MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Vatandaşa darbe üstüne darbe!

10 Ocak 2020, 00:12

Efraim Pala


Çok hareketli günler yaşayan Türkiye gündeminde her gün yeni bir tartışma konusunun çıktığına şahit oluyoruz. 2019 yılına genel olarak değerlendirmesi yapıldığında öne çıkan temel özellik ekonomik daralma ve hayat pahalılığıdır. Ücretli çalışanların kazançları ve emeklilerin gelirleri “insan onurunun gerektirdiği yaşam şartlarını” karşılamaya yetmemektedir. Bu olumsuz şartları aşağıda bol rakamsal değerler kullanarak ifade etmeye çalışacağım.

Kasım 2019’da 4 kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı 6.849,62 TL’dir. Yine 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.102,83 TL. Bunun yanında evli olmayan çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.577,94 TL olarak hesaplanmaktadır.

Vatandaşın büyük bir çoğunluğu asgari ücretli çalışanlardır. Alın teri döken işçilerimiz, elinde kuruşların hesabını yapan emeklilerimiz, ay sonunu getirebilmek için kara kara düşünmektedir. Yaşamsal birçok ihtiyacını bir sonraki aya ve yine bir sonraki aya ötelemektedir. Bunun sebebi ise 2019 yılı içerisinde temel yaşam ihtiyacı olan elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, sağlık ve gıda maddelerine yüzde 30 ile yüzde 60 oranında yapılan zamlardır.

Genç işsizlerin yüzde 27’ye, genel işsizlik oranının ise yüzde 14 seviyelerinde olan ülkemizde asgari ücretle bile iş bulan insanlarımız kendilerini şanslı addetmektedir. İşçi sendikalarının 2020 yılı asgari ücret tespit komisyonlarının çalışmalarından önce dağıtmış oldukları umutlar, mum alevi gibi sönmüştür. Hiç bir yaptırım gücü olmayan işçi sendikaları temsilcilerinin masadan imza atmadan kalkmaları da çaresizliğin sonucudur. Hal böyle olunca, 2020 yılının asgari ücretinin yüzde 15,03 oranında artış sağlanarak 2 bin 324 TL olarak açıklanması, çalışanlarımızın umutlarını söndürmüştür.

2020 yılının ilk 6 aylık enflasyon oranı hesaplamasında Aralık 2019 ayının 0,74 olarak belirlenmesi ile emeklilere 6,49 oranında zam yapılmıştır. Yıllık enflasyon oranı 11,84 olarak emeklilerimizin hayatını biçimlendirecektir. Yapılan bu zamlar devletin ceza, harç ve resmi evraklardaki 22,58 oranındaki zamlar ile uzaktan yakından ilgili değildir. Enflasyonun bu şekilde düşük gösterilmesi ile çalışanlarımıza ve emeklilerimize hazineden daha az para çıkışı sağlanarak, bütçe dengi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kara kışın etkilerini iliklerine kadar yaşayan geçim derdindeki vatandaşlar, bu yılın ilk günlerinde doğalgaz kombisini açmaya imtina etmektedir. Pazardan alınan sebze ve meyveler artık kilogram ile değil, taneyle alınmaya başlanmıştır. Zaruri ihtiyaçları dışında harcamalarını kısan dar gelirli vatandaşlar, aybaşını iple çeker hale gelmişlerdir. Bu sıkı para politikası halkın geçim mücadelesini daha da zorlaştırmaktadır. Sıkılan kemerlerde son delikler kullanılmaktadır.

2018 yılında 9 bin 693 dolar olan kişi başı milli gelir oranı, 2019 yılında 8 bin 811 dolara gerilemiştir. Ekonomi yönetimi kendilerini başarılı olarak görmeye devam ededursunlar; bizi yönetenler bu tempoda devam ederlerse, 2020 yılında ise milli geliri 7 bin dolar seviyelerine düşürmeyi başaracaklardır. Yani millet olarak her geçen yıl fakirleşmeye devam ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'de yılın bu ilk günlerinde Besaş’ın ürettiği ekmeğe yüzde 20 oranında zam yapması ve Buski’nin daha birkaç gün önce suya yapılan yüzde 15 zam ile de, asgari ücret zammı ve emeklilere yapılan zammı birkaç günde gölgede bırakmıştır.

*

Bunun yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin su işletmecisi olan Buski, geçen dönemlerde Türkiye’de en pahalı suyu satarak tarihe geçmişti. 2018 yılında kanunlaşan 2464 sayılı Belediyeler Kanunu'nun 87. maddesi uyarınca, abonelerinin adreslerine "Kanalizasyon harcamaları altyapısına katılım payı" adı altında ihbarnameler göndermeye başlamıştır. Harcamalara katılım payı maddesi, Belediye Kanunu'nda yer alıyor. Ancak su faturalarında atık su bedeli ve katı atık toplama bedeli zaten alınmaktadır. Abonelerden hem yapılan kanalizasyonun parası alınmakta, hem de normal su faturalarında atık su bedeli ile katı atık toplama bedeli tahsil edilmektedir! Her iki ödemede aynı amaca hizmet etmektedir. O halde neden vatandaşa bir bedel daha ödettiriliyor?!

Otobanların, köprülerin garantili yolcu geçiş anlaşmaları ile şehir hastanelerinin hasta garantili ödeme anlaşmalarının, vatandaşın üzerine yüklenme politikasına, Bursa Büyükşehir Belediyesi'de dâhil olmuştur. 2020 yılının bu ilk günlerinde zam şoku yaşayan, vatandaşa bir şok daha yaşatmıştır!

Sosyal belediyeciliği ayaklar altına alıp, belediyenin borçlarını vatandaşına fatura ederek, ödettirme kervanına Bursa Büyükşehir Belediyesi'de katılmıştır. Biçilen yüksek rayiç değerin ödenmesi için ise kanun maddelerinin kullanılması Büyükşehir'in kötü yönetilmesinin ispatıdır. 

Belediyeler Kanunu'nun ilgili maddesini arkasına alan Bursa Büyükşehir Belediyesi ve kurumu Buski, ekonomik anlamda can çekişen ve açlık sınırındaki vatandaşa, bir aylık asgari ücretin yarıdan fazlasını fatura ederek "kanalizasyon harcamaları alt yapısına katılım payı" adı altında bir ihbarname göndermelerini de; vicdanlarına bırakıyorum!

Bu makale 499 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci