MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (8)

04 Ekim 2019, 12:38

Tevhide Türken


Hiçbir medeni devlet yoktur ki, ordu ve donanmasından evvel iktisadiyatını düşünmüş olmasın. Bizim telakkimize göre, siyasi kuvvet milli irade ve egemenlik, milletin bütün halinde müşterek şahsiyetine aittir. Birdir, taksim edilemez, ayrılamaz ve başkasına bırakılamaz. (1930)

Eğer tüccarlar bizden olmazsa milli servetin ehemmiyetli bir kısmı şimdiye kadar olduğu gibi yine yabancılarda kalacaktır. Onun için milli ticaretimizi yükseltmeye mecbursunuz. (1932)

Bir memleketi işgal ve zapt etmek o memleketin sahiplerine hakim olmak için kâfi değildir. Gerçi asıl olan milletir, toplumdur. Onun da umumi iradesi mecliste belirir. Bu her yerde böyledir. Fakat fertler de vardır. Meclis, memleket ve devlet işlerini fertlerle, şahıslarla yapmaktadır. Her devletin işlerini yöneten şahıs ve şahıslar meydandadır. Hakikati manasız görüşlerle inkara yer yoktur. (1922)

Benim istediğim sadece memleket işlerinin Büyük Millet Meclisi'nde açıkça münakaşa edilmesidir. Büyük Millet Meclisi'nde Türk Milleti'nin gözü önünde açıkça konuşulamayacak hiçbir iş yoktur. Bir takım özel ve saklı amaçları gizleyerek kalbinde, vicdanında tutarak sebep diye olur olmaz şeyleri söylemek doğru değildir.(1920)

Millete efendilik yoktur. Hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. (1921)

Türklerin vatan sevgisiyle dolu olan göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima demirden bir duvar gibi yükselecektir. (1921)

Gerektiği zaman vatan için bir tek fert gibi yekpare azim ve karar ile çalışmasını bilen bir millet elbette büyük istikbale layık ve namzet olan bir millettir. (1927)

Yurt toprağı sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimizin senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedi hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. (1930)

Millet için ve milletçe yapılan işlerin hatırası her türlü hatıraların üstünde tutulmazsa, milli tarih mefhumunun kıymetini takdir etmek mümkün olamaz. (1931)

Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt bağrından çıktığımız Türk Milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ızdırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir. (1920)

Bize milliyetçi derler. Ama biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir. (1920)

Korku üzerine hakimiyet bina edilemez. Toplara istinat eden hakimiyet payidar olamaz. (21 Mart 1930)

Memleketin ve inkılabın içerden ve dışarıda gelebilecek tehlikelere karşı masumiyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması lazımdır. (25 Mart 1931)

Türkiye'de Bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü Türk Hükümeti'nin ilk gayesi halka hürriyet ve saadet vermek, askerlerimize olduğu kadar sivil halkımıza da iyi bakmaktır. (21 Haziran 1935)

Toplumda en yüksek hürriyetin en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak ve ancak tam ve kat-i manasıyla milli egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de eşitliğin, adaletin de dayanak noktası milli egemenliktir. Toplumumuzda, devletimizde hürriyet sonsuzdur. Ancak onun hududu onu sonsuz yapan esasın korunmasıyla mevcut ve çevrelidir. Bir insan belki kendi arzusuyla şahsi hürriyetini yok etmek ister. Fakat bu teşebbüs koca bir milletin hayatına ve hürriyetine zarar verecekse muazzam ve şerefle dolu bir millet hayatı bu yüzden sönecekse ve o milletin çocukları ve torunları bu yüzden yok olacaksa bu teşebbüsler hiçbir vakit hürriyet namına müsamaha ile telakki edilemez. Hiç şüphe yok, devletimizin ebedi müddet yaşaması için memleketimizin kuvvetlenmesi için milletimizin refah ve mutluluğu için hayatımız, namusumuz, şerefimiz, geleceğimiz için ve bütün kutsal kavramlarımız ve nihayet her şeyimiz için mutlaka en kıskanç hislerimizle bütün uyanıklılığımızla ve bütün kuvvetimizle milli egemenliğimizi muhafaza ve müdafaa edeceğiz. (1923)

-Devam edecek-

Bu makale 200 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci