MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya afetlere hazır mı?

12 Aralık 2019, 13:08

Efraim Pala


Coğrafi şartlardan dolayı yerleşim alanları Mudanya’nın arka kısımlarına doğru gelişememiştir. Denize dik dağlarının olması dolayısıyla yerleşim alanları denize yakın alanlarda sıkışmış kalmıştır. Böyle olunca yaşam alanları birbiri içine girmiş, yıllarca şehircilik, imar planlamaları ve düzenlemelerinin uzun vadede geleceğe yönelik olarak yapılmadığından da aşağıda tanımlamaya çalıştığım durum hâsıl olmuştur.

Yeşil alanları yetersiz, sokakları dar, mahalleleri sıkışık, insanların doğal yaşam alanları yok denecek kadar az, konutlar dikine yükselmiş, otoparkları olmayan, kaldırımları ortalama 30 cm civarını geçemeyen yani şehirleşme bakımından gelişemeyen bir ilçe konumuna gelmiştir, o güzelim Marmara’nın incisi Mudanya.

Bugüne kadar yaşamış olduğumuz depremler de, ülkemizin genelinde olduğu gibi ilçemizde de trafiğin tamamen kilitlendiğini gördük. Mudanya'da deprem sonrasında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşa zamanında ilk yardım ulaşamayacaktır. Nedeni ise bu güne kadar yıllarca şehir planlarının, modern yerleşim planlamalarından uzak bir düşünce ile yapılmış olmasıdır.

Kısaca genel durum böyle iken, Mudanya’nın karşılaşacağı doğal afet durumunda dar olan sokak ve mahallelerin olması ve yollara park eden araçlarında etkisi ile bizlere hayatsal zorluk çıkaracaktır. Hayat kurtaracak ambulans ve itfaiye araçları vs. zamanında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara ulaşamayacağı için canlarımız yitirilecektir.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nın, Türkiye’deki acil toplanma yerleri tarifinde “afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar” olarak tanımlanıyor. 

Mudanya'da AFAD yönetimi tarafından, "Afet ve Acil Toplanma Alanı" olarak 22 bölge belirlenmiştir. Bu bölgeler genel olarak okul bahçeleri, stadyum ve küçük park alanlarından öteye gidememiştir.

Afet ve acil durum toplanma bölgeleri; nüfusun yoğun bölgelerinde,halkın ulaşımına ve tahliyesinin kolay olmasına, mümkün olduğunca da engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olmalı. Yangın, su taşkını, tsunami riskleri göz önüne alınarak deniz, akarsu kenarlarından uzak ve olumsuz etkilenmeyecek mesafede olmalı. Deprem fay hatlarından uzak, mümkün olduğunca engebesiz, konut alanlarına yakın alanlar seçilmeli. Elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakınlık gibi seçim kriterlerine dikkat edilerek ve mümkün olduğunca kamuya ait uygun yerler seçilmesi gerektiği belirlenmiştir.

Mudanya’da tanımlanan afet ve acil durumlar toplanma alanları, kriterlerine uygun olarak sadece okul bahçeleri, stadyum alanlarını görebiliriz. Diğer toplanma alanlarının yetersiz ve seçildiği alan bakımından uygun olmadığı kanısındayım. Buna örnek olarak İskele Meydanı'nda, Büyükşehir Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri'nin karşısındaki 15 numaralı Afet ve Acil Durum toplanma alanını gösterebilirim.

İlçemizdeki bu alan; insanların geçmişten, günümüze kadar bir meydan ve bir yaşam alanı olarak gelmiştir. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mudanya Sosyal Tesisleri'nin düzenlenmesi ve BUDO deniz otobüslerinin Mudanya İskelesine konuşlandırılmasından sonra Burbak yönetimine geçmiştir. Bu doğrultuda, sosyal tesislere gelen misafirlere ve deniz otobüsünü kullanan yolculara otomobil ve otobüs parkı olarak kullandırılmaktadır!

Bugün otomobil ve otobüs otoparkı olarak kullanılan bu alan, değil acil durum toplanma alanı, insanların yürüyerek gelip geçmesine dahi uygun değildir. Deprem sonrasında toplanma alanı olarak belirlenmiş Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri karşısındaki 15 numaralı bu alanda park eden araçlardan insanlar için yaşamsal boş yer kalmamaktadır.

Bu alanın araç otoparkı olarak kullanılmasından en kısa sürede vazgeçilerek, meydan park etmiş araçlardan boşaltılmalıdır. AFAD yönetiminin ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin almış oldukları bu kararın tekrar gözden geçirmesi doğru olacaktır.

Mudanya’mız için alınacak en önemli tedbirlerin ise; ilçemizin trafik, otopark problemlerinin çözümlenmesi, sokak ve caddelerin açık tutulması depreme karşı yapılacak en ciddi çalışmaların başında gelecektir.

Unutmayalım; sadece deprem öldürmez, alınan yetersiz önlemlerde öldürür.

Umuyorum ki, karar verme yetkisindeki tüm kurumlar bu eksiklikleri dikkate alır ve geç kalmadan önlem almak için kolları sıvarlar.

Bu makale 750 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci