildiği, arazi alım satımlarının yapıldığı, zeytin, incir gibi tarımsal ürünlerle araç gereçlerin satıldığı bir merkezdi, Hâl Çarşıları Bölgesi...

1995 yılından itibaren marketlerin, mağazaların ve AVM’lerin artmasıyla küçük esnaf yaşam mücadelesi vermeye başladı. Değişimle mücadele etmek hiçte kolay değildi. Zamana yenilen esnaf tek tek kapanarak bugün yerini büyük çoğunlukla kahvehanelerin yer aldığı bir mekân haline dönüştü.

Bugün yüzde 90 oranında kahvehanelerin oluşturduğu bu Hal bölgesinde 5 yıl önce Mudanya Belediyesi tarafından yapılan yenilik ve düzenlemeler sonrasında, kahvehaneler ve dükkânlar modern ve göze hitap eden bir yapıya ulaşmıştı. Ancak bilhassa Cuma günleri kahvehanelere gelen vatandaşların çokluğu nedeni ile yetersiz kalan alanlar dışa doğru genişlemeye başladı. Hâl alanının ortalarına doğru yapılmış olan gölgelikler ve altına konulan masa ve sandalyelerle de vatandaşların Halitpaşa ve İpar caddeleri arasındaki geliş geçişine engel teşkil edildiği açıktır. Şimdiki durumda hanımların ve ailelerin masaların aralarından Hâl alanından geçmeleri mümkün olmamakla birlikte, bu durumuyla da halkın nazarında tepki çekmektedir.

Öyle ki Mudanya Belediyesi,Hâl çarşı esnafı ile birlikte hazırladıkları projeyi 20 Mart 2018 tarihinde Anıtlar Kurulu'na iletmiş. Ancak günümüze kadar Anıtlar Kurulu tarafından sunulan proje onaylanmamıştır. Artık Hâl kahvehaneleri olarak adlandırılan bu bölgenin mutlaka yeni proje ile tanışması gerekmektedir. Modern tuvaletlerin yapılacağı, engelli vatandaşlarımıza uygun yapılaşacağı, güvenlik sistemlerinin olacağı, aydınlanma eksikliğinin giderileceği, tüm sosyal ihtiyaçların karşılanacağı bir proje olmalı! Mudanya’nın merkezi olarak kabul ettiğimiz bu bölgenin zeminine -2 katlı otopark yapılması ile de proje revize edilmeli. Hâl camisinin önünün kapalı bir alan haline getirilip, bilhassa cenaze olduğu zamanlarında cenaze namazının rahat kılınacağı, İpar Caddesi'ndeki trafiği aksatmayacak şekilde cenaze araçları için park yerlerinin oluşturulması ile de modernize edilmesi gerektiği kaçınılmazdır.

Bu bölgenin yeni projeyle yapılanması için Anıtlar Kurulu'nun neden 'olur' izni vermediğini de anlamak mümkün değildir! Büyük bir kitlenin sosyalleştiği bu alanın değişen zamana ve şartlara göre yapılanması isteği, insana verilen değeri de ifade etmektedir.

Bu makale 590 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci