MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Yaşar Kılıç

Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (2)

05 Aralık 2019, 15:23

Yaşar Kılıç


Marmarabirlik'e bağlı 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatif Başkanı, yaptığı basın açıklamasında; Güneydoğu'ya, Akdeniz ve Ege'ye Gemlik tipi fidanları biz dağıtmadık ki. O bölgelerden bizim bölgeye kaçak sevkiyat olduğundan dolayı tüccarlar oradan 2-2.5 liraya zeytin alıp bu bölgede buranın zeytiniymiş gibi satmaya çalışıyorlar ve biz çok büyük mağdur oluyoruz.  Eğer bu şekilde olmasaydı sadece bu havzada Tirilye ve Gemlik tipi sofralık zeytin üretimi kalmış olsaydı Bursa, Balıkesir ve birkaç çevre il dahil bu zeytin çok çok kıymetli olurdu.

Geçmişte devletimiz Avrupa Birliği'ne girmeden ülkemizdeki zeytin ağaç sayısını artırmak için zeytin dikimine destek verdi. Tirilye tipine dönüm başına 45 lira verirken diğer zeytin cinsleri için 25 lira destek verdi. Bu yüzden bölgemizin dışında da, hem sofralık olması ve hem de yağ veriminin yüksek olması sebebiyle Tirilye cinsi zeytin çok ekildi. Zeytin ekili arazilerin sahil kenarlarında ve şehir kenarlarında olan büyük kısmı imara açılarak söküldü. Devletimiz zeytin ağacı dikimi için destek verdiğinde ülkemizde kişi başına düşen zeytin yağı tüketimi 1 liraydı. Günümüzde televizyonlardaki sağlık programlarının etkisiyle zeytinyağı tüketimi kişi başına 2,5 litreyi geçti.

Bölgemizin dışındaki zeytin ekili alanların olduğu bölgelerdeki üreticilerin en büyük sorunu Marmarabirlik gibi bir örgütlü yapıya sahip olmamalarıdır. Tamamen tüccarın insafına kalmış durumdalar. Tüccarda o bölgelerden sofralık zeytini nerdeyse yağlık fiyatına alıp, tüketiciye büyük kâr ederek satıyorlar. Bu durum da bizim bölgemizdeki zeytinin fiyatını düşürüyor.  O halde biz ne yapabiliriz?

Ali Başkan,  Ziraat Odası Başkanı'na üç köyün (Yörükyenicesi, Çayönü, Emirleryenicesi) nasıl bir araya gelerek kooperatif kurduğunu sorsa, ne yapacağını da çok iyi anlayacaktır. Bu üç köyün ürettiği sütü süthaneler ucuza alıyordu. Turköy Sendikası Mudanya Başkanı Mehmet Eker, üç köyün süt üreticisini Çayönü köyünde bir araya getirerek toplantı yaptı. Toplantıya sendika başkanı ve Çanakkale'nin süt üretimi yapan bir köyünün Kooperatif Başkanı gelerek örgütlenmenin faydalarını anlattılar. Toplantıdan sonra üç köyün süt üreticileri, Raif Döner başkanlığında kooperatifi kurdular. Yemi toptan alıp, az kârla üreticilerine sattılar. Sütlerini bir araya gelerek tek elden süthanelere daha iyi fiyata sattılar. Kısa sürede kooperatif ortaklarına kazandırırken, kooperatifin kendisi de kazandı.

Marmarabirlik yöneticilerinin de yapması gereken bahane; üretmek değil, Ziraat Odalarının organizasyonuyla dışımızda zeytin üretimi yapılan bölgelerde örgütlü olmanın faydalarını anlatarak, örgütlü yapıların kurulmasını sağlamalarıdır.

Büyükşehir Yasasıyla belediyeler bütçelerinin yüzde 10'nu kırsala harcamak zorundalar. Belediyeler verecekleri destekle üreticilerin kuracağı örgütlerin finansını karşılayarak bölgelerindeki zeytin üreticisini tüccarın insafından kurtarabilirler. O bölgelerdeki zeytin fiyatları yükseldiğinde haksız rekabet ortadan kalkacağından bizim ürettiğimiz zeytinin fiyatı düşmeyecektir.

Bu makale 544 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci