MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yüce Atatürk diyor ki... (12)

01 Kasım 2019, 16:34

Tevhide Türken


Yıl 2003.. Yer Ankara.. TV8 ekranında sabah kuşağının sunucusu Erkan Tan. Konuğu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sayın Sinan Aygün .. Söyleşinin konusu, Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyetimizin 80. yılı münasebetiyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anılarına ATO tarafından hazırlanan Ateş Aktar ve Engin Gökdeniz'in koleksiyonlarından yararlanılarak resimlendirilen özel basım bir ansiklopediden bahsettiğinde heyecanla bu özel esere erişmeliğim dedim ve 6 Ağustos'tan bu yana 12 haftadır yayınlanan "Yüce Atatürk diyor ki..." başlıklı yazımın ana kaynağını oluşturan yukarıda kısaca özetlediğim gibi bu yapıttan olup, yazımı başta da belirttiğim gibi o dönemin ATO Başkanı Sayın Sinan Aygün beyin titiz çalışmaları ve anlam yüklü yazısıyla sonlandırırken, özgürlüğümüzün simgesi Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, aziz ülkemize esenlikler dilerim.

ATATÜRK

"Bu kitap, bir milletin varoluş savaşının öyküsüdür. Binlerce vatan evladının kanıyla yazılmış kahramanlık destanının yaratıcısının ağzından anlatımıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden yeni bir Cumhuriyet oluşturma başarısını göstermiş ender liderlerden biridir. O yalnızca imkansız diye nitelendirilen kuruluş mücadelesini kazanmakla kalmamış ayrıca geri kalmış bir toplumdan çağdaş bir milletin ve uygar bir devletin de yaratıcısı olmuştur. Atatürk umudun yitirildiği direnme gücünün tükendiği zannedilen bir ortamda korkusuzca ortaya atılmış 1. Dünya Savaşı'nın galip devletlerine karşı Türk Milleti'nin bağımsız idare yetenekleriyle yönetmiştir. O bitip tükenmeyen enerjisi doğru ve hesaplı adımları ileriyi görme ve sezme yeteneği deha ürünü komutanlık ve teşkilatçılık vasıfları hayallere yer vermeyen gerçekçi tutumu zaman yer ve imkan faktörlerini mükemmel  değerlendiren yetenekleriyle Türk milletini ve Türk vatanını yok olmaktan kurtarmış milli bir kahramandır.

"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen Atatürk, yen i Türk devletini bu düşünceden ilham alarak hür ve bağımsız temeller üzerine kurmuştur. Atatürk sadece bilgili bir asker, uzak görüşlü bir devlet adamı değil aynı zamanda gerçek bir düşünürdür. Ayrıca sadece düşünce üretmekle kalmamış bu düşünceleri gerçekleştirerek üçüncü dünya ülkelerine bağımsızlığın ve kuruluşun yolunu da göstermiştir.

Bugün bağımsızlık savaşı veren pek çok ülkede Atatürk adı halen bir bayrak gibi dalgalanıyorsa, nedenini burada aramak doğru olur. Batılı ülkeler onu övgüye, hayranlıkla ve hep coşkuyla takip etmişlerdir. 19 Mayıs 1919 gününün sabahı başlayan Türk mucizesi batıyı yalnızca hayrete düşürmekle kalmamış, onların Mustafa Kemal Paşa ve Türkler hakkında coşku ve övgülerine neden olmuştur. Atatürk, kendisinden önce gelen bazı komutanlar gibi muharebeyi kazandıktan sonra zafer sarhoşluğuna kapılmayıp durulacak yeri ve zamanı isabetle kestirmiş, barış hedeflerine ölçülü ve dikkatli bir biçimde yaklaşmıştır. Lozan'da Misak-ı  Milli hedefleri doğrultusunda bağımsız  bir vatan ve millet yaratılmasına özen gösterilmiştir. Çünkü o üstün konuma vasıflarının yanın da kalıcı bir barışın ancak bir şekilde tesis edebileceğini görebilecek siyasi bir deha sahibidir. Ancak Atatürk'ün eserini yücelten sadece vatan kurtarıcılığı ve tam bağımsızlığa sahip bir devlet kuruculuğu da değildir. Onu ölümsüzleştiren olayların belki de en önemlisi yeniden kurduğu devletin sonsuzluğa kadar bağımsızlığını koruyabilmesi için yaptığı devrimlerdir. Atatürk, halk adamıdır. Halkın derdini dert, kıvancını kıvanç bilmektir. Aynı zamanda Atatürk'ün milletine inanç ve güveni sonsuzdur. O benim kuvvet ve kudretim halkın bana gösterdiği itimattan ibarettir diyerek kuvvetin kaynağını açıklamış Türk Milleti'nin büyüklüğüne inanmıştır. Türk olmakla övünen milletin bir bireyi olmakla kıvanç duyan bir önderdir. Atatürk'ün en büyük eseri kurduğu ve şekillendirdiği Türkiye Cumhuriyeti'dir. "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" diyerek açıkça dikkatlerin kendi üzerine yoğunlaşmamsını, hayranlığın kendisine yönelmemesini, bir ölçü konulacaksa Türkiye Cumhuriyeti'nin eriştiği düzeye bakılarak değerlendirilmesini vurgulamıştır.

Büyük Atatürk'ün bizlere miras bıraktığı çağdaş uygarlığı belirleyen ülkelerin önünde yer alma hedefine ulaşabilmek ve Cumhuriyet kuşağı yükümlülüğümüzü yerine getirebilmek için çok çalışmak ve çok işler başarmak zorundayız. Bugün Büyük Atatürk'ün yolundan giden bizlere düşen görev de yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş hedeflerimizi büyük tutmaktır. 10. Yıl Nutku'na koyduğu sonra çıkardığı iki sözcük kendisi için istediğinin ne derece mütevazi olduğunu gösterir.

"Beni unutmayın!"

Evet, O sadece "Beni unutmayın" demişti. O'nu unutmadık, unutturmayacağız!

Sinan AYGÜN / ATO Başkanı"

Bu makale 355 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci