MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

İşgal Direniş 1919

26 Eylül 2019, 12:39

Mehmet Aktoprak


Türkiye’de yetişmiş düşünce ve fikir yazarı olan Hulki Cevizoğlu ile Mudanya 1. Kitap Fuarı'nda çok yakın birlikteliğimiz oldu.

Evimin önünde kurulan Doğu Yayınevi standında kitaplarını imzalayacağını söylendiğinde, “acaba!” aklıma geldi. Doğu Yayınevi standında yazar ve düşünür Hulki Cevizoğlu’nun yayınlaşmış olan kitapları sergileniyordu. Cumartesi günü öğlenden sonra deniz tarafından gelen Cevizoğlu’nun görülmesi ile başlayan ziyaretçi akımı, yayınevinin standının önüne yığılışını izledim.

Yazar Hulki Cevizoğlu’nun en önemli yönü okurunu iyi tanımasıydı. Ziyaretçilerin her sorduğu soruya sabırla cevap vermesinin yanında "hoşsohbet” konuşması kadarda, hazır cevap olması dikkatimi çekti. Akşama doğru sakin dakikaların hakim olduğu süreçte karşılıklı konuşmalarla başlayan tanışma faslı başladı. Yakın bir mesafeden gördüğüm Cevizoğlu,  bir Türkiye sevdalısı… Ulusun sınırlar içinde halkla bütünleşen konuşmaları ile aydınlatan ve doğruyu söyleyen bir düşünür! Eserlerinde, ortaya koyduğu düşünceleriyle,  konuşmaları ile toplumsal iletişimi başlatan mütevazı bir yazar, bir düşünürdür Cevizoğlu!

BASIN KARNESİ BAŞARILI...

Profesyonel yaşantısına baktığımızda gördüğümüz başarı çizgisinin üst sırada olduğu görülür… Sevgi ile sarıldığı düşünceleriyle yoğunlaşan eserleri her sene bir bilgi hazinesini araştırmacı olarak ortaya çıkaran, aydınlığa çıkardığı kitapları ile gündeme oturan Cevizoğlu efsanesi! Yıllarca televizyonlarda “Ceviz Kabuğu” programı ile halkın bilgilenmesini sağlamaktadır. Halen okuyan! halen araştırmaları ile yoğunlaşan… A.Ü “Siyasal Bilimi” lisansı ve “İşletmecilik” yüksek lisansını tamamladı (1980)… Gününü ödülü bulunuyor. Kitap sayısı 34 (İşgal Direniş kitabında) olduğu bilgisi var… Ancak, çok üretken olan Hulki Cevizoğlu’nun daha fazla kitap sayısı olabilir.

Her yazarın ve gazetecinin geçtiği basındaki sıralamaya göre, basın kuruluşlarında muhabirlik ve yöneticilik yaptı. 1981’de Hürriyet Gazetesi'nde gazeteci olarak 8 yıl çalıştı. Hulki Cevizoğlu, sosyal yaşamında çok hareketli olduğu kadarda yapıcı çalışmaları ile tanınır. Siyaset içinde olmak içinde, CHP’den milletvekili adayı olamamış(!) sonrasında Vatan Partisi ile az da olsa bir siyaset arenasında bulunmuş ve istifa ederek siyasi yaşamına nokta koymuştur.

YAZAR VE DÜŞÜNÜR OLMAK ÇOK ZOR...

Türkiye’de yazar ve düşünür olmak çok zor bir yaşam şeklidir… İktidarların hoşuna gitmeyen konuları anlatmak ve yazmak kadar tehlikeli bir sürecin içine girmek demektir. Doğrucu, aydınlatıcı, toplumu yönlendirici, halkın yanında olmak gibi demokrasi ve özgürlükçü olarak; yaşamanın zorluğunu yaşayanlar bilirler! Yazar ve düşünür toplumun sosyal yaşamını yakinen takip eder… Bu konuda yazar ve konuşur! 

Siyasi görüşünü ve doğruları ortaya koymaktan kaçınmayan bir Hulki Cevizoğlu’nu iki gün içinde izledim ve kişisel görüşlerimi ve düşüncelerimi okurlarımla  paydaşlaşmak istedim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: İşgal ve Direniş'i okuyarak, Türk tarihini tekrar okumuş oldum. Hulki Cevizoğlu, Türk tarihini bir tarihçi olarak, bir yazar olarak çok güzel yorumlamış.  (Mehmet AKTOPRAK)   

Bu makale 144 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci