MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Uykuda görülen uyku apnesi ve horlama

24 Ekim 2019, 13:57

Mehmet Aktoprak


Uyku bozukluklarının, hem toplum hem de kişisel olarak ciddi sağlık problemlerine, ekonomik kayıplara yol açtığı bilinmektedir. Bilimsel olarak uyku; vücudumuzun, organlarımızın yenilendiği ve aşağıdaki işlevlerde önemli olduğu düşünülmektedir;

* Vücudun yenilmesi ve çocuklarda büyüme hormonunun salgılanması,

* Metabolik enerjinin korunması, bedensel olarak dinlenme,

* Organların fizyolojik onarımı,

*  Entelektüel performansın korunması, öğrenme ve hafıza,

 * Sinirsel yenilenme, ruhsal dinlenme yapılacaktır.

 UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUĞU:  HORLAMA HASTALIĞI...

Toplumda pek üstünde durulmayan, çoğu zaman normal olarak karşılanan ve sosyal sorunlara yol açması dışında gereken önem verilmeyen bir hastalık konusudur . Üst solunum yollarındaki kasların gerginliğinin azalması sonucu dilin arkaya kayarak diğer gevşek dokularla beraber titreşime yol açması; horlama sesinin çıkmasına neden olur. Yumuşak damağın ve küçük dilin normalden uzun olması, büyük bademcik ve geniz eti ya da burundaki darlıklar da horlamayı tetikler. Horlama sıklığı yaş ve kilo alımı ile önemi artmaktadır. Vücudun oksijen ileten hava yollarının tam olarak açık olmadığını gösterdiği için önemli bir belirtidir.

UYKU APNESİ NEDİR?

Apne kelimesi Yunanca’da soluksuz kalmak anlamına gelir. Uyku Apnesi, uyku sırasında tekrarlanan solunum durmaları ile oksijen düşmeleri ve uyku bölünmelerine neden olan, ani ölüm riski oluşturan, birçok vücut sistemini ilgilendiren ciddi bir hastalıktır...

UYKU APNESİNDE GÖRÜLEN BELİRTİLER..

Uzun zaman devam eden horlama, gündüz aşırı uyku hali veya uykuda fark edilen gece uykuda solunum durması en tipik üç bulgusudur. Bir de yorgun/dinlemeden uyanma, sabah baş ağrıları, gece boğulma hissi ile ya da çarpıntı da sıkça olur. Halsizlik, gece sık tuvalete kalkma, depresyon ve sinirlilik diğer görülen bilgilerdir. Uyku hastalıklarına bağlı gündüz artmış uyku hali, hastaların işleri yapmasını engelleyecek onları başarısızlığa sürükleyebilir. Uyku Apneli hastalarda genellikle sosyal yaşamlarında azalma, ruh sağlığı ve kişinin kendi enerjisinin azaldığını hissetmesi gibi sorunlar tedavi ile düzeltilmesi mümkündür.

YRD. DOÇ. DR ADNAN USALAN GÖGÜS HASTALIKLARI UZMANI VE UYKU ARAŞTIRMA UZMANI

Anlatmaya çalıştığım konu uzmanı olan Yrd. Doç. Dr. Adnan Usalan ile konuştuğumda kendimde gördüğüm uyku düzenimi anlattım. Teknisyen arkadaşı çağırdı ve boş yatak olup olmadığını sordu?

 –Mehmet Hoca için bir yatak hazırla ve Cumartesi günü saat 22.00'da davet et!

Bu ara verilen bir kitapçıkta konu ile ilgili bilgileri okudum ve anlatılan bilgileri harmanlayarak yazı şekline getirdim. Cumartesi günü geldiğinde daveti aldım ve Medical Park Tarsus Hastanesi Acil Servis'te teknisyen arkadaş bekliyordu. Acilde kan alındı ve göğüs filmi çekildi. Bu işlemlerden sonra 7. kata çıktık ve odaya girdiğimde şaşkınlık içinde kaldım.

Geniş bir oda ve bir masa, çok rahat ortopedik yatak, soyunma dolabı ve müstakil modern bir tuvaleti olan odanın içinde bir televizyon olduğunu gördüm. Teknisyen gerekli cihazları vücuduma monte etti ve direk olarak ekranda vücudumun vereceği tepkiler izlenmeye alındı. Sabah saat 7.30’da işlem bitti ve üzerimdeki cihazları çıkardı. Bu işlemi görmediğim için bende, tedirgindim.  Ancak o kadar kolay bir işlem ki, yatağınızda uyurken; vücudunuzun tepkilerini haberiniz olmadan kayıt altına alınıyor ve iki hafta sonunda teknik bilgileri Adnan Hocam, hastalara en ince detayına kadar anlatıyor. Yapılması gereken tedavi şekli bu seans sonunda belirleniyor ve tedavi başlıyor.

Uygu Apnesi bir hastalık olduğunu unutmayalım. Bu konuda korkmaya gerek yok. Kısa bir zaman içinde Yrd. Doç. Dr. Adnan Usalan'ı ziyaret ettim. Hastalığım ile ilgili öğreneceğim bilgiler sayesinde, bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu hatırlatmak isterim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Medical Park Tarsus Hastanesi, sağlık konusunda tıpta yaptıkları atılımlarla hastalarına şifa dağıtıyor. Yrd. Doç. Dr. Adnan Usalan'a teşekkür ederim. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 323 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci