MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Sualler ve Yıldıztepe

10 Ocak 2020, 00:11

Kaan Tuğracı


Çok muhterem dost ve ahbaplarım, yeni senevatın ilk neşriyatına bir tebrikle başlamak istiyorum.

Mudanya'mızın ilçebayı işittiğime göre terfi etmiş. Bendenizde zatıalini tebrik eder, bundan sonraki vazifelerinde başarılar dilerim.

Çok kıymetli okurlarım, internet denen ander şeye bir türlü dimağım ermediğinden oradaki havadisleri ve gelişen aksi kaziyeleri bendenize sağ olsun Yavuz Bey oğlumun yanı sıra dost ve ahbaplarım da iletiveriyorlar bana.

Bir çoğumuzun bıdaa sahibi olduğu üzere Mudanya'mızdaki Hilal-i Ahmer Şubesi lağvedilmişti. Hilal-i Ahmer'in olmayışı, işlevini görmeyişi, bendenizi hayıflandırıp  kaygılandırmıştı. Çünkü bir çok ihtiyaç sahibi yurttaşımıza gerektiğinde Hilal-i Ahmer yardımcı oluyordu.

Mamafih havadise göz gezdirdiğim kadarıyla Mudanya'mızda mümesillik olacak ve yeni seçilen vazifeliler hizmet  vermeye devam edecekmiş. Hayırlı uğurlu olsun, buraya kadar her şey güzel! Amma velakin mümessilliği oluşturan azaların hepsinin Hükümet Fırkası'nın azaları olması hoş olmamış! Bu azaları vazifeye getiren zatı muhteremlere bir kaç kelamda ve sualde bulunmak istiyorum. Bu vazifelilerin hepsi hükümet fırkalı olacak diye bir kaide mi var? Aralarında Halk Fırkalı, Türkeş'in Fırkası'ndan da temsilciler olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Bu zatı muhtereme vazife veren mükerreat vericileri anlamış değilim!

Zatıalilerine de suallerim olacak.

Mümessillikte işgal edeceğin makamda, allak fettan özelliklerini bir kenara bırakır, ahalide gıybet yaparak ötekileştirmeyi değil; yapıcı, sevecen, kardeşçe herkesi kucaklayıp iyi bir yurttaş olmayı yeğlersin. Unutmamalısın ki, bu fani dünyanın baki dünyası da var.

Cenaze merasimlerinde imamlar ne diyor?

İster bey ol, ister Paşa, ister reis, istersen müteahhit yada Burgaz'ın yarısı zatıalinin olsun. Akıbet gelecek başa, yarından tezi yok gönül kırdığın, kalp kırdığın dostlarının gönlünü al. Ölümlü dünya; kimin ne zaman gideceği belli değil, kimsenin ahıyla ahirete göç etme!

Bendenizden kalem çalması gayrisini keyfin bilir. Bu arada hemen öfkelenip sağa sola aferet laflamalarda bulunmaya başlama! Kalem çaldığım özelliklerini dimağından geçir öyle mükerreat ver. Zatıalin açısından çok iyi etmiş olursun.

*

Pek kıymetli okurlarım, evvelki sene idi. Neşriyatımda "Yıldıztepe'deki gizemli yatırımcı" başlığıyla kalem çalmıştım.

Mudanya'mızın en popüler yerlerinden biri olan Yıldıztepe'de gizemli bir yatırımcıya verilen nafianın ortalığı karıştırdığını neşretmiştim. Yıldıztepe'de 2,5 katlı 4 villanın el değiştirdikten kısa bir süre sonra bu alanın nafia üzerinde turizm ticaret alanına çevrilerek 10 kat otel imarı verildiğini duyurmuştum.

Bendenizin dimağına takılan aksi kaziyelerle ilgili dost ve ahbaplarıma suallerde bulunarak; bu lüks konakları alan gizemli işadamının kim olduğunu, afaretçe planın AKP'li azaların Mudanya Meclisi'nde reddetmesine rağmen Büyük Vilayet Belediye Meclisi'nden nasıl geçirdiklerini sual etmiştim. Hatta ve hatta bir diğer sual olarak da; 7+1'e ve Demirhane mevkiinde yapılan baazarın yıkılması ve yapılmaması için değenlerini yırtan, sol görüşlü demokrasiden, Mudanyalı'nın hakkını korumaktan bahseden Çağdaş Hukukçular Mahfeli, Çevre ve Doğayı Koruma Mahfelleri ve bunların destekçisi hakikatperest! adaletkar Reis Bey, bu bad aksi kaziye karşısında neden sus-pus? olduğunu da neşretmiştim.

Geçen süre zarfında atı alan Üsküdar'a ulaşmış. Dost ve ahbaplarımın kelamına göre, Burgaz'dan Eyüp Araz ile Yaşar Kılıç adlı cevval şahısların, imara aykırı olmasına rağmen Mudanya Belediyesi'nin otel inşaatına müdahale yapmadığı gibi iskanın  tamamlanmasına da göz yumarak, mülk sahiplerine büyük rant sağlandığı iddiasını ortaya atmışlar. Görüntü kirliliğine neden olan, bölgeye emsal teşkil edecek olan, sahillerin doğal dengesini ve Mudanya'mın estetik yapısını bozarak yapılaşmayı görmezden gelerek görevlerini yerine getirmeyen başta Mudanya'mın hakikatperest, adaletkar (!) sorumlu Belediye Reisi olmak üzere, tüm meclis azaları ve personelinden şikayetçi olmuşlar. Şikayet,  Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmiş.

İskanın yapılaşmasından bu aşamaya gelene kadar neden beklenildiği hususundan, iskanın kaçak bölümlerinin yıkılıp yıkılmayacağına kadar dimağımda bir çok aksi kaziyelerle ilgili sualler var. Bu şikayet sonucunda, kafalardaki sualler cabet bulabilecek mi, merak ediyorum doğrusu!

Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 479 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci