MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Yaşar Kılıç

Zeytincinin kolay yılı zor yılı oldu

14 Kasım 2019, 15:16

Yaşar Kılıç


Bu sene bölgemizde ve ülke genelinde zeytin rekoltesi geçen yıla göre daha az.  Böyle yıllarda zeytin üreticisinin girdileri karşısında kaybettiklerini üreticisine kazandırdığı ender yıllardandı.

Zeytin rekoltesi az olduğu için üretici lehine fiyatı artar, üreticisine para kazandırırdı. Yükselen fiyat sonra ki senelerde de üreticisini üretim girdileri karşısında korurdu.  Üreticinin ümitlendiği bu sene Marmarabirlik üreticisini ümitsizliğe itti. Tüccar zeytin rekoltesinin az olduğundan dalından zeytin almaya çalışırken açıklamalar ardı ardına geldi.

Birlik yöneticilerinin yaptığı açıklamalar;

Bölgemizde 161 bin ton zeytin olduğu, bunun ortaklardan 85 bin ton rekolte beyanının geldiği bunun 42 bin 500 tonunun alınacağını açıkladılar. Alınmasını açıkladıkları oran geçen yıldan az ve yeni üye yapılan üyeler sebebiyle de üreticilerin kotalarında geçen yıla oranla çok büyük düşüşler oldu. Bir de geçen yılın fiyatlarını avans fiyatı olarak açıkladılar. Tüccarın piyasadan çekildiğini birliğin tek alıcı olarak kaldığını söylediler.

Bunun sebebi üretici mi, yoksa birlik ve belediye yöneticileri mi?

Bu sene birlik bölgemizdeki zeytin rekoltesinin yaklaşık dörtte birini alacak. Kalan zeytinin arkasında bir güvencesi olmadığı için tüccar piyasadan çekildi. Kaba girecek malın alıcısı da tek başına tüccar kaldığı için üretici lehine bir rekabet şansı kalmadı. Birlik ve zeytin yetiştiren ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi kaptan tüccar gibi zeytin alıp satacaklarını açıklasaydılar durum çok farklı olurdu. Özellikle birliğine ve belediyelerine güvenen birliğe ortak büyük üreticiler ve birliğe üye olmayan üreticiler zeytinlerini kaba koymayı tercih edeceklerinden Marmarabirlik rahat bir alım kampanyası geçirecek, tüccar da birliğin açıkladığı fiyatın üzerinden alım yapmak zorunda kalacaktı. Böylece hem birlik, hem üretici daha çok kazanacaktı.

Birliğin çiğden almadığı zeytini üretici ya kabına koyacak yada yok fiyatına tüccara verecek. Son 4-5  senedir kapta da zeytin para yapmıyor. Bir de tüccara çarpılması cabası.

Tüccarın birliğin alım politikası karşısında köyler de alım yaptığı fiyat listesine gelince;

170 tane 12 TL, 180 tane 11 TL, 190 tane 10 TL, 200 tane 8 TL, 210 tane 9 TL, 220 tane  7 TL, 230 tane 6 TL, 240 tane 5,50 TL, 250 tane 5 TL, 260 tane 4,50 TL, 270 tane 4,25 TL, 280 tane 4 TL, 290-300 tane 3,50 TL'den alım yapıyor. Birlik 25 dane zeytine 8 tl avans fiyat vereceğini açıkladı. Tüccar 25 tane zeytini 5 TL'den alırsa birlik bu fiyatla piyasa da nasıl rekabet edip zeytinini satacak?

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, geçen yıl fiyat belirlenirken gübre ve ilaca gelen yüzde 100 zamlardan 2018-2019 yılının etkilenmediğini söyledi.  Gelen aşırı zamlardan bu yıl 2019-2020 etkilendi. Üreticiler ümitlenmesinler, bahane şimdiden hazır! Üretici, 25 dane zeytini tüccara 5 liradan sattığı için tatminkar bir artış yapmalarının mümkün olamayacağını açıklayacaklardır. Oysa üretici tüccara ürününü yok pahasına satmaya mecbur bırakılıyor. Bundan hem üretici, hem de birlik zarar görüyor.

Özetle birliğin almış olduğu yanlış kararlar ve belediyelerin üreticilerin sorunlarına kayıtsız kalmaları sonucunda üreticinin para kazanacağı yılda tüccara ezdirdiler!

Bu makale 609 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci