MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

İster bey ol, ister paşa!

08 Kasım 2019, 11:54

Kaan Tuğracı


Çok kıymetli okurlarım ve hemşehrilerim, bu üsbu neşriyatıma "Cuma Namazı sonrasında ahbaplarımla hasbihal" başlıklı neşriyatıma verilen cabetle ilgili kalem çalmak istiyorum.

Mudanya'mızdaki ibadethaneler,  vazifelileri ve Diyanet'in nahiye mümessiliyle ilgili kalem çaldığımın üzerinden hemen hemen iki ay geçti. Diyanetin nahiye mümessilliğinden evvel üsbu Yavuz Bey oğluma, tarafıma iletilmek üzere telgraf  gelmiş. Neşrettiğimiz aksi kaziyelerin gözden geçirilmesi istirham edilmiş.

Diyanetin Mudanya'mdaki mümessili, kalem çaldığım neşriyatın asl-ü esas tarafının olmadığını, bu tarz aksi kaziyelerin müesseseyi ve vazifelileri yıprattığını göndermek yaparak, bahse konu olan aksi kaziyelerle ilgili olarak müesseseden ve muhataplarından bıdaa alınabileceği, vazifeliler hakkında bundan böyle kalem çalınacak neşriyatlarda daha dikkatli davranılması, bazir kelamlarla hareket edilmemesi kelamlarında bulunmuş.

Çok kadirşinas dost ve ahbaplarım, bu hususu çok uzatmamak adına yüksek müsaadelerinize sığınarak Mudanya'mızın mümessiline bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

Başta zatıaliniz ve kalem çaldığımız hiç bir kimse matbuatımıza, matbuatımızın kalem çalan zatı muhteremlerine ve Yavuz Bey oğluma aba altından asa göstermesin! Senevatlar evvel çaldığım neşriyatla ilgili bazı nahiye reisleri ve evkaş takımı yetkili yüce mercilere iştika etmişti. Yüce yaradana şükürler olsun adelliğimiz, kalem çaldığımız aksi kaziyelerde haklı olduğumuz yetkili mercilerce ispatlanmış oldu. Yüce yaradan tarafsız mükerreat vericileri başımızdan eksik etmesin. O yüzden Mudanya'mızla, ahaliyle ilgili haklı aksi kaziyelerde haksız şekilde mağdur edilen yurttaşların yanında olmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim. Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır. Bendeniz de Mudanya'mızın, Mudanyalının haklı olduğu aksi kaziyelerde susarsam namussuz olayım!

Kalem çaldığım aksi kaziyelerin asl-ü esas olmadığını başta zatıalin, ibadethanelerin mahfellerinin reisleri ve vazifelileri çok iyi biliyorlar. Çayırbaşı İbadethanesi'nde vazife yapan müezzin efendi, zatıalin ve imam hatibinin zulmünden dolayı üzüntüden hastalanıp üsbularca şifahanede kaldı... Kalem çaldığım o neşriyatımla ilgili makamınıza kaç kez ibadethanelerin mahfel reisleri, cemaati müntekalar geldi. Burgaz'daki alemi siyasi çevresi olan imam hatiplere bir şey yaptınız mı? Aher başka aksi kaziyeler de var lakin, şimdilik Yavuz Bey oğlumun hatrı için susayım!

Hüviyetin, benim evladımdan küçük. Bıdaa alma kaidelerinin nasıl olduğunu ve adabı bizler çok iyi biliriz.

Yüce Allah'ın kaidelerine sözde değil, gönülden bağlıyım.

Sen, sen ol bir din vazifelisi olarak kendi dimağınla hareket et, tüm vazifelilerine karşı adil ol, eşit mesafede davran, cemaatin serzenişlerine kulak as, vazifelilerini kayırma!

Hülasa-i kelam görev  yapan tüm idareciler de, dimağından şunu asla çıkarmasınlar! Makamlar, mevkiler geçici!

Ne güzel laflamış laflayan...

İster bey ol, ister paşa.

Bir gün akibet gelecek başa.

Tüm okurlarımın gözlerinden öpüyor; bu vesileyle yarın (8 Kasım Cuma) idrak edeceğimiz İslam alemi açısından oldukça önemli olan, Hz. Muhammed'in doğumu olarak kabul edilen Mevlid Kandilinizi tebrik ediyorum.

Ayrıca, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızı ve sevgimizi, ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, Büyük Önderimizi özlemle andığımızı ifade etmek istiyorum. Ruhu şad olsun.

Bu makale 385 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci