MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!

16 Ocak 2020, 16:15

Mehmet Aktoprak


ABD, 24 Nisan geldiğinde, “Ermenin Soykırımı” kartını oynamayı çok severdi. Nihayet! Bu kartını ABD Meclisi tarafından 29 Ekim’de büyük bir oyçoğunluğu farkıyla tanınmasının ardından ABD Senatosu tarafından da, 12 Aralık’ta oybirliğiyle tanınması, bugüne kadar Ermeni Sorununda Türkiye’ye yapılan haksızlık ve hakaretin daniskasını yaptı!

Hükümet yetkililerin iç siyasete vermek istedikleri  “Siyasi karardır, yok hükmündedir” gibi sözlerine katılmamız mümkün olamaz! Alınan kararların kanun gücü yok ise de, eylem çok ciddi olup, Türk Ulusu'nun onuruna saplanan bir hançer gibi saplanmıştır.

TÜRK ULUSUNA YAPILAN ÇİRKİN İFTİRALAR..

Kınanacak bir husus, yapılan çirkin iftiraların gerçekle bağdaşmamasıdır… Gerek tarih ve gerekse uluslararası hukuk, Türk tarafının lehine olmasına karşın bu tasarılar kongrede kabul gördü. Alınan kararlar kongrede Türkiye karşıtı kongre üyelerinin girişimiyle kabul gördü. ABD’nin her zaman Türkiye karşıtlıların ortaya attıkları “Ermeni Soykırımı”  kartı kullanarak cezalandırıldı. Ermeni lobisinin propaganda kitabından alınmış suçlamaları dile getirdiler.

TÜRKİYE NATO ÜLKELERİ..

Çok ilginç olan tarafı bu tasarıyı kabul etmiş 11 NATO ulusu, NATO anlaşmasının tarafı olarak Türkiye ile ilişkilerini sürdürmesi nasıl anlatılabilir? NATO’da ortağı olan Türkiye ile savunma içinde olabilmenin huzuru nasıl bulunabilir? Bu suçlamaların çirkinliğini kabul etmek Türkiye gibi bir ulusa yakışmaz ve yakışmamalıdır! Tarih sayfalarında Yahudi ırkına Almanların ve İspanyolların yaptığı “SOYKIRIMI” unutmak gibi beyinsiz uluslara düşer! İspanyol Engizisyonu ve Nazi teröründen kurtaran 1845-1849 tarihlerinde 'Büyük Kıtlık' döneminde açlık çeken İrlanda halkına gemilerle yiyecek gönderen bir Türk ulusu olduğunu hatırlatırız. Yüzyıllarca Osmanlı’nın ‘sadık millet’ olarak bağrına bastığı Ermeni ulusunu savaş yıllarında satılmış Ermeni çetelerinin düşman saflarında Osmanlı vatandaşı olarak silah çekmesi nasıl açıklanabilir!

Osmanlı, Suriye topraklarına göndermek mecburiyetinde kaldığını kabul etmeyen ‘beyinsiz’ uluslarla aynı dünyada yaşıyoruz! Dünya ulusları kendi çıkarları için din, ırk ve mezhep olarak dikkatle alırlar… Hıristiyanlar bu konuda Müslümanlardan daha ileridir. Müslüman ırklar dine ve mezhebe itibar etmezler.

Ortadoğu'da yaşayan Arap uluslarına bakınız; ne görüyorsunuz? Düşmanlık, bencillik, sendecilik… Bana biat et gerisine karışma zihniyeti var! Halkı yönetenler; sömüren ve yandaşları ile sıkı bağlarla bağlı mesut yaşamaktalar. Ermeni Soykırımı kendi çıkarları için kullanan Avrupa uluslarının 2. Dünya Savaşı'nda Afrika’da, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Çad, Nijerya, Mali, Sudan ve Mali’de Fransız, İngiltere, İspanya,  Almanya, Hollanda, Belçika’nın ne işleri vardı? Bu ülkelerdeki işlenen soykırımda öldürdükleri bu ulusların insanlarına hesabını şimdiye verebildiler mi? Hayır!  

Bu uluslarda Avrupalıların büyük ölçekli yatırımları var! Bugün Fas, Tunus, Cezayir, Mali, Sudan, Nijerya, Çad bu uluslar Arapça'dan daha çok Fransızca veya İngilizce konuşur! Bu ülkelerde arşivler yok edilmiş olabilir! Bugün Türk, Rusya, Avrupa arşivleri halen ayakta. Neden bu arşivleri açmıyorlar? Yalanları ve sahtekârlıkları ortaya çıkacağını iyi biliyorlar(!) Bu gün Ermenistan’ın Hocalı katliamı ve bu topraklarda ne işi var! Cevap verecek dünyada hiçbir ulus bulamazsınız(!)  Türkiye, Protestan olsaydı! Bu başına gelen yalanlar, iftiralara uğrar mıydı? Ne gezer, Hıristiyan bir ülke içinde el üstünde tutulur ve haksız istinatsız dedikodularla rahatsız edilmezdik değil mi? Utanmazlığın bu kadarı da olmamalı! 1923 tarihine kadar Osmanlı Ermenileri ile diğer azınlıkları da kapsaması şeklinde şekillendirilmesi istemi kadar tarih bilgisinden yoksun oldukları ne kadar acı ve üzücü! Kurtuluş Savaşı'ndan yeni bir yurdu 1923 yılında kuran "Türkiye Cumhuriyeti" nasıl kurulduğunu bilmeyen; düne kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Devletleri içinde olduklarını ne çabuk unuttular?

OKUL KİTAPLARINA GİRME TEHLİKESİ VAR!

Bu yasa uygulamaya girdiğinde okul kitaplarında Türklerin, Ermenilere Soykırım yaptıkları savı yer alırsa; ırkçı bir millet olduğumuzu açık ve seçik anlatılmaya başlanacak… Bu konuda AKP’nin yapabileceği hiçbir dış politikası doğru değil! Şimdiye kadar AKP iktidarı ne yapmıştır? Komşularımızla düşman olmuşuz! ABD yaşayan Türk kökenli aileler için endişe verici olacak… Aynı okullarda aynı sıralarda oturan ABD’li vatandaşı olan Türk kökenli çocukların bu dersleri nasıl ve ne şekilde izleyecekleri söz konusu olacaktır… Bu konuda anlatılacak olan bu yalan itiraflara psikolojik baskı altına girecekler. Bu duruma nasıl gelindi? Uzun yıllar ABD yönetimleri Ermeni Soykırım kartı etkili kullanmadılar… ABD Başkanları ve Senato tarafından önlendi. Temsilciler Meclisi tarafından 35 yıl önce ‘Soykırım’ kararından sonra Ermeni lobisi çalışmasının semeresini almış oldu… Türkiye’nin diasporası Ermeni sorununda yıllardır pasif kalması olumsuzluk yarattı. Fitili ateşleyen ana faktör olarak Suriye olaylarının ve ABD ile yaşanan S-400 anlaşmazlığı olduğu gerçeği var… 

Türkiye’nin demokrasi, ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı gibi konularda bıraktığı izlenimler de olumsuz etki yaptı.  Temsilciler Meclisi’nde 'Soykırım' kararı alındığı aynı günde, Cumhur Erdoğan’ın ve ailesini içeren başka bir yaptırım tasarısı mecliste kabul gördü.

TÜRKİYE,  BU KONUDA NE YAPMALI?

Bu konuda AKP iktidarının ne yapacağı sorusudur? ABD’nin aldığı “Ermeni Soykırımı” kararı TBMM’de etkili olacak şekilde partilerin kınanmasıdır.  Türk diasporasının dış politikada daha çok etkili çalışması sağlanmalıdır. Tarihi ve hukuksal gerçekleri dünya kamuoyuna duyurulması yönünde yurtdışında akademik çalışmaların iyi organize edilerek, yabancı dilde çıkarılacak dergilerle yayın olanaklarının düzenlenmesi, akla gelen ciddi arasındadır.  Devlet ve sivil toplum kuruluşları ve bireylerin tepkilerini uzun vadede göstermeleri söz konusu olmalıdır.

Artık konuyu tarihçiler tartışsın, anlayışı etkinliği günümüzde soru işareti veriyor.  Ermenilerin bu konuda işin içine “tarihçileri” sokmak istemediği gibi çözüm yoluna yanaşmak istemiyor. Soykırım, hukuksal bir kavram. Türkiye’ye düşman olan ülkelerin meclislerinden “Ermeni soykırımı” çıkarmaları yasal mı? Bu konuda ortaya atılan birçok düşünürlerin ifade ettiği gibi "ülkelerin meclislerinde" karar almaları hukuksal bir durumun olmadığıdır.

8 Ocak 2016 tarihinde AİHM İsviçre/ Perinçek kararları Fransa Anayasa Konseyi kararı, bu yönde alınacak kararlarının hukuksal açıdan doğru olmadığı ve asılsız olduğu söylenmesi önemli bir kazanım olur. Ermenilere en çok destek veren ülkeler incelendiğinde Osmanlı döneminden bugüne düşmanlıklarının halen devam ettiği görülüyor. 

Ermeni ASALA Terör Örgütünün 1973 tarihinden bu yana öldürülen diplomatların hesabı soruldu mu?  Türk diplomatlarının öldürülmesinin hesabını hangi mahkemeler karar verdi?  Ermeniler her ülkede “Ermeni Soykırım” anıtı dikmiş ve reklamını yapıyor. Türkiye’nin öldürülen diplomatlarının çalıştıkları Büyükelçiliklerde birer büstü yapılmalıydı! Çok af eden, bu ulusun; “Merhamet duygularının” olduğu gerçeğini bilmeyen ülkeler var mı?

 

HAFTANIN SÖZÜ:  2003’ten beri AKP iktidarında 11’i NATO üyesi olmak üzere 27 ülke, Ermeni Soykırımını tanıdı. Şimdi AKP’nin nasıl çözeceğini izleyeceğiz. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 637 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci