MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Ekonomik darboğazın sonuçları

21 Kasım 2019, 17:18

Efraim Pala


Kıymetli okurlarım; ülkemizdeki işsizlik oranı 2,9 puan artarak yüzde 14'e çıktı. İşsiz sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişiye yükseldi. 15 ile 24 yaş gurubundaki gençlerimizin işsizlik oranı da 6,6 puanlık yükselişle yüzde 27,4 seviyesinde olduğu açıklandı.


Ekim ayının bir önceki yıla göre enflasyon oranı ise yüzde 8,50 olarak açıklanması çarşıda, markette, pazarda vatandaşa yüzde 21-25 arasında yansıması, bu hayat pahalılığını yaşayan bizlere çok inandırıcı gelmedi. Yani resmi açıklanan enflasyon oranı gerçeklerden çok uzakta kalması, halkı çaresiz bırakmaktadır. Hatta bazı temel tüketim mallarında yüzde 50'ye varan artışlar yaşanması sonucunda, vatandaşın alım gücü her geçen gün de azalmaktadır.


Vergi Usul Kanunu'nda da harç ve ceza artışları yeniden değerlendirilmiştir.  Buna göre 2020 yılında MTV, pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları 22,58 oranında artış sağlanması gerçek enflasyon oranını sizce tescil etmiyor mu?
Hastalık, ekonomik sıkıntı ve aile geçimsizliği sonucunda çıkış yolu bulamayan ve çaresiz kalan vatandaşlar bunalıma girerek intihar etme yolunu seçiyor. İntihar oranları hakkında da birkaç rakam vermek istiyorum. Türkiye’de 2000’li yılların başlarında her yıl 2 binli rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm olayları, 2012 yılından itibaren 3 binli sayılara çıkmış durumda. En son yayımlanan 2018 yılının verisi olarak 3 bin 161 kişinin intihar etmesi sonucunda ölmesi, vatandaşın yaşamış olduğu sıkıntılardan çıkış yolu bulamamasının işaretidir. Bu, günde 8 kişinin yaşamına son verdiği anlamına geliyor. Ne kadar vicdan titreten acı verici bir durum değil mi?


Öte yandan açıklanan ekonomik politikalar sonucunda köprü ve otoyolların yolcu geçiş garantili özel sektöre yaptırılması ardından, şehir hastanelerindeki hasta garantili düşünce de iflas etmiş durumdadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, "Bu hastaneleri genel bütçeden kendimiz yapsaydık, hizmet gideri olarak bütçede ayrılan bedelin en az yarısını öderdik" açıklamasını bulunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehir hastanelerimize bakın. Zarar ettiğini söylüyorlar. Halkımıza hizmet etmek için zarar ediyorsak varsın zarar edelim" cümlesini kurarak hizmet etmenin maddi karşılığının önemsiz olduğunu vurgulamaktadır!


2016 yılında Türkiye Varlık Fonu'na devredilen dev şirketlerin de mali performansındaki başarısızlıkları dikkati çekiyor. Varlık Fonu'ndaki ÇAYKUR, BOTAŞ, TCDD, Ziraat Bankası, Halkbank, THY, PTT, Kayseri Şeker Fabrikaları ve Denizcilik İşletmeleri'nin kârlarında ciddi düşüşler görülmektedir. Fon bünyesinde bulunan şirketlerin borçları da gittikçe artmakta olduğunu da kimse görmüyor ve duymuyor.


Hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonominin kötü yönetilmesinin sonuçlarını hepimiz iliklerimize kadar hissediyoruz. Çiftçilikten, hayvancılıktan ve üretimden uzaklaşan halkımız, çareyi asgari ücretli bir iş bulma umudu ile yaşayıp kentlere göç etmekte buluyor. Sanayici ayakta kalmak için ecel terleri dökmektedir. Türkiye’nin bel kemiği olan birçok fabrika da satılmıştır. İnsanların, yüzde 80‘i asgari ücret ile kıt kanaat geçinmeye çalışırken işinden çıkarılarak, işsiz kalması da yaraya tuz biber ekiyor, maalesef.


Kıymetli okurlarım, yukarıdaki acı tablolar yerine daha iç açıcı verileri yazmak isterdim. Son zamanlarda açıklanan veriler üzüntü ve endişe verici.  Bütçeye kaynak oluşturmak için sürekli yeni vergi paketleri açıklanıyor. Vergiden bile vergi alınır hale geldi. Tüm ekonomik çevrelerin yanında, sokaktaki vatandaşın bile hükümetin yıllarca yapmış olduğu yanlış ekonomik politikaları söylemesini, bizleri yönetenler kulaklarını tıkamışlar, duymuyorlar. Şehir Hastanesi örneğinde olduğu gibi, duyduklarında ise iş işten geçiyor. Olsun, yanlış yapılan ekonomik politikalar sonucunda faturayı ödeyecek vatandaşlar var ya, sıkıntı yok !

Kaynak : TÜİK, Cumhuriyet Gazetesi (Emre Deveci)

Bu makale 595 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci