MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Hak tecelli eyleyince

30 Ocak 2020, 15:41

Metin Sezgin


MUDANYA Gazetesi'nde köşe yazılarını diğer sevgili tüm yazar arkadaşlarımı izlediğim gibi, köşe yazılarını beğeniyle okuduğum Sayın Tevhide Türken, geçtiğimiz aylarda“"Yüce Atatürk Diyor ki..." başlığıyla ve 12 hafta süreyle O eşsiz dehanın üstün bir belagatla söylediği, her biri için ciltlerce kitap yazılabilecek özdeyişlerini yazdı. Gerçek  bir Cumhuriyet kadını olan Sayın Türken'i bu güzel çalışması için kutluyorum.  

 O en büyük Türk'ün ilkelerine ve devrimlerine yeterince  sahip çıkamayan bizler, bu olağanüstü özdeyişleri her hafta hiç olmazsa gazetemizde sürdürebilirsek, hiç değilse değerli Mudanyalı gençlere bu konuda örnek olabilirsek, bu yoldaki mütevazı öğretmenlik görevlerimizi karınca kaderince yerine getirmiş oluruz. Çünkü, Türk Milleti olarak O eşsiz devrimcinin değerini halen yeterince anlayabilmiş değiliz. Bütün kalbimle inanıyor ve tekrar ediyorum ki; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, Ulu Tanrı tarafından Türk Milleti'nin ulusal bir birlik kurması, çağdaşlaşması ve refaha ulaşması için gönderilmiş olan eşsiz bir devrimcidir. 

O büyük insan, 3 ay sonra kuruluşunun 100. yılını kutlayacağımız Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920 tarihinde kuruluşundan sonraki günlerde ulusal egemenliğin anlam ve kudretini bakın bizlere nasıl aktarıyor; 

"Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir. Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.".

24 Ocak 2020 Cuma  günü, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin Kubilay'la birlikte kanımca en büyük devrim şehidi olan Uğur Mumcu'yu şahadetinin  27. yılında Bursa'da  rahmetle ve özlemle  andık. O sabah bir  TV kanalında Selda Bağcan'ın  bizzat yazıp bestelediği, olağanüstü güzellikteki sesiyle söylediği  "Uğurlar  Olsun, Uğurlar Olsun"” şarkısını dinleyince gözlerimiz yaşardı. O, 24 Ocak  akşamı da  Elazığ'da ve Malatya'daki 6.8 şiddetinde bir deprem olunca bu hüznümüz doruklara çıktı. Toprak altında kalan 41 vatan evladı Allah'ın izniyle elbette şehittirler. Onlara Yüce Allah'tan sonsuz rahmet ve başta aileleri olmak üzere bütün bir Türk Milleti'ne başsağlığı diliyorum. Yüce Rabbim, Türk Milletini her zaman korusun!. Bizleri kusurlarımız kadar terbiye etmesin.

Büyük Önder, Ulusal Egemenliği, ulusun bölünmez bütünlüğünü ve milli birlik ve beraberliğin önemini, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için akıl ve bilimin yol göstericiliğini, ülke yöneticilerinin milletin itimadını ve güvenini kaybetmemesi gerektiğini,  Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın zaferle taçlandırılmasındaki sırrı 10. YIL Nutku'nda bakın nasıl betimlemiş? Özetle aktarmak gerekirse;   

".. Türk Milleti!Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın 15. yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin 10. yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun! Şu anda, Büyük Türk Milleti'nin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki muvaffakiyeti, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkârane yürümesine borçluyuz. Türk milletinin karakteri yüksektir; Türk milleti çalışkandır; Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin, yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.

Büyük Türk Milleti! 15 yıldan beri, giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiç birinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım..."

 

Daha önceki Mudanya Mektupları'nda sözünü ettiğim gibi, Mudanya Mütareke binasının zemin katındaki  müzakerelerin yapıldığı salonun denize bakan tarafındaki  duvarda şöyle bir ilahi  deyiş asılıdır. Bu ilahi sözler, bir İstiklal Savaşı  şehidinin 2 yetim  kızının beyaz parlak bir kumaşa, kırmızı renklerle örerek işledikleri Arap harfleriyle yazılmış şu cümleleri içermektedir.. HAK TECELLİ EYLEYİNCE HER İŞİ ASAN EDER, HALK EDER ESBABINI (İSTEYİNCE BİR MURADI) BİR LAHZADA İHSAN EDER.

Türk Milleti'ne kutsal laik Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine yenden dönüşünü, Atatürk ilke ve devrimlerinin ülkemizde yeniden çağdaş bir biçimde egemen olduğu günleri bizlere göstermesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Gayret bizden, hidayet ve Tevfik Allah'tandır. 

Bu makale 5026 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci