MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'da bir Pazar günü

01 Kasım 2019, 16:40

Efraim Pala


Murat, bir hafta yorucu ve stresli çalışmadan sonra eşi ve çocukları ile birlikte Mudanya'da güzel bir gün geçirmeyi düşünür. Çocukları da sürekli istiyordu zaten. Bu gayet normal ve sosyal ihtiyacıda içeren bir istekti onlar için. Güneşin ışıl ışıl parladığı bir Pazar gününde ailece yapılan kahvaltıdan sonra, öğle saatlerinde sevinçle araçlarına binerler ve Mudanya’ya gitmek üzere yola çıkarlar.

Mudanya'ya yaklaştıkça, Güzelyalı girişindeki trafik lambalarından itibaren otoyolda karşılaşılan trafik yoğunluğu ile aile fertleri neler oluyor demeye başlayıp, manasız bir şekilde birbirlerine bakarlar.

Evet, gerçekten neler oluyordu?

Araçları içinde iken adım adım şehir merkezine doğru yürüme hızında gidilebiliyorlardı. Bursa’dan 30 km’lik bir mesafeyi kısa sürede aşarak Mudanya'ya gelen Murat ve ailesi şehrin girişinde kalıverdiler. Uzun araç kuyruğundan dolayı şehrin içerisine girmek ne mümkün! 2 km’lik bir yolu 'of'laya 'pof’laya kat eden Murat ve ailesi nihayet Mudanya’nın merkezine ulaşır. Araçlarını park edecek bir park yeri arayıp bulmak için arayış içine girerler. Bir otopark bulmakta hiç kolay olmasa gerek! Var olanda doludur zaten. Neyse Murat arka sokaklarda, kaldırım üzerine koyacak bir yer bulur nihayetinde...

Hadi bakalım şimdi doğru sahile gezmeye...

Sahile giderken kaldırımlarda yürümek mümkün değildir; çünkü, çok dardır. Murat ve eşi, çocuklarının ellerinden sıkı sıkıya tutarlar ve kendilerini yola atarlar. Otomobillerin adım adım ilerlemeye çalıştığı yoldan denizin maviliğini takip ederek karşıya geçerler. Azmin sonu! Başarmışlardır! Zafer kazanmış bir komutan edasıyla sahildedirler artık.

Sahile ulaşınca biraz deniz havası almak ve biraz da sakinlemek isteyen Murat ve ailesi, yürürken martılara ve denizin ufuklarına bakarak hayal kurmaya başlarlar. Bir ara ayağı bir şeye takılan Murat, zemine doğru bakınca kaplamaları bozulmuş olan alanda ayağının sıkıştığını görür. Orada denize ve ufka bakmaktan ziyade öncelikle basacağı yerede bakması gerektiğini anlar.

Biraz yürüdükten sonra bir an şaşırırlar. Mudanya’ya geldiklerine emindirler. Ama iskeleye yaklaşınca, Mudanya’nın kalbinde olmalarına rağmen, "Bursa" isminin yazılmış olduğu panoların önünde kendilerini bulurlar. "Bursa" yazılı panoları buraya koyanın zekâsında bir sorun olduğunu düşünerek tebessümde bulunurlar.

Kalabalık arasında yürümekte sorun yaşamaktadırlar. Soluklanmak ve çay içmek için bir çay bahçesine otururlar. Ailece birkaç çay içtikten sonra gelen yüklü fatura bilgisi sonrasında hayretler içinde kalırlar. Çünkü fincan kadar küçük bardakta içilen çay 4 TL imiş. Çayların parasını söylene söylene ödeyen Murat’ın eşi bir paket ayçekirdeği alır; sahilde hem çekirdek çitleyip gezerlerken bir yandan da oturacak bir bank ararlar. En nihayetinde boş bir bank bulurlar ve hemen otururlar. Oturdukları bankta ellerindeki ayçekirdeğini yemeğe devam ederler. Çitledikleri çekirdeğin kabuklarını bir yerde toplamakta ne kadar zordur! Aman ne olur ki deyip yere atmaya başlarlar.

Bu arada içilen çay ve meşrubatların ardından çocukların ve kendilerinin tuvalet ihtiyacı hâsıl olur. Sahilde yürürken ararlar ararlar, fakat bir WC bulamazlar. Balık lokantalarının birine rica ederler fakat "siz kaçıncı kişisiniz" diyen sahibi, lokantanın WC’sini kullanılmasına izin vermez. Çocuklar iyice sıkışmışlardır. Biraz daha yürüyünce Mudanya Mütarekesi binası ile karşılıklı manzaraya sahip olan konteynerden yapılma bir WC ile karşılaşırlar. Çok şükür bir WC bulmuşlardır. Hemen çocukların ihtiyacı giderilir. Ancak WC'nin kapısı açık, tuvalet ihtiyacını görüp dışarıya çıkan kişiler sahilde yürüyüş yapan insanlarla yüz yüze kalıyorlar. Tabi bu durum hiç hoş değil ama olsun rahatladı ya çocuklar!

Murat ve ailesi açık hava ve bol iyotlu bir ortamdan dolayı olsa gerek acıkırlar. Balık yemek için bir balık lokantasına girerler. Yemek masaları lokanta içinde değil, insanların yürüdüğü alana taşınmış. Neyse yine de otururlar. Sahilde yürüyen insanların bakışı altında utana sıkıla balıklarını yerler ve lokantadan çıkarlar.

Akşam olmak üzeredir. Artık dönüş vaktidir. Araçlarına doğru yürürler ve araçlarına binerler. O da ne?

O küçücük ve daracık yollarda ne kadar çok araç vardır. Zar zor da olsa yola, trafiğe çıkmayı başarırlar. Ama trafik kilit olmuş, ilerlemek mümkün değil! Stadyum arkasından başlayıp Demirhane mevkiine kadar yaklaşık 3 km bir kuyruk! Murat ve ailesi; yine sıkıntı, yine stres dolu bir ortamı kendisi ile aynı kaderi paylaşan sürücüler ile geçirmek zorunda kalır.  Bu arada Mudanya’dan çıkmadan da akşam olmuştur. Eve geç kalmanın da vermiş olduğu baskı altında Murat, söylene söylene araç kullanmaktadır.

Bir daha Mudanya’ya gelmeyeceğini söylemesi de Mudanya’nın kendisine ve ailesine vermiş olduğu kazanım olarak kalır…!

Bu makale 620 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci